Някъде из нашето ежедневие вярвам, че съществува малко вълшебно местенце. Там има „магазин за обли камъчета”, там спираш да крадеш, „любовта идва” с „шепа лъскави череши”, „има страшно” (но малко) и „тя се наслаждава на дъжда”. От това място идва и моят гост. Тя е Мария Донева – малкото голямо момиче на българската литература.
Спомням си когато бях малък, с какво нетърпение очаквах да дойде рожденият ми ден, Коледа и 1 юни. Знаех че ще има много подаръци и ще се чувствам специален. Вече не съм дете, както и моят гост днес. Това не ни пречи да се чувстваме деца и да мечтаем. В разходка край морето си говорим за спомени, литература и море. Тя е била най-доброто дете на баба си, на която е кръстена. Мария не помни първата си дума, но тази на сина си, да. За училището говори с усмивка. Била е добра ученичка, обичала да чете, а игрите на улицата не са били много за нея. В живота се старае да се радва на всичко. Според нея е най-лесно да се радваме на малките неща, защото те някак си по-лесно се подчиняват и можеш да си ги сложиш в джоба.
По време на фестивала „ВарнаЛит”, имаше възможност да се срещнеш с младите и да влезеш в класната стая при тях. Какво им казваше?
Аз нямам представа какво очакват те, но ми се иска да отговоря на очакванията им. Общо взето се старая да ги разведря. Аз съм там да ги забавлявам. На мен ми харесва да съм весела, да говоря смешки. Интересно ми е как реагират, точно защото литературата дават възможност на автора да се скрие зад текста си. Ти пишеш нещо, то е публикувано в някоя книга, книгата я прочете някой, който в момента е на 1000 километра от теб и дори да не му хареса някак, това което си написал, той няма възможност да ти го каже лично. А сега заставаш зад стихотворението си и някак си го защитаваш със своето собствено присъствие. Много е окуражаващо да видиш, че хората те слушат внимателно, че когато поискаш можеш да ги разсмееш. Пък когато прочетеш нещо тъжно, то го докосва и ги трогва. Някак си проверяваш в „битка”, това което си написал работи ли или е някаква измислица изсмукана от пръстите. Трябва да си доста храбър, за да го направиш това. На мен много ми харесва, наистина. Тези срещи са много зареждащи, защото ако ти даваш на публика пред теб от 50 човека и ти на всеки дадеш някаква идея, мисъл, настроение. 50 човека ти връщат същото и ти направо летиш, когато излизаш от такава среща, много е хубаво!
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на Общинския съвет, а на варненци. Така председателят на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов репликира думите на Благомир Коцев, по-рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов законът..
Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание. "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).