Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Окончателно: ГЕРБ - 6, БСП- 5, ДПС - 3, ВМРО - 2, ДБ - 1

Днес е срокът, в който избран за евродепутат може да се откаже

Централната избирателна комисия обяви окончателното разпределение на мандатите за българските евродепутати късно снощи. ГЕРБ ще изпрати в Европарламента 6-ма представители, БСП - петима, ДПС - трима, ВМРО ще има двама евродепутати, а Демократична България - един.

Размествания заради преференциите има само в две от листите на петте партии, класирали евродепутати.

В тази на БСП - петият Сергей Станишев става втори. В листата на ВМРО - четвъртият Андрей Слабаков се премества на втора позиция.

Преференциалният вот за Сергей Станишев е 6,38%, за него мажоритарно са гласували 30 268 от подкрепилите листата на БСП. При Андрей Слабаков преференциалният вот е 6,55%. Така той става втори и влиза в Европарламента.

В листата на „Демократична България“ вторият Стефан Тафров  има над 11 процента преференциален вот, но не достатъчно да измести първият Радан Кънев, който има близо 30 процента преференции. Малко не е достигнало на  седмата в листата на ГЕРБ Лиляна Павлова да се придвижи напред. Преференцията за нея е 4,50 при изискван праг от пет процента.

Окончателно избирателната активност е  32,64 процента. Данните на ЦИК сочат, че ГЕРБ  получава 31,07%, БСП - 24,26%,  ДПС - 16,55%, ВМРО 7,36% и „Демократична България“ - 6,06%.

С квадратчето „Не подкрепям никого“ са гласували малко над 61 000 избиратели (малко над 3% от излезлите до урните) , а недействителните бюлетини са малко над 80 хиляди.

Днес е срокът, в който избран за евродепутат може да се откаже, а утре ЦИК ще обяви окончателно имената на 17-те български представители.

Намерение да се откажат от местата си в Европарламента вече обявиха първите двама от листата на ДПС - Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски. На тяхно място влизат следващите от листата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туристически сезон „Лято 2025“ под знака на отговорното ползване на питейна вода

Първата в страната мащабна информационна кампания  „Водата е дар! Запази я!“  за отговорно ползване на питейната вода стана част от старта на туристически сезон „Лято 2025“ във Варна. Най-смелите жители и гости на града, които не се уплашиха от дъжда и заеха места пред сцената в Морската градина, получиха дипляни с най-лесните и бързи мерки за..

публикувано на 17.05.25 в 16:23

Повече слънчеви часове в неделя

През нощта облачността ще е променлива, на места намаляваща до ясно, а главно над Югоизточна България ще се образува ниска слоеста облачност. Утре ще има повече слънчеви часове, но около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, на отделни места с краткотрайни превалявания. През нощта вятърът от запад-югозапад ще отслабне на..

публикувано на 17.05.25 в 14:39

Отново повреда по трасето на тръбопровода във Варненското езеро

Установена е повреда по трасето на тръбопровода във Варненското езеро, информираха от „ВиК Варна“ ООД.  От дружеството посочват, че неизправността е установена снощи, след извършване на дейности по подготовка на повдигане на водна повърхност и преместване на участък от временния тръбопровод в оста на траншеята в зона на фланец 6. Дейностите са..

публикувано на 17.05.25 в 13:41
Христо Димитров

Христо Димитров: „Градски транспорт“ ЕАД най-вероятно ще има ново ръководство

Общинската фирма „Градски транспорт“ ЕАД най-вероятно ще има нов борд на директорите  Мандатът на настоящото ръководство изтича в началото на август. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ председателят на Варненския общински съвет Христо Димитров. Той съобщи, че следващата седмица, на 20 май, ще има нова среща между синдикатите в..

публикувано на 17.05.25 в 13:04

БСП обсъжда програмата на правителството и позицията си за еврозоната

Две от формациите в управлението ще проведат днес партийни форуми. БСП свиква заседание на Националния си съвет. На него ще бъде обсъдена управленската програма на правителството и заложените в нея приоритети. На пленума се очаква да има дискусия по позицията на партията за присъединяване към еврозоната. Две от най-големите структури в БСП -..

публикувано на 17.05.25 в 10:39

Валежите спират до обед

Преди обед валежите постепенно ще отслабнат и ще спрат, а следобед и облачността ще се разкъса и намалее. Вятърът ще се обърне от запад-северозапад, временно ще е умерен, на места силен, но привечер ще отслабне. Дневните температури ще са по-ниски от вчера – преобладаващи максимални между 13° и 18°, за Варна около 17°. Вълнение 2-3,..

публикувано на 17.05.25 в 08:30

Допълнителни 4 млн. лв. отпуска общината за служителите във варненския градски транспорт

В бюджета на Община Варна за 2025 г. са предвидени 33 960 000 лв. за разходи за заетите в градския транспорт, което е с близо 4 млн. лв. повече спрямо миналогодишната сума от 30 250 000 лв., съобщават от Пресслужбата на Община Варна. Средствата могат да бъдат използвани единствено за заплати, извънреден труд, ваучери за храна и обезщетения при..

публикувано на 16.05.25 в 17:10