Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марцианопол или как да станем римски гражданин за ден

| обновено на 08.06.19 в 07:36

Езически ритуали, гладиаторски боеве, пазар на роби - понякога далеч по-образовани от днешното поколение, римска и тракийска кухня и дори демонстрация на антична мода...Всичко това ще е част от четвъртото издание на фестивала "Марцианопол - животът в древния град", тази събота и неделя сред руините на антични амфитеатър в близост до Музея на мозайките в Девня. Входът е свободен.

Седем реанакторски групи от България и Румъния ще участват в дните на фестивала. Повече от 100 души ще пресъздават живота в някогашните римски поселения, коментира един от организаторите Любомир Любомиров.

Голяма част от участниците пристигат в Девня със семействата си. Те са истинска илюстрация на античния живот и на практика показват колко добре живеем днес.

Освен атракциите за посетителите, които ще могат да се въплътят в римски граждани за поне ден, а може би и два, колкото продължава фестивалът, те ще могат да изпробват грънчарските си умения, да позавъртят меч или да пострелят с лък, както и да пробват да си изковат реплики на антични монети.

Малко хора знаят, че Марцианопол, кръстен според легендата на сестрата на император Траян - Марциана, е всъщност един от най-важните градове в някогашната Римска империя. Макар да звучи невероятно, в Марцианопол, разположен предимно под сегашния девненски кв. "Река Девня", е намерено в началото на XX век едно от най-големите в света съкровища от сребърни монети. Техният брой е повече от 100 хиляди, а повечето са сечени именно в античния Марцианопол.

Градът е бил и столица и на римската провинция Долна Мизия, сочат историческите извори.

Голямата изненада в това издание на "Марцианопол - животът в древния град" е демонстрацията на погребението на римски патриций, разказва Любомиров. Подобно нещо не е правено до момента в България.

Повече за програмата на фестивала и любопитни неща, свързани с него може да чуете в звуковия файл.

Два са начините да стигнете до Девня, за да се включите в "Марцианопол - животът в древния град" - с личен автомобил и с автобус №14, който пътува между Варна и Девня и спира пред Музея на мозайките. От там до някогашния амфитеатър са няколкостотин метра. През двата дни с удължено работно време ще работи и музеят.

Цялата програма на фестивала може да откриете тук.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Футболът в света тръгва от Англия, а в България - от Варна

Изложба, посветена на 130-та годишнина от изиграването на първия футболен мач в България, подготвят от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей. Дворът на училище "Св. св. Кирил и Методий" във Варна е мястото, на което се провежда първата за страната ни футболна среща, макар и неофициална. В нея играят деца. Това сподели в..

публикувано на 17.07.24 в 09:59

Доброволка, участвала в гасенето на пожарите: В трудни времена се обединяваме!

Центъра на село Припек. Множество туби с вода, подредени една до друга и готови да изпълнят предназначението си - да помогнат при борбата с огнената стихия. Тези кадри, обиколили социалните мрежи, развълнуваха мнозина, и напълниха сърцата им с благодарност към тях - доброволците, които по един или друг начин допринесоха за справянето с опустошителните..

публикувано на 17.07.24 в 09:45

Закуска, кафе и обяд вместо пазар - за какво българите използват новите електронни ваучери

От 1 юли хартиените ваучери за храна бяха заменени от електронните. Те са на изцяло електронен носител - пластика или виртуална карта. Плащанията с карта се извършват на ПОС терминалите в търговските обекти, които имат сключен договор с оператор на ваучери за храна. Не е необходимо обектите да инсталират нов софтуер или нещо подобно, подчерта в..

публикувано на 17.07.24 в 09:29

Почитаме паметта на Света Великомъченица Марина

На 17 юли Православната църква почита паметта на Света Великомъченица Марина. Светицата е родената в Антиохия през III век. Тя е дъщеря на езически жрец идолопоклонник, възпитавал дъщеря си в идолопоклонство. Марина силно желаела да получи свето кръщение и изповядала вярата си на Олимврий, управител на източните провинции, който я..

публикувано на 17.07.24 в 08:15

"Алея на книгата" с 15-о издание във Варна

15-ото издание на "Алея на книгата" предстои във Варна. Тази година то ще се проведе от 2 до 11 август  на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  Във всеки от десетте дни могат да бъдат посетени 19-те шатри на 50 издателства с над 40 000 заглавия.  Работното време..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
огън, пожар, дим

Доброволци, гасили пожари във Варна: Като държава нямаме много възможности, важно е да сме силни като общество

Десетки доброволци помагаха на пожарникарите във Варна за овладяване на огнищата, разразили се на няколко места в града през последните дни. Без колебание, а водени от моралния си дълг,  се впускат в акцията  Младен Богданов и Станислав Йорданов.  Това бедствие ни показа колко сплотени можем да бъдем, споделят те. Като държава нямаме много възможности,..

публикувано на 16.07.24 в 14:14

Варна ще отбележи с общоградско честване 187 години от рождението на Васил Левски

С общоградско честване във Варна ще бъдат отбелязани 187 години от рождението на Васил Левски.  Церемонията по полагане на венци и цветя, съпроводена с военен ритуал, ще се проведе на 18 юли от 9 часа на паметника на Апостола в Алеята на Възраждането в Морската градина, съобщиха организаторите от Община Варна.  Съорганизатори на събитието са..

публикувано на 16.07.24 в 10:42