Всеки ден се сблъскваме с различни проблеми, ситуации и емоции и често ни е нужен приятел, с когото да споделим, и който да ни помогне да съберем мислите си. Хубаво е да имаме такива хора до нас, но те не винаги са безпристрастни, и не винаги могат да ни насочат към вземането на правилното решение.
В наши дни, най-развитите държави изискват от почти всяка фирма или институция да разполагат със служебен психолог, грижещ се за психичното здраве на служителите или работниците им. Тази опция предоставя на служителите една по-спокойна и комфортна работна среда.
В България тази практика не е много разпространена, дори всява смут сред хората от по-старото поколение. Те все още не могат да възприемат идеята да споделяш тревоги или искаш съвети от хора, които не са близки до тях, или с които нямат роднинска връзка. Ситуацията е такава, защото са били отгледани в среда, където проблемите си остават вкъщи, заради синдрома "какво ще кажат хората". Все още не можем да се отърсим от предразсъдъци и назадничаво мислене.
Психологията е една от науките, към които повечето българи се отнасят с насмешка и недоверие.
Хубавото е, че с увеличаването на образованите хора се увеличава и броят на тези, които мислят по-абстрактно и гъвкаво, а според тях няма нищо лошо да ползваш услугите на психолог, дори е препоръчително.
С годините синдромът "какво ще кажат хората" постепенно започна да се размива и затова голяма роля играят западните тенденции и тези от икономически по - добре развитите части на Европа. За пренасянето на тези нови културни въведения в България имат заслуги най-вече образованите българи, които са добре запознати с живота и културата на по-добре развитите от нашата страни.
Психологът Венета Иванова ни съветва да сме по-внимателни на кого ще се доверим. Психологът не трябва да е широкообхватен, а напротив - да е тясно специализиран. Един от големите проблеми на хората в този бранш е липсата на регулация. Тази тъжна действителност кара психолозите с дългогодишна практика да излязат с открито писмо, в което да настояват за сериозна регулация. В част от отвореното писмо се дава обосновка на науката психология, която "работи с доказани в изследвания данни за човешкото развитие, неговата норма и нарушения". Днес расте интересът към психологически теми, особено в областта на детското развитие. "Уви, на фона на ниска психично-здравна култура и липса на регулации в полето на психологията и психотерапията се очертава тенденция на зле информирано и повърхностно говорене", посочват специалистите.
Петицията и отворено писмо може да видите тук.
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..