Всички знаем, че езикът ни постоянно се развива, претърпял е и търпи непрекъснато промени, губят се стари думи - дотолкова, че поколението Z трудно разбира понятията в текстовете на Иван Вазов или който и да било автор от XIX и понякога първата половина на XX век, влизат нови думи. Някои от тях директно, други се видоизменят...
В хода на историята ни освен това отпадат падежите (Ах, тези падежи!, когато учите руски или полски, нали?), появяват се определителните членове - същите онези, които често вкарват в неразбиране чужденците, решили да нагазят в дебрите на българския.
Да не забравяме и прословутите ни глаголни времена, с които всички ние обичаме да се хвалим. Нали не сте забравили за "Бил съм се бил напил"? Ами фонетиката ни и правилният говор, която може да накара всеки уважаващ себе си полиглот да се препоти по няколко (десетки) пъти, докато се опитва да докара прекасното ни ударено "Ъ" или твърдо "Р"?
Както и да говорим обаче, всички ние използваме думи, влезли в езика ни през огромно количество други езици - гръцки, латински, руски, арабски, турски, персийски, немски, английски, френски, италиански, старобългарски... За един студент по класически филологии - Борислав Петров, произходът на думите ни се превръща в истинско предизвикателство. От година и половина той работи по проекта си за Етимологичен просветител.
До момента е описал близо 600 думи под надслова "Познай езика си!"
Сред любимите му етимологии, както самият той казва е трансформацията на думата "славянин" в италианския поздрав "ciao".
Психолозите са установили, че изборът на дрехи разкрива повече за вътрешния свят на човек, отколкото повечето от нас осъзнават, пише Vegoutmag. Експертите са установили седем отличителни черти на тези, които предпочитат черния цвят в гардероба си: Те запазват умствената си енергия Умората от решения е реалност и хората, които носят само черно,..
Асоциация "Активни потребители" обяснява какво трябва да знаем за прехода към новата валута. Къде ще могат да подадат сигнали в такива случаи потърпевшите потребители? • Националната агенция за приходите – когато нарушенията са свързани с издадени разплащателни документи на граждани, или когато търговец е увеличил цените на предлаганите от него..
Важно е да обръщаме внимание на чувствата на другия и да го уважаваме. Ако не се възпита това качество вкъщи, навън - в живота, децата стават склонни да нагрубяват своите връстници. Това каза отец Алексей от храма „Св. Николай Чудотворец“ във Варна в Деня на християнското семейство. Той и съпругата му имат шест деца - пет дъщери и един син. Бащата на..
Академичното ръководство на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" връчи дипломите за висше образование на абсолвентите от есенната сесия на Випуск 2025 на тържествена церемония. Випуск 2025 е 30-ият в историята на университета. Близо петстотин абсолвенти завършиха успешно пролетната и лятната сесия тази година във Варненския свободен..
Четенето е една широка земя и има книга за всеки. Това заяви за Радио Варна и предаването "Новият ден" Темз Арабаджиева, представител на едно от най-големите издателства у нас. Най-важна е мисията, с която се нагърбва всяко едно издателство, а това предполага и известни компромиси, допълни Арабаджиева. Тя определи като дълго пътуване между автор и..
Във връзка с Деня на християнското семейство Държавен културен институт „Културен център Двореца“ – Балчик обявява кампания за издирване на архивни фотографии, мебели и предмети от градския бит на Добруджа от периода 1930–1940 година, които да послужат за създаването на нова музейна експозиция „Младоженска добруджанска стая“. Периодът между двете..
Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна посреща Деня на четенето, 21 ноември, с поредица от инициативи, свързани с темата за книгите като мост между поколенията и общностите. Програма включва литературни премиери, срещи с читатели, събития за деца и посещения във варненски училища. Книгите на Фьодор Достоевски са сред най-търсените във..