Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Там, където материалният свят не съществува

Българският манастир в Атон "Свети Георги Зограф" т.г. отбелязва 1 100 години от създаването си. Според легендите в началото на 10-ти век образът на Свети Георги се самоизобразява по чудодеен начин в основаващият се по това време Зографски манастир в Атонската света гора. Затова тримата братя монаси Аарон, Моисей и Йоан дават на манастира името „Свети Георги Изограф“ - т.е. който сам се е изписал на иконата. Днес макар и извън пределите на България, светата обител с 1 100-годишна история остава най-големият български православен манастир. "Бих се върнал отново там. Ако не сега, то някой ден с внуците", сподели в предаването "Новият ден" варненецът Стефан Георгиев, който разказа за поклонническото си пътуване до Атон със своя син и предостави снимки оттам (вж.галерията по-долу):

Честит Гергьовден на вашите слушатели! Посещението до Атон се случи на втория път. Преди 10-тина години, когато синът ми все още беше ученик, заедно с приятел от София и неговия син решихме, че е време да извършим това богоугодно дело и да покажем на нашите синове тези свети места. Естествено, рестриктивно е само за мъже, затова бяхме в този състав.

С какво се отличава Българският манастир в Атон "Свети Георги Зограф" или той се вписва в Атонските манастири като в един цял ансамбъл?

Останалите манастири са видими от морето, тъй като лодката минава близо до брега. Българският не се вижда, той е по-навътре. На външен облик всеки си има своите особености, отвътре аз не мога да кажа, защото съм посетил само българския. Има традиция да посрещат гостите с локум и кафе. След това вписват имената на посетителите в техния регистър.

Как участвахте в живота на манастира през този няколкодневен престой?

Предположихме, че ще ни дадат работа в кухня, двор, някъде където имат недостиг на хора. Бяхме изненадани, когато монахът, който ни посрещна и е връзката с външните посетители, ни донесе голям брой черчевета. Това са дървени решетки, на които е закована метална мрежа против комарите. Беше ръждясала и накъсана. Тъй като, така се изрази човекът, братята много страдат от комарите, помоли да им съдействаме с монтажа на нова мрежа. Справихме се достойно с тази задача и си спечелихме правото да останем по-дълго. След като изпълнихме задачата получихме поканата да споделим кафе с този монах, който ни посрещна. Това беше най-хубавото кафе, което съм пил през живота си, защото бяхме поканени на терасата към залата за посрещане на гостите - тя е конзола над пропастта в буквалния смисъл! Със страхотна гледка, подредени лозови масиви, терасирани. Очевидно там кипи доста земеделски труд.

Има ли нещо различно, специфично в този манастир "Свети Георги Зограф" в Атон, което го отличава от сухоземните тук?

Аз бих го сравнил с Рилския манастир, защото той е така по-внушителен, на много етажи. Другите манастири в България са на един или два ката сгради. Токът на манастира в Атон се гаси в 9 часа, портите се затварят и настъпват тишина и спокойствие. В 3 часа сутринта клепалото започва да хлопа, което е зов за молитва. Тя започва в 3 и половина, ако не греша, и продължава до закуска. Бях се настроил, че ще участвам в тази молитва. Минах през банята да се избръсна, сложих си и афтършейв. Седнах до един от монасите, но в този момент той стана и си смени мястото. Не искаше да стои до мен, защото излъчвах твърде светски неща, с които те не са свикнали. Очевидно бях нарушил неговото разбиране.

Тръгнахте ли си променен?

Да, защото се докоснах до различен начин на живот. Никой от присъстващите в манастира не се интересува от материалното. А в края на краищата днешният свят се бори между материалното и духовното. За хората, които живеят там притежанието е нищо, то няма смисъл. Смятам, че и синът ми се обогати. До манастира има изкачване, върви се доста, а ние сме натоварени с багаж и се изисква усилие. Вървим, потни и изморени, а децата се оплакват.  Аз му казах: "На свято място си, носи, моли се и може би ще бъдат чути молитвите ти". Малко по-късно дойде един пикап след нас, от който ни поканиха да ни качат до манастира (смее се). Това в рамките на шегата, разбира се, но ето че молитвите помагат понякога. Със сигурност ще се върна, ако не в тези времена, в бъдеще с внуците задължително.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15

Dwid Hellion (INTEGRITY): Не се опитвам да променя света

Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..

публикувано на 19.11.24 в 07:25

Актрисата Юлияна Чернева: Трябва да обичаш всяка роля, защото иначе тя ти отмъщава и никога не се получава добре

Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получи добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..

публикувано на 18.11.24 в 08:20