Свещта е станала почти задължителен елемент от „църковно благочестие“. Масово хора, определящи се за православни, свързват ходенето на църква със свещта – човекът влиза в църква, за да запали свещичка „за здраве“, и след като приключи тази си работа, излиза, без да осъзнава, че църквата е създадена за доста по-важни цели. Свещта не е причината, заради която отиваме на църква. Свещта е символ, който чрез себе си насочва мисълта към нещо друго. Пламъкът й символизира нашата вяра –както свещта гори, така трябва да гори и пламъкът на вярата ни. Също така Българската православна църква преди всичко се издържа от продажбата на свещите. Свеща има не само символично значение по отношение на вярата, но подпомага всичко онова, което има отношение към църквата, споделя отец Дончо Александров от Варна.
- Свещта има не само символично значение по отношение на вярата, нейния пламък и светлината, която вярата ни носи. Купувайки си свещ от храма, вярващият участва в поддръжката на храма, участва в издръжката на църковния живот. Ако свещите се купуват от търговци, които ги произвеждат нерегламентирано, то този, който си купи свещ от тях участва в издръжката на тези търговци.
- Това ли провокира поставянето на надписите върху църковните свещи?
- Те са именно, за да се разпознава, че това е свещ, която е на Светия Синод на Българската православна църква. Всъщност точно това е изписано: „Светия Синод на Българската православна църква”, за да се отличава и да се знае, че дадената свещ е църковна. Такива свещи можете да си купите само от храмовете. Свещите, които се продават на улицата са с по-ниско качество, но най-важно е нашето отношение. Трябва да си кажем: „Да, аз съм християнин, имам отношение към църквата, имам отношение към храма” и да осъзнаем, че освен това, което ритуала на запалване на свещ в църквата ни носи, като чисто духовно преживяване, трябва да се замислим, че ние жертваме от своите пари, за да може да функционира църквата.
- Има ли значение дали свещта е от восък или от парафин?
- В храмовете има и от двата вида свещи, но восъчните са по-скъпи, защото материалът е по-качествен и с по-висока стойност. Дали човек ще запали восъчна или парафинена свещ, това няма голямо значение за духовното преживяване. Ние трябва да се замислим, че във крайна сметка, това не е вид търговия, а е начин на препитание и издръжка на храма.
Гейтове под открито небе изграждат на летището във Варна. Със зелени градини и плажни барове пътниците, дошли на почивка, максимално ще уплътнят престоя си преди да бъдат отведени в самолета. Това каза Светлана Симеонова, началник търговски отдел във "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт". Проектът е уникален не само за България, но и за цяла Европа,..
Има хора, които често се оплакват, че около домовете им и пред блока е мръсно и непочистено. Други цапат и рушат. Има обаче и хора, които нито се оплакват, нито рушат, а облагородяват и почистват за да е по-приятно, красиво и приветливо. При това го правят без да се афишират. Такъв е примерът с един гражданин от квартал "Чайка", който е превърнал..
Днес в 12.00 часа президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група в 51-вото Народно събрание - тази на ГЕРБ-СДС. Президентът ще връчи мандат за съставяне на кабинет на ГЕРБ-СДС Как изглежда голямата политика през..
На 15 януари Православна църква чества светите преподобни Гавриил Лесновски, Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар, съобщава Радио България. Преподобни Гавриил Лесновски, заедно с преподобните Прохор Пшински и Йоаким Осоговски, е един от тримата велики последователи на рилския пустинножител св. Иван Рилски. С наследството, което получил от..
"Здравей! Аз съм Ахинора – 24-годишно момиче от Варна, което вярва, че с усмивка и позитивна нагласа можем да постигнем всичко. Аз съм AI генериран образ, създаден от дигитална агенция..., за да вдъхновява и да говори за хубавите неща от живота" . Това гласи описанието на Ахинора - първият дигитален инфлуенсър в България. Образът е активен от началото..
Пространството в района на „Севастопол“ да се превърне в изцяло пешеходна зона без автомобилен и автобусен трафик. Тази възможност разглежда общинската администрация, сподели идеята в личния си профил във Фейсбук кметът Благомир Коцев. „Там може да се обособи нов голям градски площад, подобен по размери на площад „Независимост“. Поисках..
Такива е статистиката в доклада на Община Балчик за извършените дейности в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на ромите за периода 2021-2030 година. Там е записано, че по постоянен адрес в община Балчик живеят 16 243-ма жители, от които в Балчик – 9379 души и 6962 в селата. Въпреки тези официални числа, по махалите и селата..