Новата изложба на Албена Баева, подредена в пространството за съвременно изкуство „Contemporary Space” във Варна, изследва дискусии в онлайн пространството. Затворени в балони, изградени от сходни възгледи и сродни тези, изолирани от думите на инакомислещите, говорещите в Интернет наблюдават света през изкривеното отражение на стените си. По тези стени най-често повтаряното мнение става реалност без нужда от доказателство за обективна истина, а изкрещяната обида става нова норма на общуване.
В основата на произведенията стои ежедневният банален сексизъм. Неговият речник често употребява названия на животни като например мацка, крава или свиня, за да отхвърли, подцени или обиди жени. В скулптурите на Баева тези думи оживяват под формата на нови хибридни същества, на хтонични богове и чудовища, изпълзели от зората на съществуването, за да ни помогнат да се справим с проблемите на нашето време - визуален превод на тезите на американската авторка Дона Харуей. За създаване на тези митологични същества Баева използва триизмерни модели от онлайн колекции с отворен код като Thingiverse и Sketchfab, които впоследствие комбинира наново и възпроизвежда чрез 3D принтиране.
Хибридните божества са изправени пред интерактивната инсталация „Сивилите” - многоглав пророк, който канализира сексистки коментари, намерени в Интернет под статии за правата на жените. Инсталацията въвлича посетителя в диалог по типичния за Албена Баева начин - принцип на работа, познат ни от изложби като „Само двама“ (2015, посветена на Димитър Воев), „Археологии“ (2014, самостоятелна изложба в галерия „Васка Емануилова“) и „Последният Бенджамин“ (2014, номинирана за награда „База“). Митология от изложбата „Овцата, змията, кучката и тяхното прасе“ навлиза в нашата действителност в серия от колажи с добавена реалност, които коментират актуални обществени проблеми в Белград, София, Лозенец и Финикс.
Интервю с Албена Баева чуйте в звуковия файл.
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..