Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Роман Федчук: Цигулката "Гуарнери" е уникален инструмент

Цигулка "Гуарнери", изработена през 1673 година

Цигулка от 17 век ще чуят и ще видят любителите на симфоничната музика на днес във Варна. Това ще стане тади вечер като част от XX Великденски музикален фестивал - Варна 2019 концерт ще направи професор Роман Федчук, преподавател в Държавната консерватория в Пилзен – Чехия. На цигулка „Гуарнери“ с Варненската филхармония, под диригентството на Станислав Ушев, той ще интерпретира Концерт за цигулка и оркестър №3 от Волфганг Амадеус Моцарт. Цената на една цигулка „Гуарнери“ започва от 700 000 евро и може да достигне 15 милиона евро. Повече за уникалния интсрумент в разговора с професор Роман Федчук, който е за първи път в България и за прави направи майсторски клас във Варна.


Цигулката е много интересна с това, че е изработена от италиаския майстор Андрея Гуарнери. Той е основоположник на династията Гуарнери и е бил ученик на Николо Амати. Т.е. можем да говорим за разклонение на школата на Амати като отбележим звука на инструмента, както и начинът му на изработка. Цигулката е уникална с това, че е изработена през 17 век – 1673 година. И е в много, много добро състояние. Направо е уникално запазена цигулка. Много са малко иструментите, които са произведени през 17 век и са съхранени в толкова добро състояние.

Знаете ли колко подобни инструменти има запазени днес?

Има инструменти, които са възстановени много добре. Произведени през 17 век обаче не са останали много. Виждал съм няколко подобни инструмента. В Англия има един много известен майстор, който оцени цигулката, на която аз свиря и дори той се удиви на състоянието й, въпреки че в ръцете му са попадали много ценни инструменти.

Колко струва тази цигулка на Гуарнери?

Много, струва много.

Милиони?

По принцип е точно така.

Застрахован е, нали?

Да, застрахован е.

Кой е собственик на цигулката?

Собственик е моят брат, който има доста голяма колекция. Самият той е цигулар по професия. Но не прави нови цигулки, а възстановява стари. Това е неговото амплоа.

Професор Роман Федчук

Този инструмент, с който сте за първи път в България, трябва ли да се съхранява при определин условия?

Разбира се, че съхранението му е много важно. Защото трябва да се поддържа в много добро състоние. В случая температурата не е толкова важна, тя е ясна, но влажността, при която се съхранява е много важна. Все пак цигулката е много стара и дървото, от което е направена, е много старо. Интересното при този инструмент е, че той изглежда по-добре от инструменти, които са изработени преди 100-150 години например. В случая тайната за неговото съхранение е в грунда. Той е причината тази цигулка да е в толкова добро състояние. Той консервира дървото и от там самия инструмент. С негова помощ материалът, от който е изработена цигулката, придобива свойствата на стъкло.

От какво дърво е изработена?

Стандартно от клен. Долната и страничните части са изработени от него. А горната от балканска елха.

Има ли произведения, които са най-подходящи за изпълнение на тази цигулка?

Не, за този инструмент е без значение какво ще се изпълнява на него. Той има много мек звук с много богата палитра. С това тази цигулка се различава от останалите. За нея казваме образно, че свири сама. Инструментът позволява на него да бъде изпълнено всичко, което се пожелае. Той реагира веднага и отговаря на желанията. Звукът при него е разнообразен и позволяват различна интензивност и сила. Няма значение дали изпълнавам Бах, Брамс или Моцарт. При всички случаи свиренето е удоволствие.

А защо днес не се правят подобни инструменти?

Опитват се. Има съвременни майстори, които правят висок клас инструменти. Попадал съм на няколко, които е много трудно да различиш от старите. Те също са много добри. Но най-голямата разлика е в звука. Той може да е мек и хубав, но е еднотипен. Модерните инстпрументи позволяват един, два типа звук - това е максималното, което може да се извлече от тях. От тях не може да се очаква толкова разнообразна и широка палитра от звуци, които цигулката на Гуарнери позволява.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15

Frank Allain - The Watcher (FEN): Клишетата са наистина много внимателен акт на баланс

Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..

публикувано на 17.01.25 в 07:10
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30