Всички знаем, че начинът на живот е този, който определя в много голяма степен и как ще съхраним ума си през годините. Днес е Световният ден на мозъка, определен за такъв в Европа през 1997 година. Посветен е на познанието за развитие и функциониране на мозъка като път към преодоляванeто на редица тежки заболявания.
Изчислено е, че мозъкът на човек на средна възраст тежи 1 424 грама и съвсем естествено с напредване на възрастта грамажите намаляват. Това е неизбежно. Какво обаче можем да избегнем? Разбира се, лошите болести. За да не ни се случат трябва да се грижим за мозъка си, да не го оставяме да си почива, съветва световно признатият специалист по Алцхаймер проф.Лъчезар Трайков, понастоящем лекар в Александровска болница.
"Нужни са физически упражнения от типа разходки, ходене в планината, като не е необходимо да покриваме някакви олимпийски рекорди. Също и ходене в парка. В съчетание със средиземноморска храна, социални контакти.
В България човек над 65 години, особено след пенсионирането си, се затваря в къщи и започва да общува само с децата и внуците си. Това е груба грешка! Българските пенсионери са облечени в тъмни дрехи, а ако погледнете в една европейска столица ще видите, че възрастните като станат на 65 години, като че ли тогава се сещат да носят розово, жълто, светло синьо и каквото се сетите друго.
У нас над 70 години никой не смее да посегне към компютър, което е груба грешка, ако не го е направил на по-млада възраст. Никой не смее да поеме предизвикателството да замине и да отиде на непознато място.
Тази инерция е пагубна за мозъка. Тя е бич за мозъка!", коментира за Радио Варна проф. Лъчезар Трайков.
От 28 април 2025 г. Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема „175 години от рождението на Захари Стоянов“ от серията „Българско възраждане“. Цената на монетата при пускане в обращение е 162 (сто шестдесет и два) лева. Монетата ще се продава в Българската народна банка – на две каси в София, пл. „Княз..
Днес е Светла събота . Това е шестият ден от Светлата седмица след Великден, когато всеки ден се славят Божията майка и светите апостоли. Седмицата е наречена така, защото Христос донася просветление и надежда за вечен живот на всички човеци. Тя се нарича още празна, заради забраната да се работи каквото и да е работа, както и Нова неделя,..
С тържество пред емблематичната сграда на ул. „Параскева Николау“ 7 Музеят по история на медицината към МУ – Варна чества 40 години от основаването си. Събитието събра представители на академичната общност, уредници, музейни работници, историци. Ректорът на Медицинския университет във Варна проф. д-р Димитър Райков поздрави екипа на музея и всички,..
Благотворителен кулинарен базар „Да отворим сърцата си за Кристиян“, организиран от самодейци в Балчик в навечерието на големия християнски празник, обедини десетки балчиклии в една кауза. Дарението е за Кристиян Костадинов - 26-годишен младеж от Балчик, страдащ от бъбречна недостатъчност. Сумата от 100 000 лв. е необходима за трансплантация на бъбрек в..
Единственият български военноморски офицер, който е стигнал до 67 градуса южна ширина, т.е. е прекосил Полярния кръг - кап. Теодоси Димитров, успява да опознае Антарктика. Българинът има възможността да трупа опит на Ледения континент и да се срещне със суровата природа, благодарение на шанса да бъде поканен на борда на аржентинския ледоразбивач..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите бяха: многото денонощни аптеки; магазините, които работят до късно; брой банкомати; учебни заведения; културен живот, но също и… “улични тоалетни”. По този критерий градът тогава получи 9 от 10 възможни точки. Днес в..
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък, след литургията се извършва водосвет пред иконата на Божията Майка "Живоприемни източник", а ако местните обстоятелства позволяват се извършва шествие до водоеми..