Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са жените „компютри” в астрономията?

Най-известните  жени в астрономията ще бъдат представени на публична лекция във варненската Обсерватория днес. Лекцията е подходяща за ученици от среден курс на обучение и възрастни и е при вход свободен от 17.00 часа. Автор е Ева Божурова, астроном и старши учител в НАОП "Николай Коперник", която разказа за радио Варна...

20 жени, наречени „жени компютри”, работят в Харвардската обсерватория в края на 19 в. Компютър тогава е било название не на техническо устройство, а на длъжност. И тъй като е нямало компютри, жените са вършили рутинната работа по изчисленията. Правили са измерванията и обработката на данните, построяването на графиките и при това са изобретявали изключително интересни методи за бързо и точно справяне с тази работа, както и за проверка на точността. С това, обаче, тяхната работа въобще не се изчерпва.

Най-известните от тях са Ани Кенън и Хенриета Ливит. И двете са били глухонеми, а доста от жените в тази група са имали физически увреждания. По тогавашните нрави те не са могли да се омъжат, поради което не са имали издръжка и е трябвало да работят. Те са получавали по-малка заплата от заплатата на най-ниско платения администратор мъж в университета.

Но са били образовани. И макар, че са завършили университет, не са имали други професионални перспективи, освен тази – да работят като „компютри” в Харвардската обсерватория.

Хенриета Ливит е открила една фундаментална закономерност свързана с един вид пулсиращи звезди наречени цефеиди. Изследвайки тези звезди в една съседна на нашата галактика – Големия магеланов облак, тя открила, че има зависимост между периода на пулсирането и средния блясък на тези звезди. Тази зависимост е помогнала по-късно да се определи за първи път от Едуин Хъбъл разстоянието до други галактики и стои в основата на откриването на разширението на Вселената.

Ани Кенън е имала главна задача да се занимава със спектралната класификация на звезди и е усъвършенствала спектралната класификация до вида, в който днес се използва. Успяла е да обработи спектрите на около 300 000 звезди.

За този си труд жените на получават професионално признание. Единствено техните имена са останали, а техния принос е оценен  по-късни години.

Защо след толкова години еманципация, мъжете все още държат първите места в науката астрономия?

И в астрономията процесът на уеднаквяване на позициите е бавен и изисква десетилетия, коментира Ева Божурова.

Няма вече дискриминация в развитите страни към жените, които искат да се занимават с наука. За съжаление дискриминацията се е видоизменила и днес тя не е срещу жените, а срещу майчинството. Онези жени, които решат да имат деца много често се отказват от научната си кариера, което е жалко,  защото науката губи от това.

Равноправието от жените ще се постигне тогава, когато една жена, която успее в науката бъде хвалена не защото тя е жена и е постигнала това, а защото просто тя е постигнала това независимо дали е жена. Или мъж.

Чуйте още в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски музеи с творчески работилници през пролетната ваканция

Музеят на Възраждането и Учебният музей във Варна организират творчески работилници за пролетната ваканция на учениците,.  От днес до 4 април от 10 часа в Музея на Възраждането учениците ще работят по теми, свързани с епохата на Възраждането. От 1 до 4 април от 11 часа в Учебен музей – Варна творческите ателиета са посветени на Великден...

публикувано на 31.03.25 в 10:57

31 март - Ден на европейските автори

Денят на европейските автори се отбелязва от 2023 г. в последния понеделник на месец март по инициатива на Европейската комисия, за да насърчава четенето, най-вече при младите хора.  Целта на деня е да обедини книгите и образователния сектор, да открои литературата като начин за представяне пред младите хора на богатствата на европейската култура,..

публикувано на 31.03.25 в 08:38

Българската мекица в топ 30 на най-добрите тестени изделия в света

Има ли някой в България, който да не обича мекици. Пърженото тесто, което консумираме предимно за закуска с пудра захар, сирене или сладко, получи световно признание. Българските мекици попаднаха в топ 30 на най-добрите тестени изделия в света в престижната класация на онлайн изданието TasteAtlas.  Мекицата заема 29-то място с оценка от 4.4 точки. В..

публикувано на 30.03.25 в 15:57

Празник на източноазиатските култури във Велико Търново

Алисън Атанасов е от Южна Африка. Наполовина е българка. Дори варненка. Баща й е варненец. В момента Алисън Атанасов учи във Великотърновския университет. Рядко се връща в Южна Африка. Но тук е част от организацията на двудневния фестивал „Празник на източноазиатските култури“. Алисън Атанасов е първа година студент във Великотърновския..

публикувано на 30.03.25 в 11:24

39 планини - 39 първенци

Една от инициативите на Българския туристически съюз е „10-те планински първенци“ - 10-те най-високи върхове на 10 известни и големи български планини. Обаче в България има близо четири пъти повече планини. Или по-точно – 39. Голяма част от тях остават извън полезрението на планинарите. По една или друга причина – трудна логистика, липса на облагородена..

публикувано на 29.03.25 в 09:50

От 1 април до 31 октомври обявяват пожароопасен сезон

Във връзка със заповед на министерство на околната среда и водите и Регионална инспекция във Варна, Община Балчик уведомява всички граждани, че  от 1 април до 31 октомври на 2025г. е определен пожароопасен сезон  в защитени територии- изключителна държавна собственост, и мерките за осигуряване на пожарна безопасност, като следва да спазват забраната за..

публикувано на 28.03.25 в 17:05

Заплахите за Черно море представя филм във Варна

Какви са заплахите за Черно море и как заедно можем да го опазим – отговори на тези въпроси дава 30-минутният документален филм "Аз, морето – живот в мълчание", който ще бъде излъчен премиерно тази вечер във Варна, в рамките на кино фестивала „София Филм Фест Варна“. Филмът е на еко организацията Грийнпийс и в него участват учени и специалисти от..

публикувано на 28.03.25 в 15:50