Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Розата – между 3,50 и 5 лева в навечерието на осми март

В навечерието на осми март във Варна наблюдаваме както разнообразие от цветя, така и разнообразие на цените, на които се продават те. Продавачите в цветарските магазини се оплакват, че тази година търговията не върви, тъй като големите търговски вериги ги продават на цени, по-ниски дори от тези, на които се купуват те на едро.

Рози от Холандия, Еквадор и ЮАР купуваме масово от варненските пазари, от Турция пък са карамфилите и герберите.

Между 3,50 и 5 лева се продават розите в навечерието на осми март във Варна. Лалетата купуваме на 2 лева за бройка, а зюмбюлите са от 2 до 6 лева. Карамфилите са на един лев, а аранжирани в целофан цената им скача на лев и 50.

Хризантемите са на цена от три лева, за букет отделете от 5 до 15 лева.

Герберът струва от 2,50 до 3 лв., в целофан поскъпва до 5 лева.

Орхидеите в целофан са на цена от 5 лева. Хит тази година са орхидеите с капсула – подарявайки красивото цвете, то продължава да цъфти и през следващите две седмици, обясняват търговци.

В магазините за цветя розата в саксия се продава за 9 лева, а българските циклами – между 6 и 12 лева. Игликата се продава за 4 лева. Хризантемата в саксия се предлага на 6,50 лв, а българската теменужка – за 80 стотинки. С красива саксия красивото пролетно цвете излиза около 6 лева. Кактуси от 2,80 до 5 лева се предлагат още в магазините за цветя, а хората, коментират продавачите, търсят евтиното.


Една от големите вериги магазини е отворила голям щанд на открито в близост до Търговската гимназия. Орхидеята там тръгва от 8,99 и стига до 39 лв., в зависимост от вида й. Петунията се продава за 3,99 лв, цикламата - за 5,99 лв., а теменужката - за 0,79 лв.

Без значение от къде се купува, цветето си остава един от класическите начини да покажем своите топли чувства и уважение към отсрещния човек. Щастлив осми март пожелаваме на дамите утре, а на тези, на които тепърва предстои да избират цвете за подарък – не забравяйте да го поднесете с усмивка и позитивизъм!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53

14 февруари - Ден на лозаря, Свети Трифон и професионален празник на археолозите

Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..

публикувано на 14.02.25 в 07:00