Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Там, където материалният свят не съществува

Българският манастир в Атон "Свети Георги Зограф" т.г. отбелязва 1 100 години от създаването си. Според легендите в началото на 10-ти век образът на Свети Георги се самоизобразява по чудодеен начин в основаващият се по това време Зографски манастир в Атонската света гора. Затова тримата братя монаси Аарон, Моисей и Йоан дават на манастира името „Свети Георги Изограф“ - т.е. който сам се е изписал на иконата. Днес макар и извън пределите на България, светата обител с 1 100-годишна история остава най-големият български православен манастир. "Бих се върнал отново там. Ако не сега, то някой ден с внуците", сподели в предаването "Новият ден" варненецът Стефан Георгиев, който разказа за поклонническото си пътуване до Атон със своя син и предостави снимки оттам (вж.галерията по-долу):

Честит Гергьовден на вашите слушатели! Посещението до Атон се случи на втория път. Преди 10-тина години, когато синът ми все още беше ученик, заедно с приятел от София и неговия син решихме, че е време да извършим това богоугодно дело и да покажем на нашите синове тези свети места. Естествено, рестриктивно е само за мъже, затова бяхме в този състав.

С какво се отличава Българският манастир в Атон "Свети Георги Зограф" или той се вписва в Атонските манастири като в един цял ансамбъл?

Останалите манастири са видими от морето, тъй като лодката минава близо до брега. Българският не се вижда, той е по-навътре. На външен облик всеки си има своите особености, отвътре аз не мога да кажа, защото съм посетил само българския. Има традиция да посрещат гостите с локум и кафе. След това вписват имената на посетителите в техния регистър.

Как участвахте в живота на манастира през този няколкодневен престой?

Предположихме, че ще ни дадат работа в кухня, двор, някъде където имат недостиг на хора. Бяхме изненадани, когато монахът, който ни посрещна и е връзката с външните посетители, ни донесе голям брой черчевета. Това са дървени решетки, на които е закована метална мрежа против комарите. Беше ръждясала и накъсана. Тъй като, така се изрази човекът, братята много страдат от комарите, помоли да им съдействаме с монтажа на нова мрежа. Справихме се достойно с тази задача и си спечелихме правото да останем по-дълго. След като изпълнихме задачата получихме поканата да споделим кафе с този монах, който ни посрещна. Това беше най-хубавото кафе, което съм пил през живота си, защото бяхме поканени на терасата към залата за посрещане на гостите - тя е конзола над пропастта в буквалния смисъл! Със страхотна гледка, подредени лозови масиви, терасирани. Очевидно там кипи доста земеделски труд.

Има ли нещо различно, специфично в този манастир "Свети Георги Зограф" в Атон, което го отличава от сухоземните тук?

Аз бих го сравнил с Рилския манастир, защото той е така по-внушителен, на много етажи. Другите манастири в България са на един или два ката сгради. Токът на манастира в Атон се гаси в 9 часа, портите се затварят и настъпват тишина и спокойствие. В 3 часа сутринта клепалото започва да хлопа, което е зов за молитва. Тя започва в 3 и половина, ако не греша, и продължава до закуска. Бях се настроил, че ще участвам в тази молитва. Минах през банята да се избръсна, сложих си и афтършейв. Седнах до един от монасите, но в този момент той стана и си смени мястото. Не искаше да стои до мен, защото излъчвах твърде светски неща, с които те не са свикнали. Очевидно бях нарушил неговото разбиране.

Тръгнахте ли си променен?

Да, защото се докоснах до различен начин на живот. Никой от присъстващите в манастира не се интересува от материалното. А в края на краищата днешният свят се бори между материалното и духовното. За хората, които живеят там притежанието е нищо, то няма смисъл. Смятам, че и синът ми се обогати. До манастира има изкачване, върви се доста, а ние сме натоварени с багаж и се изисква усилие. Вървим, потни и изморени, а децата се оплакват.  Аз му казах: "На свято място си, носи, моли се и може би ще бъдат чути молитвите ти". Малко по-късно дойде един пикап след нас, от който ни поканиха да ни качат до манастира (смее се). Това в рамките на шегата, разбира се, но ето че молитвите помагат понякога. Със сигурност ще се върна, ако не в тези времена, в бъдеще с внуците задължително.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07