Всеки ден се сблъскваме с различни проблеми, ситуации и емоции и често ни е нужен приятел, с когото да споделим, и който да ни помогне да съберем мислите си. Хубаво е да имаме такива хора до нас, но те не винаги са безпристрастни, и не винаги могат да ни насочат към вземането на правилното решение.
В наши дни, най-развитите държави изискват от почти всяка фирма или институция да разполагат със служебен психолог, грижещ се за психичното здраве на служителите или работниците им. Тази опция предоставя на служителите една по-спокойна и комфортна работна среда.
В България тази практика не е много разпространена, дори всява смут сред хората от по-старото поколение. Те все още не могат да възприемат идеята да споделяш тревоги или искаш съвети от хора, които не са близки до тях, или с които нямат роднинска връзка. Ситуацията е такава, защото са били отгледани в среда, където проблемите си остават вкъщи, заради синдрома "какво ще кажат хората". Все още не можем да се отърсим от предразсъдъци и назадничаво мислене.
Психологията е една от науките, към които повечето българи се отнасят с насмешка и недоверие.
Хубавото е, че с увеличаването на образованите хора се увеличава и броят на тези, които мислят по-абстрактно и гъвкаво, а според тях няма нищо лошо да ползваш услугите на психолог, дори е препоръчително.
С годините синдромът "какво ще кажат хората" постепенно започна да се размива и затова голяма роля играят западните тенденции и тези от икономически по - добре развитите части на Европа. За пренасянето на тези нови културни въведения в България имат заслуги най-вече образованите българи, които са добре запознати с живота и културата на по-добре развитите от нашата страни.
Психологът Венета Иванова ни съветва да сме по-внимателни на кого ще се доверим. Психологът не трябва да е широкообхватен, а напротив - да е тясно специализиран. Един от големите проблеми на хората в този бранш е липсата на регулация. Тази тъжна действителност кара психолозите с дългогодишна практика да излязат с открито писмо, в което да настояват за сериозна регулация. В част от отвореното писмо се дава обосновка на науката психология, която "работи с доказани в изследвания данни за човешкото развитие, неговата норма и нарушения". Днес расте интересът към психологически теми, особено в областта на детското развитие. "Уви, на фона на ниска психично-здравна култура и липса на регулации в полето на психологията и психотерапията се очертава тенденция на зле информирано и повърхностно говорене", посочват специалистите.
Петицията и отворено писмо може да видите тук.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...