Приключи трийсет и второто издание на фестивала „Дни на класическата китара – Варна“. Малки и големи се включиха в него като изпълниха любими произведения. Наградата на Радио Варна, професионален звукозапис, получи Ангелина Стефанова от Варна. Тя е на 17 години, ученичка от единадесети клас в НУИ „Добри Христов”. Свири на китара от 11 години и участва във фестивала „Дни на класическата китара” вече за девети път. Ангелина Стефанова планира да остане в България след като завърши гимназия и да продължи да се занимава с музика. Пред Дана Момчилова Ангелина разказва за своето първо вдъхновение и произведенията, с които успя да впечатли журито.

- Какво те вдъхнови да започнеш да свириш на китара?
- Когато бях малка си спомням, че баща ми свиреше на китара. Той се е учил сам и на мен много ми харесваше как свири. Веднага реших, че искам и аз.
- Той ли ти беше първият учител?
- Да, той ми е показвал произведения, които знае.
- На класическа китара?
- Да, класическа китара.
- Какво е китарата за теб?
- Голяма част от моя живот, вече по-голямата част, защото от 11 години се занимавам с това. Доста красив инструмент е.
- Във фестивала „Дни на класическата китара” взе голямата награда. Как се почувства?
- Много се зарадвах. Журито е изключително взискателно. Знам, че има и преподаватели от висшите музикални училища. В този фестивал участваха много музиканти, които също заслужават този приз, но много се радвам, че са избрали мен и, че журито е решило аз да спечеля.
- Очакваше ли да спечелиш?
- Всъщност не. Мислех си, че победителят ще е някой от по-големите.
- За първи път ли участваш в „Дни на класическата китара”?
- Не. Участвам още откакто започнах да свиря. Може би не точно от първи клас, а трети, четвърти. Но бях малка, от много време участвам.
- Други награди печелила ли си?
- От този фестивал съм избирана много пъти като една от отличените, от най-добре представилите се, но за първи път печеля най-голямата награда.
- Носителят на голямата награда на фестивала ще изнесе самостоятелен концерт. Ти следващата година ще изнесеш самостоятелен концерт.
- Да, ще ми е за първи път.
- Вълнуваш ли се?
- Да, надявам се на публиката да й хареса и да се получи добре.
- Имаш ли вече идеи какво да изпълниш?
- Не, не съм мислила. Ще го обсъдим с моята учителка Нели Недева, тя сигурно ще ми предложи някои произведения и ще изберем заедно.
- Какво послание искаш да предадеш на хората чрез музиката?
Да правят това, което обичат, защото именно то ще ги направи най-щастливи.Чуйте още в прикачения звуков файл:
Интервю със Scott Vogel (TERROR) „Only the Hard“! Така се казва турнето на хардкор титаните TERROR, което на 29 ноември ще събори пространството за алтернативно изкуство и култура в София „Топлоцентрала“. Поканата е от „141“ и „EventEase“. TERROR водят със себе си DEATH BEFORE DISHONOR. RISK IT!, а на сцената ще се качат и родните герои LAST..
Ирена Ангелова има над 20-годишен опит в музиката. Заминава за скандинавските страни, когато е едва на 21 години, и изгражда успешна кариера в Дания, където се установява да живее и твори. Копнежът по родината обаче е толкова силен, че един ден тя решава да се върне в България. Завръща се и към красотата на българския език, а след дебютния ѝ..
Цветан Цветанов е автор и водещ на радиопредаванията "Аларма" и "Заедно след полунощ: Вавилонската фонотека" по програма "Христо Ботев" на БНР, редовен автор на "Портал Култура" и неуморен организатор на концерти под шапката на "Аларма пънк джаз", попълващи празните полета между стойностната музика извън стандартите и българската публика...
„Колосът“ на Силвия Плат излезе за първи път на български език. Стихосбирката на американската писателка е в превод на Румен Павлов. Той е носител на награда "Перото" за дебют за стихосбирката "Отвор". Румен Павлов признава, че преводът на единствената излязла приживе стихосбирка на Силвия Плат, започва донякъде случайно. "Имах книгата. Започнах да я..
Най-вероятно кметът на Варна Благомир Коцев ще бъде преместен от София във Варненския затвор в началото на следващата седмица. Това съобщи единият от адвокатите на кмета Ина Лулчева, в предаването на Радио Варна „Позиция“. „Надявам се, че съдът във Варна ще измени мярката на Благомир Коцев. Това той ще може да се върне при семейството си, а и..
През тази седмица от Института за пазарна икономика представиха свой, алтернативен на държавния бюджет, с драстични реформи и орязване на разходите в администрацията, здравеопазването и съдебната система. Така, според експертите, ще се предотврати задълбочаването на дефицита до края на десетилетието и ще се избегне "румънския сценарий". Не говорим..
Малкият бизнес е готов да поеме част от предстоящите разходи, след приемането на Бюджет 2026, но очаква мерки - реформи, достъп до обществени поръчки, инвестиции в инфраструктурни проекти , които дават добавена стойност. Това каза Данко Калчев, съсобственик на семейна стъкларска фирма в Белослав, в предаването на Радио Варна POST..