Варненци разглеждат изложбата на обичания български художник Илия Желев вече няколко дни. Експозицията носи името „Аз обичам Ню Йорк” . Пловдивският художник подарява на сетивата на варненци серия от живописни платна, които са сътворени с помощта на изключително интересна техника и носят духа на Ню Йорк. В творбите на Илия Желев ще видите типичните за града пейзажи – улици, блеснали с милиони светлини, фаровете на жълтите таксита, винаги будния Таймс Скуеър, трепет, вълнение, суинг, шеметни сцени на забързан и задъхан град, събрал в себе си милиони лични истории.
Илия Желев е посещавал Ню Йорк няколко пъти, за последно миналата година. Започва да твори картините за „Аз обичам Ню Йорк” през 2017-а година. Част от творбите му, вдъхновени от мегаполиса, в момента са изложени и извън границите на България – в Мюнхен.
„Когато попаднеш в този голям град, ти се чувстваш като прашинка, като една точка. Същевременно, той е толкова впечатляващ с тези височини, с тези вертикали, хоризонтали и диагонали. Огрявани от слънцето, във всеки един момент, стъклените фасади хвърлят различни нюанси и цветове. Когато погледнеш Манхатън, си казваш „то това е готова картина”. – това каза Илия желев, когато го попитахме какво го е вдъхновило.
Картините на пловдивския художник са всъщност фотомозайки, върху които той е рисувал с акварел. В картина голяма един квадратен метър има над 2 500 мини фотографии.
„Самата идея на един толкова голям град, пък и въобще на нашия космос е такава, че всичко е изградено от малки пикселчета и малки атоми. Но когато погледнем отдалеч всичко е толкова хармонично и изгражда едно цяло. Както в една жилищна сграда в Ню Йорк има хиляди апартаменти, във всеки от които има по някои със собствена съдба, това е правилният прочит на моите картини. „ – каза още Илия Желев.
Не пропускайте да се потопите в атмосферата на запленяващия Ню Йорк с платната на Илия Желев. Те ще гостуват във Варна до пети юни.
Чуйте още в прикачения звуков файл:Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..