Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравната комисия в НС: Административните неуредици с плащането нямат отношение към смъртта на 6-годишното момиче

| обновено на 20.06.19 в 17:26
Даниела Дариткова
Снимка: БГНЕС

Административните неуредици около плащането на лекарствата нямат никакво отношение към смъртта на 6-годишното момиченце, починало от остра левкемия. Около това мнение се обединиха членовете на парламентарната Здравна комисия, която изслуша директора на здравната каса д-р Дечо Дечев и представители на Университетската болница "Царица Йоанна- ИСУЛ", където са лекували детето. 

Процедурата за лечение на деца с медикаменти, които не фигурират в позитивния списък, е сложна и трябва да се облекчи, смятат членовете на Комисията.

Здравният министър Кирил Ананиев от своя страна пое ангажимент работна група да разгледа процедурите и да предложи варианти за тяхното облекчаване. 

В декларация от парламентарната трибуна днес депутатът от БСП професор Георги Михайлов настоя в парламента да бъдат извикани директорите на Здравната каса и на Медицинския надзор.

"Като 20 години прекарал съдбата си между тези деца, за мен това не само е нелепо, но и чудовищно. Аз самият съм бил свидетел през последните месеци, след това вливане на отделни агенции в тази мегаагенция за медицински надзор, колко много детските онколози са затруднени при изписването на лечението".

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ доктор Даниела Дариткова призова опозицията да не използва случая за политически цели и увери депутатите, че предстои изслушване в комисията по здравеопазване на всички, свързани със случая.

"Искам да подчертая, че за съжаление се случват смърти в България. Има нелечими болести и ние по никакъв начин не можем политически да използваме това - тук от тази трибуна. Ако има наистина административни нарушения, те трябва да се разглеждат по надлежния ред. И аз съм заявила, че ще направя изслушване в комисията по здравеопазване и това изслушване е в ход".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КНСБ излиза на протест с искане за 10% ръст на доходите

КНСБ и основните ѝ членове ще проведат протестна акция утре, 24 ноември, от 12 часа на пл. „Д-р Жельо Желев“ в София – пространството пред служебния вход на Народното събрание, съобщиха от синдиката. Акцията под надслов „НЕ на разединението на работещите! ДА на по-високите доходи!“ ще е с настояване за: Х оризонтална политика по доходите от 10%;..

публикувано на 23.11.25 в 15:30

Заседанието на ОИК – Варна приключи без решение, кметът Благомир Коцев остава на поста си

Общинската избирателна комисия във Варна отложи решението дали да отстрани предсрочно от кметския пост Благомир Коцев. Основания за извънредното заседание са три сигнала за прекратяване на правомощията на Коцев, който беше арестуван на 8 юли. Комисията гласува с 20 гласа "за" и 7 "против" да се изискат допълни документи по казуса. Това се..

публикувано на 23.11.25 в 11:21

Стотици се събраха пред ДКС във Варна в очакване на решение на ОИК

Стотици граждани се събраха пред Двореца на културата и спорта във Варна, докато се очаква решение на Общинската избирателна комисия. ОИК Варна решава днес, дали да прекрати правомощията на кмета на морската столица В изявление за Радио Варна Ивайло Митковски коментира, че: "от такъв състав на ОИК всичко може да се очаква“. Той подчерта, че..

публикувано на 23.11.25 в 10:46

САЩ готови на корекции в мирния план за Украйна преди срещата в Швейцария

САЩ сигнализираха, че са готови на корекции по предложения от Вашингтон план за прекратяване на войната в Украйна. Това се случва непосредствено преди насрочените за неделя разговори в Швейцария, на които американската инициатива ще бъде обсъждана с Киев и международни партньори. Планът, подкрепян от президента Доналд Тръмп, предвижда..

публикувано на 23.11.25 в 09:40

ОИК Варна решава днес, дали да прекрати правомощията на кмета на морската столица

Общинската избирателна комисия във Варна заседава днес по три сигнала за прекратяване на правомощията на кмета Благомир Коцев. Той беше арестуван на 8 юли и все още се намира под стража.  Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов поиска представителите на партията в ОИК-Варна да гласуват против прекратяването на мандата на кмета Благомир Коцев...

публикувано на 23.11.25 в 09:21
Кметът на Варна Благомир Коцев

От "Да, България" призовават варненци на протест утре пред залата, в която ще се събере ОИК

От партия "Да, България" призовават жителите на Варна на протест утре пред залата, в която ще се събере Общинската избирателна комисия. Българският политик, адвокат и общественик Стела Николова пише в социалните мрежи: "Свободата не ще екзарх, иска Караджата!"..

публикувано на 22.11.25 в 16:28

Борисов е поискал представители на ГЕРБ във Варна да гласуват против свалянето на Коцев

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е потърсил представителите на партията в Общинската избирателна комисия (ОИК) във Варна, да гласуват срещу изтеглянето на кмета Благомир Коцев, заявиха от партията за  NOVA.   Борисов е заявил, че не желае..

публикувано на 22.11.25 в 15:52