Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Край на местенето на стрелките ..., но от 2021-а година

Снимка: архив

Това решение взеха евродепутатите относно зимното и лятното часово време в Европа в края на миналата година. Предложението да се спре едночасовата смяна на времето бе прието с 410 гласа „за“ срещу 192 „против“ и 51 въздържали се. Така държавите от ЕС ще имат възможност да решат дали да запазят лятното часово време или да изберат зимното. В първия случай те ще трябва да сменят стрелките на часовниците за последен път в последната неделя на март 2021 г., а във втория – ще променят часа финално през октомври 2021 г.

Дотогава обаче ще ни се наложи да въртим стрелките на часовниците още няколко пъти, включително и в края на тази седмица. На 31 март през нощта трябва да преместите часовника с час напред, за да влезем в лятното часово време и да се будим с час по-рано.

Припомняме, ЕК направи предложението за прекратяване на смяната на часа миналата година, след обществено допитване, което показа, че 84% от европейците искат да се откажат от промяната на часовника два пъти в годината. В това допитване имаше 4.6 милиона отговора, 70% от които бяха от германци.

В България също имаше анкета, която показа, че повече от сънародниците ни искат да спре смяната на времето, а според данните от социологическо проучване на „Екзакта“ 48 на сто предпочитат да остане зимното време, а 32% – лятното. Данните тогава показаха още, че 20% от българите, предимно млади хора, са заявили, че нямат мнение по въпроса. За зимното часово време се обявяват хората над 59 години и живеещите в провинцията, а лятното се предпочита от жителите на столицата и хората с висше образование.

Научни изследвания през последните години показаха, че вместо ползи за икономиката промените в часовника са имали отрицателно въздействие върху здравето на хората.

Редица проучвания потвърждават, че в дните след смяната на времето  се увеличават оплакванията от безсъние и загуба на концентрация, увеличават се и пътните и работни инциденти. Ако преди години основният аргумент за въвеждането на сезонната смяна на времето бе спестяването на електрическа енергия, то днес този аргумент е вече невалиден. Пред здравето, икономически аргументи не може да има”, каза преди време българският евродепутат от ЕНП Ева Майдел.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Сдвояваме е-здраве и в аптеките

И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..

публикувано на 12.02.25 в 13:56
Снимката е илюстративна

На първо четене НС одобри забраната на реклама и продажба на вейпове

Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози,  продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози,  предаде БНР.  ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..

публикувано на 12.02.25 в 12:25
Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия

Веска Събева: Унизително е да се молим, за да намерим от чужбина липсващи у нас лекарства за епилепсия

На 24 февруари ще е второто заседание по делото на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия срещу министъра на здравеопазването заради липсващи лекарства за епилепсия. Това дело е образувано след колективен иск, към който се присъединяват все повече пациентски организации, включително и от Варна. Министърът на здравеопазването коментира, че..

публикувано на 12.02.25 в 11:10

Варна участва в програма за подпомагане на туризма

Варна е единствената българска община, одобрена за участие в престижната пилотна програма D3HUB (Data-Driven Destinations Hub), съобщиха от общинска дирекция „Туризъм“.  Програмата е създадена с цел да подпомага на туристическите дестинации в прехода им към устойчиво и дигитално управление и използването на данни. С включването си в..

публикувано на 12.02.25 в 09:52

Блъснаха възрастна жена на пешеходна пътека в центъра на Варна

Лек автомобил е блъснал 77-годишна жена на централна варненска улица. За инцидента от 11 часа в понеделник, 10 февруари, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Водач на лек автомобил, с отрицателни проби за алкохол и наркотични вещества, е блъснал 77 – годишна варненка, на пешеходна пътека. Вследствие на удара, жената е с фрактура на черепа, настанена..

публикувано на 12.02.25 в 09:40

В София обсъждат параметрите на бюджета за общините

Министърът на финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г., предаде БНР.  Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия..

публикувано на 12.02.25 в 09:30
Снимката е илюстративна

По ваш сигнал: Липсват пешеходни пътеки край улица "Радост" във Варна

За лошо състояние на улица "Радост" във Варна сигнализира Марин Цветков в предаването "В ефир сте" на Радио Варна. Липсват пешеходни пътеки в района, а от там минават много млади хора и ученици. В близост е Основно училище "Добри Чинтулов", а главно семейства с деца се нанасят да живеят в новите кооперации, допълни Марин Цветков. Пресичането е рисковано,..

публикувано на 12.02.25 в 09:20