Параклис на името на покровителката на семейството и майчинството – Света Анна беше осветен днес в едноименната варненска многопрофилна болница от Варненския и Великопресклавски митрополит Йоан. Параклисът е от т.нар. „гръцки тип“, но е направен в България. В него има три икони, предоставени от Митрополията - на Св.Анна с Божията майка на ръце, на Богородица и на Исус Христос. Той се намира в двора на Окръжна болница, в непосредствена близост до новия вход към лечебното заведение – откъм бул. “Цар Освободител”. Около него е създадено парково пространство, в което ще има и детелини. Идеята е на Управителния съвет на болницата и е реализирана за месец, каза изпълнителният дирректор на МБАЛ“Св.Анна“ д-р Красимир Петров:
Новоосветеният параклис е направен по поръчка на ръководството на здравното заведение. Стойността му е около 27 хил.лв. Предстои мениджъмънта на болницата и Митрополията да уточнят дните и часовете, в които ще работи храма. Най-вероятно там ще служи свещеник от най-близкия до болницата храм Св.Петка. Предстои монтирането и на охранителни камери и СОТ с цел опазването на молитвения дом. Варненския и Великопресклавски митрополит Йоан препоръча ръководството на Окръжна болница да учреди свое църковно настоятелство, което да се грижи на параклиса. Той съобщи за подготовката на още два православни молитвени дома - параклис в АГ-болницата и новоизграден храм във Висшето военноморско училище. В Морското грубият строеж е почти завършен, предстои обзавеждане на храма, да бъде избран и монртиран и иконостас. Очакванията са, че до края на т.г. или началото на следващата година да бъде готов и осветен.
Изграждането на параклиса е част от концепцията на ръководството на МБАЛ “Света Анна” за цялостното обновяване на болничния комплекс. Изцяло нова е материалната база (болнични стаи, манипулациоонни и операционния блок) на Клиниката по неврохирургия в най-старата сграда от комплекса на МБАЛ“Св.Анна“. Реализирано е и дългоочакваното обновяване на базата на патоанатомията, която е изведена от старата едноетажна постройка в двора и е преместена в основната сграда на болницата.
Поради възникнала авария на тръбопровод днес от 19,00 часа автобусна спирка "Хаджи Димитър" няма да бъде обслужвана. След спирка "Роза" автобусите по линия 10 продължават по локалното платно и на кръстовището с ул. "Подвис" завиват надясно за да се включат по маршрута си, съобщават от Градски транспорт.
Нерегламентирано сметище се е образувало на ул. "Праскова" в кв. "Пчелина" във Варна. Незаконно изхвърляне на боклук, включително и едрогабаритни отпадъци, се извършва от месеци, разказа Радослава Сидерова. По думите й на площадката доскоро е имало два контейнера за битов смет, сега поради неясни причини е само един. Проблемът обаче не се изчерпва само..
По информация, потвърдена от Министерство на външните работи, Руската федерация, чрез дипломатическа нота, изпратена от своето посолство в София до МВнР, е отправила искане за откриване на Генерално консулство във Варна, съобщават от "Продължаваме промяната - Демократична България" - Варна в своя позиция. Те посочват, че посоченият аргумент е..
8-годишно момченце от Разлог загина след инцидент с парасейлинг на несебърския плаж, съобщават от полицията в Бургас. Детето е паднало от над 40 метра височина. Въпреки спешните реанимационни действия детето починало. За момента полицията в Несебър е задържала три лица, предоставящи атракциона "парасейлинг", предаде БНР-Бургас. Инцидентът се е..
От 19 август 2025 г. започва основният ремонт на ул. „Капитан Райчо“ във варненския район „Младост“. Обновяването ще обхване участъка от бул. „Васил Левски“ до ул. „Под игото“, съобщиха от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна. Проектът предвижда пълна подмяна на водопроводната мрежа, нови асфалтова и тротоарни..
Един мигрант от Египет е загинал днес при тежка катастрофа край село Божаново, община Шабла. Инцидентът е станал след преследване от страна на гранична полиция, след като по-рано през деня миниванът не се подчинява на сигнал да спре за проверка. Около 11.30 часа е подаден сигнал от АПИ за неспиране на автомобил при техен сигнал близо до Каспичан, в..
Гуми и сухи треви горят край село Звездица. Три екипа на пожарната се борят с овладяване на пожара, съобщиха от пресцентъра на полицията във Варна.