Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вишеградската четворка обвини Франция в протекционизъм за сметка на Европа

Външните министри на страните от Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Чехия и Словакия) осъдиха "протекционистките мерки", които според тях защитава Франция, след среща с френския си колега в Братислава, предаде Франс прес.

"Има малка разлика между Франция и нашите страни, що се отнася до бъдещето на Европейския съюз. За нас конкурентноспособността е от основно значение", заяви полският външен министър Яцек Чапутович на съвместна пресконференция на петимата министри. Според него някои от представените от Франция идеи са "протекционистки мерки, които са вредни за ЕС".

Тези думи предизвикаха кратка реакция от френския външен министър Жан-Ив Льо Дриан. "Не съм съгласен с колегата си по отношение на конкурентоспособността, защото от своя страна смятам, че конкурентоспособността и защитните мерки не са несъвместими. Но понеже не съм дошъл да водя предизборна кампания, ще спра дотук", каза Льо Дриан.

Страните от Вишеградската четворка критикуват европейските решения за командированите работници, реформата на условията на труд и заплащане на шофьорите на камиони в международните превози, както и предложенията за данъчна хармонизация, отбелязва АФП.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радан Кънев

Радан Кънев: Няма да има единна кандидатура за президент между демократичната опозиция и управляващата партия

Единна кандидатура за президент между демократичната опозиция и основната управляваща страната партия е нереалистичен вариант, защото въпреки заявената евроатлантическа ориентация, възгледите ни за вътрешната политика са съвсем различни.  Tова заяви във Варна евродепутатът от ПП-ДБ Радан Кънев, който участва в брифинг, заедно със..

публикувано на 19.09.25 в 19:19
Аспарухов мост във Варна

Голямо задръстване на Аспаруховия мост заради верижна катастрофа

В 17,48 часа на Аспарухов мост е станала верижна катастрофа между 4 леки коли. Щетите са само материални, няма пострадали, но се е образувало голямо задръстване, съобщават от варненската полиция. За два от автомобилите се чака да бъдат изтеглени от мястото на инцидента с Пътна помощ.  По-трудно е придвижването в посока кв. "Аспарухово", съобщи репортер..

публикувано на 19.09.25 в 19:04

С условна присъда е бил 24-годишният мъж, заподозрян за убийството на майка си в кв. "Чайка"

24-годишният мъж от Варна, заподозрян като извършител на убийството на майка си е осъден условно за държане на високорискови наркотични вещества, съобщават от Окръжен съд - Варна. Припомняме, по предварителни данни смъртта на 48- годишната жена е настъпила в резултат на нанесените й 11 прободно-порезни рани с нож, някои от тях в областта на сърцето...

обновено на 19.09.25 в 17:38

Сухи треви горят до стария содов завод край Девня

Пожар възникна в тревиста местност край Девня. Три екипа на пожарната са на терен близо до реката в местността Балтата до стария содов завод. Горят сухи треви, в близост няма жилищни сгради и няма опасност за хората. Това съобщи Свилен Шитов, кмет на Девня.  На място има и екип с фадроми, тъй като районът е трудно достъпен.

публикувано на 19.09.25 в 16:29

24-годишният син на убитата жена в кв. "Чайка" е бил наркозависим

24-годишният син на убитата в кв. "Чайка" 48-годишна жена, заподозрян за убийството на майка си, е употребявал високорискови наркотични вещества.  Той беше задържан за срок до 72 часа, но състав на Окръжния съд уважи искането на прокуратурата и му определи мярка "задържане под стража", съобщават от Апелативна прокуратура - Варна. Синът на убитата..

публикувано на 19.09.25 в 16:22

Четвърти апелативен съдия отказа да гледа делото на варненския кмет

Четвърти апелативен съдия отказа да гледа делото по молбата на варненския кмет Благомир Коцев да бъде пуснат от ареста, предаде БНР. Съдия Георги Ушев, който е и последният председател на Специализирания апелативен съд, мотивира самоотвода си с атаки, включително и сигнали да бъде наказан дисциплинарно, от адвокати, ангажирани със защитата на..

публикувано на 19.09.25 в 15:23

Синът на убитата във Варна жена е заподозрян за тежкото престъпление

Синът на 48-годишната жена, чието тяло беше намерено с порезни рани пред блок 6 в квартал "Чайка" във Варна е най-вероятният извършител на убийството.  Откриха тяло на жена зад блок в квартал "Чайка" Днес ще бъде гледана мярката му за неотклонение, съобщиха източници от разследването. Стана ясно, че с металдетектори е открит ножът, с който..

публикувано на 19.09.25 в 14:59