Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Архитект Станчо Веков: Имам сграда - мечта!

5
Снимка: lupa.bg

До 28 юни 2019 г. в Дома на архитекта – Варна може да видите ретроспективната изложба на доц. д-р арх. Станчо Веков „Построено/Непостроено. 50:50“. Тя е по повод 45-годишната му творческа дейност и неговата 70-годишнина. Отразява творческия път на автора в архитектурни табла с негови реализирани обекти и нереализирани проекти в съотношение 50:50.

Предмет на изложбата е професионалната дейност на арх. Веков за период от 1974 до 2018, от които една трета е белязана от времето на тоталитаризма. В тези „Две Българии“, по израза на легендарния журналист и хронист Петко Бочаров, се развива творческата кариера на автора. И тъй като стилът на един архитект се изгражда както от реализираните, така и от нереализираните проекти, експозицията освен построени обекти, показва и проекти, чиито новаторски идеи се реализират 25 години по-късно от зараждането им. Посочват се технически данни за oбектите и за преобразуваните многократно държавни и ведомствени институции, регламентиращи архитектурната дейност у нас.

Обхванат е широк спектър от архитектурната типология на сградите. На базата на приведените примери, експозицията позволява да се проследи и развитието в техниката и технологията на архитектурната практика:от ръчното чертане/ графика до съвременните дигитални средства за проектиране и представяне – АutoCAD, Revit, PhotoShop, CorelDrawи др.

Специално внимание е отделено на интериора, дизайна и синтеза на архитектурата с другитепластични изкуства и работата по проекти, в екип с художници, скулптори, дизайнери, фотографи и др. Неразделна част от експозицията е двуезичният каталог, цветен печат „Построено/Непостроено. 50:50“, изд.ФИЛ, 2019.

Къде са реализациите на арх.Веков?

Доколко проектантът трябва да се съобразява с желанията на инвеститора?

Кои са материалите на XXI век?

Има ли Станчо Веков сграда – мечта?

За всичко това може да чуете в интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Paolo Bruno (THY LIGHT): Животът не е само раждане и смърт

Интервю с Paolo Bruno (THY LIGHT) Първият концерт на бразилската фюнеръл блек метъл група THY LIGHT в България е на 16 ноември. Актуалната екстремна формация ще свири в софийския клуб „Mixtape5“, а подгряващи банди са родната DIMHOLT и гръцката блек метъл група INFERNAL STORM. По повод първия концерт на THY LIGHT в България със съдействието на..

публикувано на 15.11.25 в 11:41
д-р Симеона Живкова - неонатолог в СБАГАЛ - Варна

Неонатологът д-р Симеона Живкова: Трябва повече гласност за тежката битка на недоносените бебета и техните родители

Специализираната АГ болница във Варна отбелязва световния ден на недоносените деца - 17 ноември, със  семинар на тема "Всичко за недоносеното бебе - от болницата до необходимата грижа у дома след изписването" .  Лекторите - д-р Симеона Живкова и акушерката Фаня Кючюн,  от неонатологичното отделение в СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов", ще говорят..

публикувано на 14.11.25 в 19:10

Изследване на ИПИ: Липсата на важни инфраструктурни връзки и децентрализация забавят развитието на Северна България

Липсата на важни инфраструктурни връзки, като магистрала "Хемус" , продължава да забавя развитието на областите от Северна и Централна България. Варна, Русе, Велико Търново и Габрово не си взаимодействат достатъчно. Те не успяват да изградят устойчива икономическа ос, за разлика от Южна България, където се оформя силна линия..

публикувано на 14.11.25 в 17:45
Димитър Събев

Димитър Събев: Бюджет 2026 е политически компромис - опит да се угоди на всички

Бюджет 2026 е политически компромис, съставен така, че да няма толкова недоволни. На всеки е дадено по малко, а резултатът е позната формула на добрите бюджети - такива, които не предизвикват кризи, но и не водят до дълбоки промени. Така коментира одобрения от кабинета проект на бюджета на страната за 2026 икономистът Димитър Събев от Институт за..

публикувано на 14.11.25 в 08:10

Миряна Пеловска: Късият разказ е като съкровена среща с приятел, споделил ти накратко свое преживяване

Човек трябва да е чувствителен към света - емоцията не е само в нас, тя е около нас. Това подчерта за Радио Варна художничката и преподавател в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна - Миряна Пеловска. Тя откри своята самостоятелна изложба "Къси разкази" в Градската художествена галерия "Борис Георгиев". Експозицията, която..

публикувано на 13.11.25 в 08:05

Елен Сабатини: България е оазис за пчелите – нека остане така

"България е оазис за пчелите и това трябва да остане така“, казва с усмивка Елен Сабатини – французойка, която преди 18 години избира да се установи в България и да посвети живота си на пчеларството и опазването на природата. Завършила екология, Елен намира своята мисия в това да учи хората – особено децата – да обичат пчелите. Тя често..

публикувано на 13.11.25 в 08:00

Ученик от МГ във Варна: Виждам бъдещето си в България, но искам да опозная света

  Пет награди "Ротари-Евксиноград" бяха раз дадени за 18-а поредна година на ученици и учители в Градската художествена галерия във Варна. Отличията са за ученици със значими постижения, отвоювани на национални и международни състезания, както и на учители, постигнали успехи при работа с ученици. Един от тях е Звездемир Пенев, 12-класник от..

публикувано на 12.11.25 в 07:10