Променя ли се Варна съобразно Общия устройствен план и доколко този план, който влезе в сила през 2012 година, се следва днес? За коментар потърсихме проф. Атанас Ковачев, който участва в изработването на Общия устройствен план на града като ръководител на частта зелена система, отдих и спорт. Професор Ковачев е ландшафтен архитект и освен във Варна е участвал в изработването на още десетки планове на други градове в страната, сред които София, Пловдив, Бургас, Благоевград и Плевен. Живее в столицата, но пътува често до Варна, където е декан на Архитектурния факултет при Варненски свободен университет.
Един план има хоризонт на изпълнение 15-20 години. Към този хоризонт би трябвало да бъдат изпълнени неговите начертания. Разбира се, необходима е и далновидна политика на общината. Единствената алтернатива за мен като архитект градостроител е Варна да се развие на юг от острова. Това са териториите, които са към Галата, Аспарухово, Константиново. Тези категории могат да бъдат високо категорийно обитавани. Аз мога да говоря по зелената система и отдиха, там ние предложихме една цяла „огърлица” от паркове – парк „Четирите сезона”, парк „Джанавара”, нов Зоопарк. Това е горският фонд, на който ние не променяме предназначението.Днес, може би, това изглежда малко нереалистично тъй като открай време гаровия ареал и пристанището разделят Варна на две части – по-благоприятната северната и по-неблагоприятната – южната. Когато, обаче, се реализира вторият мост и има добра транспортна връзка, тогава съвсем по-друг начин ще се възприемат териториите на юг от острова.
Какво се случва с Общия устройствен план на един град, за който времето покаже, че няма как да бъде изпълнен?
Аз не искам да кажа, че няма да бъде реализиран. Минал е малък период, една трета от действието на плана, но нека се надяваме, че сегашното и бъдещите ръководства на Варна ще намерят финансови средства да се реализират. Това, което предвижда плана в голямата си част касае и обществени средства. Ако една сграда може да я построи частен инвеститор, то за парка са нужни публични средства.
Какво е мнението Ви за бул.„Васил Левски”?
Една от важните артерии в града. Реализацията е много добра и аз съм сигурен, че варненци ще видят хубавото, голямото.
Загуби ли Варна зелени площи за сметка на бетона, който беше излят за изграждането на булеварда?
Аз като архитект, който работи по зелената система на София, Пловдив, Варна, Бургас и съм автор на плановете на над 20 общини, се боря за всяко дърво. Но в същото време оценявам, че понякога има обществени интереси, които са също толкова важни. Не можем да разширим един булевард и да кажем, че ако трябва да паднат 20 дървета няма да го разширим. Има т.нар. компесаторно озеленяване. Примерно – има терен, който ще се строи. Пада растителност, обаче има предписания. Ако не можем да реализираме растителността в същия имот, тогава по предписание трябва да направим това в близък регион.
За да реализираме парковете, първо трябва да решим транспортната кореспонденция. Ако има втори мост, добри и обходни пътища, тогава гражданите ще видят, че ще имат лесния и приятния достъп до една цяла серия от паркови територии.
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..