Според статистика за деца от 0 до 5 годишна възраст, дори ако детето живее в семейство без възможности, но му се четат 6-7 книжки на месец е доказано, че то се развива успешно. Четенето на книги на деца от най-ранна детска възраст е от значение. Важно е, защото така то отъждествява книгата с грижата, ласката и топлината, която майката и семейството му дава. Но също така се поставя началото на обич и желание за четене. Функционалната грамотност е свързана с четенето. Основата за функционална грамотност, компетентност и ентусиазъм към ученето се полага в ранното детство.
В днешния свят детето получава изключително много информация от малко и ако чете с разбиране, се очаква да може да анализира и да преработва избирателно тази информация. Ако навремето е имало професии, които не изискват четене с разбиране, сега почти няма такива. Затова четенето на книжки на малките деца е от изключително важно значение. Изследванията са показали, че едно на всяко пето дете, до 15 годишна възраст, не е виждало родителите си да четат вкъщи, което води до липса на подражателна грамотност. Интересно е как тук, в България, за незнанието на детето се упрекват само учителите. В Англия, например, родителите се въвличат в обучението на детето и те са заети с него. Затова например е погрешен въпросът на майка към детенце: «Какво взехте днес?». Много по-правилно е, като родители, да сме запознати с темата предварително и да зададем точен въпрос, свързан с урока на детето.
На трети май, в поредния брой на НЮАНСИ, ще си говорим за тези и за още неща, свързани с чуждоезиковото обучение на децата, с Марияна Николова – магистър филолог, мениджър, човек с доказан опит в сферата на образованието и международните контакти.
На 28 април в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Niels Löffler (ORDEN OGAN). Представяне на новия албум на ENGINEER OF DEATH "Forced To Stay Here" – разговор с Марин Вълков, Кристиан Василев и Антонио Кънев. Георги Георгиев, Мартин Драгозов и Николай Константинов за дебюта на LAMPA INC. "Малък свят". В предаването ще звучи музика..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите за получаването й бяха: многото денонощни аптеки / повече от 10 тогава/; магазините, които работят до късно; достатъчното количество банкомати; шестте висши учебни заведения; културният живот; брой ресторанти с различна..
„Ако денят ти започне наопаки – легни си. Дай му втори шанс“, гласи закачливо послание в социалните мрежи тази сутрин. За да не ви тръгва денят наопаки, най-добре го започнете с Радио Варна. Ударната доза ефирен кофеин ви очаква и на нашите честоти с Иван Барбов, звукорежисьора Иван Тасев и Жоро Бекяров, който ще ни държи в течение с..
Липсата на достатъчно паркоместа в жилищните райони на Варна все по-често води до нарушаване на правилата за паркиране и последващи глоби от „Общинска полиция“. Освен регулярните проверки, полицаите работят и по сигнали за конкретен пътен участък. Това съобщи зам. кметът по сигурността Илия Коев. За случай на улица „Народен юмрук“ в кв. Левски,..
В предаването На село пообиколихме през последните няколко години почти всички села във Варненска област. Срещи с различни хора, с различни съдби, с различни представи. Ваня Славова и Даниел Симеонов е екипът на Радио Варна, който наскоро посети село Радан войвода:
Заседание на Общинския съвет в Аврен се проведе днес във връзка с инвестиционно намерение за изграждане на голям ветропарк. Какви решения взеха днес съветниците от Постоянната комисия „Финанси и бюджет“ към местния парламент във Варна. С поредица от литературни салони през април и май в Балчик отбелязват 60 години от основаването на..