Изследователски проект за влиянието на "Баухаус" върху архитектурата на Българското Черноморие през 30-те и 40-те години на XX век бе представен от неправителствената организация „Варна Дизайн Форум“. Поводът е 100-годишнината на архитектурно-дизайнерската школа. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на фонд „Култура“ към Община Варна. Подкрепен е също от Съюза на архитектите в България, Гьоте институт, Дворец и Музей Балчик. В рамките на проекта бе изготвена и представена книгата „Школата Баухаус и архитектурата на Българското Черноморие“. Съставител е проф.. Росица Никифорова, сред останалите автори е доц. д-р арх. Станчо Веков, който обясни:
„Първоначално се спряхме на Черноморието, защото провокацията дойде от една румънска изложба, която колегите от Констанца направиха - „Румънската архитектура по румънското черноморие между двете световни войни“. Успяхме да съберем примери от Варна и Балчик, с прочутите обекти на румънската архитектка Хенриета Делавранча-Гибори. Списъкът на варненските сгради с Баухаус влияние, които аз издирих и успях да идентифицирам са около 30. Повечето от авторите са немски възпитаници или възпитаници на школите в Прага и Бърно, където влиянието на Баухаус е най-силно. Първата ни цел на проекта е документирането и изследването, но искаме да направим сравнение на качеството на архитектурата преди 100 години и „модерната“ архитектура днес, защото както във Варна, така и в цялата страна, през последните години имаме примери на една псевдостилна архитектура.“
С проучването и документирането на архитектурното наследство по българското Черноморие в стил "Баухаус" се цели, както съхраняването на архитектурното наследство от 30-те и 40-те години на XX век, така и спирането на негативната тенденция за строеж на еклектични сгради в България. Част от обектите, изградени в духа на Баухаус на територията на Варна, Бургас, Балчик, Несебър и Созопол могат да бъдат разгледани в изложба, подредена във фоайето пред зала „Пленарна“ на община Варна. Намерението на изследователите е да продължат с издирването на още примери за влиянието на стогодишната школа, научаваме от проф. Росица Никифорова:
„Нашият проект е с продължение. Всичко, което не сме успели да направим за краткото време, спонсорирано от фонд „Култура“ на община Варна, за което безкрайно сме благодарни, ще бъде допълвано с нови данни и нови сгради“.
Чуйте повече в прикачения файл:
Киро Янев – едно от уважаваните имена в общността на варненските скулптори и художници, събира почитателите на своето изкуство на 14 октомври в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Поводът е 70-годишнината на артиста, която той превръща в стимул за творческа равносметка. Повече от 20 голямоформатни рисунки и още толкова..
„Погледни нагоре“ предлага нова гледна точка към забележителната архитектура на гр. Варна от края на XIX и началото на XX век. Дебютната фотографска изложба на варненеца Боян Любенов включва 20 сгради - паметници на културата, представени както от птичи поглед с дрон, така и с акценти в близък план върху отделни любопитни..
Първа езикова гимназия организира за трета поредна година Фестивал на историята. Фестивалът е празнично събитие, представящо различни програми от художествени изпълнения с литературно – музикална и историческа насоченост, които целят да обединят и наситят културните пространства на град Варна, местата, където се съхраняват знакови за цялата..
В началото на своята 100-годишнина варненският ДТ „Стоян Бъчваров” театрализира най-новата книга на Теодора Димова. През юни „Поразените” спечели Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България" 2020. Премиерата е тази вечер, 2 октомври, в Градската художествена галерия във Варна, за нея пристига и самата..
Шестото издание на "Зелен маратон" стартира на Аладжа манастир на 11 октомври. Това е благотворително състезание за почитателите на планинското колоездене и горското бягане. Очакват се над 200 участници в събитието, което и тази година е подкрепено финансово от Община Варна. Стартовете ще бъдат в неделя (11.10) от 9:30 часа от поляната с..
До края на октомври ще продължат акциите на почистване на различни обществени места и културно-археологически забележителности във Варна от доброволците на фондация „Гея”, част от проекта „Заедно за чиста околна среда“ по програма „Младежки проекти“. До момента са почистени и облагородени районът около паметника на граничаря в Морската..
"Варна играе" за четвърта поредна година ще събере деца и родители на едно място, за да играят и да се забавляват на открито. Датата е 26 септември, събота, в района между сцена „Раковина“ и Морското казино във Варна. Мероприятието ще продължи от 11 до 15 часа, добре дошли са семейства с деца, възрастни с деца, а водещ ще е..