Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Георгиев: Съществуват добри възможности за всички, стига да се бориш

Георги Георгиев от град Лом  е един от тринайсетте студенти от ромски произход, които са получили стипендия за академичната 2018-2019 година, по програмата „Подкрепа за студенти от ромски произход, изучаващи здравни специалности“. Георги учи във Медицински Университет Варна и въпреки че до последно си е мислил, че ще избере специалност, свързана с информационните технологии, в дванайсти клас е осъзнал, че медицината е неговото призвание: 

-  Защо? Имаше ли някаква конкретна причина? Ти си математик, доколкото разбрах.

-  Да, в математическа паралелка бях в гимназията. Може би, липсата на социален елемент в програмирането някакси ме отказа. Щях да си прекарвам ежедневието пред компютъра, което не ме влечеше.

-  Какво намираш сега тук, във Варна, в медицината? Как избра Варна?

-  Аз започнах да уча девет месеца преди кандидат-студентските изпити и изборите ми бяха Плевен и Варна. Самият град повлия избора ми и избрах Варна.

-  Как се чувстваш сега във Варна? Вече си втори курс.

-  Прекрасно се чувствам, наистина обичам този град.

-  Какво ти харесва най-много?

-  Жовота! Градът постоянно е жив, особено лятото, когато се напълни с чужденци. Когато излезеш на улицата е пълно с хора, които са щастливи, забавляват се, наслаждават се на цялата обстановка.

-  Как стана така, че получи тази стипендия?

-  Разбрах за стипендията от моята баба. Не тази, която е медицинска сестра, а другата ми баба. Тя е била в комисията на Ромския образователен фонд. От нея получих информацията за въпросната стипендия и кандидатствах. Проведе се интервю. Също така се дават точки и за активност за участие в дейности, свързани с ромската общност.

-  А ти в какви активности си участвал?

-  Помагал съм в информационна кампания, относно разпространяване на информация за СПИН. Освен това, преинсталирах компютрите в образователния фонд в Бяла Слатина.

-  Как във един по-малък град като Лом, където знаем, че има много роми, живеят младите хора?

-  Имаме няколко махали, в част от тях хората живеят нормално, но както и тук има подтискащи гледки. Може би зависи кой как се интегрира.

-  Твоето семейство е друго, явно?

-  От страна на баща ми са роми, а от страна на майка ми са българи.

-  Колко братя и сестри имаш?

-  В момента имам една полусестричка.

-  Какво мислиш за стигмата, която има над ромската общност в България?

-  Не знам. Обяснявам си го, че може би, е наложено от страх и недоразбирателство. Както сред българите, така и сред ромите може да намериш и черни овце и бели овце.

-  Като завършиш мислил ли си какво ще правиш?

-  Най-вероятно ще замина в чужбина. Мислил съм за Германия, но все още не съм сигурен, понеже трябва да изкарам езикова компетенция, а по време на гимназиалното ми обучение не се постарах много да науча немски. Така че или Германия, или САЩ.

-  Няма ли да останеш в България?

-  Ами ще видим. В момента има лек напредък, във връзка с едни стипендии, които се отпускат за учащи медицина след четвърти курс.

-  Как се забавляваш? Какво имаш от ромското в кръвта си, можеш ли да танцуваш, да пееш?

-  Мога, да. Имам усет за музиката.

-  Какво искаш да кажеш на някое момче като теб, което е в един малък град, има ромски произход и е поттиснато, няма самочувствие?

-  Да се бори. Независимо от това, какво е положението му в момента. Дори и да не може да види напред, че съществуват добри възможности, те съществуват.

Чуйте още в прикачения звуков файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

2024 година донесе успехи и гордост за Морски клуб – Балчик

24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик.  Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Търсят гимназисти от Варна с талантливо перо

Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..

публикувано на 23.01.25 в 08:05

Искат да бъде въведена оценка за дисциплина в училище

 Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..

публикувано на 22.01.25 в 08:00

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30