Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненецът Тодор Димитров спечели "супер купата" в подводната фотография

Десет години Тодор Димитров се занимава с фотография. Има художествено образование и обича гмуркането. Това го насочва към подводната фотография. Постоянно участва в различни конкурси, докато в началото на 2019-а негова снимка е класирана на първо място в категория COMPACT на един от най-престижните международни конкурси по подводна фотография, който се провежда в САЩ–„Our World Underwater“ („Нашия подводен свят“). Определят го като супер купата на конкурсите за подводна фотография.

Снимка

- Как се запалихте по фотографията?

- Моята история с подводната фотография започна малко по-отрано; тренирал съм плуване 6 години и съм ходил на уроци по рисуване, след това завърших художествена гимназия, а по-късно - и графичен дизайн. През цялото това време не спирах да практикувам моето хоби - гмуркането. След това съчетах двете неща, защото единственият начин да покажа на хората това, което виждах под водата, беше фотографията. Преди около 10 години се сдобих с първия компактен фотоапарат с подводен бокс и започнах да снимам. Интересното е, че в първите 2 години нямах нито един успешен кадър. Но понеже съм зодия Телец на инат продължих. И малко по малко стигнах и до тази награда. Конкурсът, смятан за най-престижния в подводната фотография, се проведе в САЩ, победителите бяха обявени миналия уикенд в Чикаго. В този конкурс участват огромен брой фотографи от цял свят с хиляди снимки. И една моя снимка спечели първото място в една от 5-те категория. Снимка на една най-обикновена водна змия, но заснета по необикновен начин.

Снимка

- Предполагам подводната фотография е много по-различна от тази, в която снимаш неподвижен обект на сушата?

- Снимането под вода е доста екстремен начин за снимане и доста рисков също. А е и скъпо хоби. Много хора се захващат с това и се отказват. Изключително трудно е да се направи успешен кадър. Ако един професионален фотограф за първи път вземе в ръце  подводен фотоапарат и се гмурне, той няма да направи успешен кадър, за разлика от добър гмуркач, който за първи път снима с фотоапарат. Защото се търси опита и знанията за местата за снимане и видовете подводни обитатели. Нещата са комплексни, сложно е, човек трябва да се въоръжи с голямо търпение, за да постигне резултат.

- Къде сте снимал? Кои са любимите Ви места за подводни снимки?

- Аз лично съм снимал по цялото Българско Черноморие и в Егейско море - Халкидики, Тасос и Гьокчеада. И двете морета ги слагам на едно място. Егейско не бих казал, че е по-красиво, но е по-подходящо за снимане - водата е по-бистра. В Черно море водата не е бистра, но пък в малкото дни, когато не цъфти планктонът и може да се снима, под водата е приказка. Особено в дивите, запазени, небетонирани местенца. Срещат се все по-рядко, но все още има такива. Там гъмжи от живот, там е толкова чисто - няма бутилки, няма торбички, няма пластмасови чашки.

- Не ги издавайте къде са... Не се ли чувствате самотно под водата? И колко най-дълго сте чакал за един кадър?

- Първо трябва да кажа, че, когато сме във водната среда, ние сме гости там и трябва да се отнасяме с уважение. Тогава тя ни се отблагодарява, на нас ни е интересно и успяваме да заснемем това, което търсим. Естествено, че не ми е самотно. Всички са гледали филма "Аватар". Мога да сравня усещането с този филм - все едно си в един друг свят, в друго измерение. За щастие в Черно море средата е приятелска, не ни дебнат опасности и всеки може да се гмурка и да снима. Моето най-дълго гмуркане - с плуване и снимане, е 8 часа. Аз винаги нося един буй със себе си, на който си закачам вода и храна, излизам на някой див плаж, почивам и после продължавам. Аз практикувам така наречения "freediving" - гмуркам се само с шнорхел, маска, неопрен и едни дълги около метър и половина плавници, не нося водолазно оборудване, влизам със задържане на дъха. Оставам под водата до 2 минути. Но не това е важно. Важното е да знаеш вида, който ще снимаш, да имаш опит с него, да знаеш мястото, където ще го намериш, и да подходиш правилно към дадената рибка или - в моя случай - змия, и ще имаш резултат.


Целия разговор с Тодор Димитров можете да чуете в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30