„Екслибрис Презареждане 4” - сборна изложба – графика открива тази вечер варненската галерия Ларго. На вниманието на ценителите ще бъде представена колекция графики на художници от цял свят, участници в третото издание на Международен Екслибрис Конкурс Варна 2018. В него участие взеха над 310 художници от 38 държави изпратиха общо над 770 творби за участие. Довечера ще бъдат представени и графики и екслибриси от невероятна колекционерска стойност, придобити по време на гостуването ни на 37-мия конгрес FISAE в Прага през 2018-та година, които сега са част от фонда на галерията.
Галерия Ларго вече за четвърти път организира изложбата „Екслибрис Презареждане“. В настоящата изложба ще бъдат включени и непоказвани творби от третото издание на Международен Екслибрис Конкурс Варна, което се проведе през Август 2018 година.
По покана на галерията специално участие в това издание на „Екслибрис Презареждане“ ще вземат четирима изключителни художници – Велико Маринчевски, Владимир Зуев (Русия), Владимир Чукич и Калоян Илиев- Кокимото.
Велико Маринчевски: Роден през 1979 г. в град София. От 1999 до 2005-та г. учи в Националната художествена академия в София, където се дипломира със специалност „Графика”, степен „Магистър”.
През 2016-та г. е поканен от Националния фонд за изкуства на Китай за преподавател в „Национален курс по графика за обучение на асистенти”, селектирани от 15 академии и университети на Китай (юни-август, 2016). Има над 18 самостоятелни изложби, включително в Националния музей за графика на Китай, Шенджен, Галерия Акируно, Токио, Япония, Галерия A. J. Bellocq, Ръстън, Луизиана, САЩ и други. Негови творби са притежание на галерии и частни колекции в Китай, Белгия, Япония, Италия, Полша, България и други.
Владимир Зуев: Роден на 05.08.1959 г. в Русия. Член е на Съюза на руските художници от 1989 г. и е заслужил художник на Руската Федерация. В периода 1976 – 1981 г. е учил в Художествено-графическия факултет на Нижнитагилската държавна педагогическа академия, където понастоящем преподава. Работи в областта на графиката, световно признат майстор на екслибриса. Участва в повече от 250 международни изложби и конкурси, има над 70 награди, сред които 15 Гран При и първи награди. Зуев има 22 самостоятелни изложби в Русия, Европа, САЩ, Канада, Япония и Китай. Негови творби са притежание на осем държавни музеи и галерии в Русия и на 14 държавни и частни галерии в Европа и САЩ, сред които Асоциацията за съвременно изкуство в Шамалие, Франция; Художествената галерия в Банска Бистрица, Словакия; Дейвис Музей, Масачузетс, САЩ; Музея в Малборк, Полша; Музея за съвременно изкуство, Ибиса, Испания; Международен екслибрис център, Синт Никлас, Белгия; Националния музей на Краков, Полша; Музей Сакима Арт, Окинава, Япония; Художествената галерия в Лодз, Полша и други. Живее и работи в Нижни Тагил, Свердловска област, Русия.
Владимир Чукич: Роден на 10 октомври 1958 г. в град Хасково. През 1977 г. завършва Художествената гимназия в град Казанлък със специалност „Графика и илюстрация на книгата”.
Участва в национални и международни биеналета на графиката, включително в Канагава, Япония (1988, 1989, 1990), Любляна, Словения (1985, 1987), Белград, Сърбия (1991), Градо, Италия (1987) и други.
Има над 25 самостоятелни изложби и множество спечелени награди в конкурси, включително Първа награда за графика - Биенале на графиката, Варна (1987 г.), Награда за графика на конкурса на „Алианс България" (2008 г.), Награда на галерия „Дяков”, Пловдив (2010 г.), Гран При в Международна изложба на графиката, Минск (2009 г.). Живее, свири JAZZ и рисува в Кърджали.
Калоян Илиев- Кокимото: Роден през 1979 г. в град Варна.
Завършва Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий” със специалност „Графика” през 2007 г. и специализира в сферата на Графичния дизайн в Академията по изкуствата в Лодз, Полша през 2008 г.
Има над 35 самостоятелни изложби у нас и в чужбина и над 60 участия в сборни изложби.
Печели множество награди, някои от които са: Втора награда за Живопис в Международен конкурс за изкуства "Антонио Гуалда", Гранада, Испания (2006), Награда за Графика в "Национална кампания България - част от Европейския пъзел" София, България (2006), Награда за Графика, Higashi Chichibu, Сайтама, Япония (2008) и други.
Негови творби са притежание на галерии и частни колекции в Италия, Япония, Тайланд, Китай, Уругвай, Испания, Дания, Холандия, Белгия, Полша, България, Румъния, Турция, Сърбия и др.
Живее и работи във Варна.
Откриването е от 18:30 часа на ул. Хан Крум № 8. Изложбата продължава до 5 март.
Чуйте още от Нели Вълчева, галерист и мениджър на Арт Галерия Ларго:Варненският археологически музей с е обръща към любителите на археологията, старините и приключенията с покана да се присъединят към разкопките на крепостта Петрич кале. Разкопките ще се проведат през месец май и началото на юни в рамките на 21 работни дни. Работното време е от 7 до 13.30 часа, а тр анспортът се поема от Археологическия музей...
На официална церемония в Младежкия дом във Варна бяха връчени отличията на лауреатите от тазгодишното издание на Регионалния конкурс "Възкресение Христово". В двата раздела - "Великденска украса" и "Великденско писано яйце", отличените са 23 деца от училища, читалища и детски градини. При най-малките първи места завоюваха Ния Димитрова от СУ "Неофит..
Изложба живопис открива Иван Мутафов в зала "Север" на Археологическия музей във Варна на 16 април, сряда, от 17 часа. Иван Мутафов е художник, но също така краевед, планинар, алпинист и пътешественик. Роден е на 2 декември 1948 г. в с. Черни Осъм, Троянско. Завършил е Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет „Св. св...
Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса е починал на 89-годишна възраст в перуанската столица. Това съобщи семейството му в социалната мрежа X, предаде АФП. „С дълбока скръб съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина днес в Лима, заобиколен от семейството си и в мир“, пише най-големият му син Алваро в съобщение, подписано и от..
От вторник, 15 април, библиотечната услуга във Варна - Велобиблиотека, се завръща. Всяка седмица от 10.30 до 12.30 часа библиотеката ще бъде на различни точки в града, по график, съобщиха от РБ "Пенчо Славейков". Графикът за месец април: Градинката зад часовника – 15 и 29 април (вторник), от 10:30 до 12:30 ч. Морска градина,..
Истинско богатство на сцената на Фестивален комплекс разцъфна при откриването на фолклорен празник „Великденска плетеница“, който се организира от Община Варна. Грандиозното начало бе поставено от фолклорният ансамбъл при Националното училище по изкуствата "Добри Христов" – Варна, които със своите над 60 талантливи ученици на сцената завладя сърцата..
14 април, понеделник, Арт салон на Радио Варна, 17.00 часа „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ е последният роман на Николай Табаков, в който авторът ни представя отново интересен поглед към света, в който живеем. И основният му въпрос е: Къде е мястото на всеки един от нас в този свят? И още: Потънали ли сме до гуша в идеалния..