„С кораба "Несебър" до 4 страни по Средиземноморието през 1966 г.“ е най-новата изложба, подредена в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е на фотографа Александър Сертев. В изложбеното пространство, освен фотографиите от пътуването с кораба „Несебър“ ще бъдат представени и анаглифни изображения. Анаглифията е метод за получаване на стереоскопични (3D) образи чрез цветово кодиране на сигнала, предназначен за лявото и дясното око. За получаване на реалистичен ефект се използват анаглифни очила със специални цветни филтри, които се предоставят на посетителите в галерията.
Александър Сертев е роден в София през 1937 година. Като юноша усвоява фотография в ателието на баща си Стоян Сертев, виден камерен музикант и майстор на фото-репродукции на произведения на изкуството. Завършва Художествената академия в София, в ателиетата на Илия Бешков и Веселин Стайков. След дипломирането си работи в областта на илюстрацията и приложната графика, но неговата вродена сила винаги е била фотографията.
Като член на Съюза на българските художници участва в над 20 международни изложби и биеналета и в над 30 колективни прояви на български художници в страната и в чужбина. Прави голям брой художествени и фотографски изложби.
През 2013 година получава наградата „Златен век“ – Печат на Симеон Велики, връчена му от министъра на културата тогава Владимир Пенев.
„1966 година е едно трудно време за България. Тези, които искат да пътуват, са проверявани щателно, битието им е гледано под лупа. Благодарение на това, че през 1963 година прекарах три месеца във Франция и не станах невъзвращенец, ми бе дадено разрешение да отпътувам на няколкодневно пътешествие с кораба „Несебър“ по Средиземно море, в компанията на петдесетина сънародници, половината от които сътрудници на държавна сигурност. Бяхме щателно наблюдавани, за да не остане някой извън пределите на социалистическия лагер.
Корабът отплава в едно ранно утро от Варна и акостира в пристанището на Истанбул. Правех снимки, но разполагах само с четири филма "Agfa" за дневно осветление, общо около 130 кадъра. Всеки кадър е бил точно пресметнат като композиция, осветлението измерено със светломера, който висеше на врата ми. Тази изложба от около 60-тина фотографии го доказва.
Последваха Александрия, Кайро, Бейрут, Пирея, Атина…и обратно, на път към Татковината. Към една страна на забрани, фалшиво равенство и дефицит. Не помня в какво съм вярвал, но не е било в победата на комунизма. Защото бях видял нещо от големия свят.“
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..
Изложба „Българското Възраждане във Варна“ ще бъде открита от 13:30 ч. в Духовно-просветния център "Св. Архангел Михаил" във Варна (ул. "27 юли" № 9). Темата е избрана в чест на три важни годишнини – 165 години Първа българска община и Първо Българско училище и 160 години Първа българска църква във Варна – "Св. Архангел Михаил". В средата на 19. век,..
Всяка среща с варненската публика за мен е абсолютен празник. Когато дойда във Варна, тук попадам на едно общество от четящи, любопитни, мъдри и много емоционални хора. Това подчерта за Радио Варна съвременната българска писателка Мария Лалева, която е специален гост в зимната "Алея на книгата", открита днес в морската столица. Във Варна..
Народно читалище "Просвета 1927 г." във варненския квартал "Аспарухово" чества своята 98-годишнина през 2025-а. Събитието ще бъде отбелязано с редица инициативи през цялата седмица, съобщиха за Радио Варна читалищният секретар Любка Тодорова и библиотекарят Ж ивка Минева. Дни на отворените врати се провеждат днес и утре, а на 14 февруари..