Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хипотерапевтът говори

| обновено на 01.08.19 в 07:04


"Казвам се Ирена Методиева и съм клиничен психолог и психотерапевт по позитивна психотерапия.
Обичам децата, конете и природата, а професията ми е от сферата на така наречените "помагащи". Завърших курс на обучение по хипотерапия към Грузинската федерация по хипотерапия и Тибилиската Медицинска Академия, което ми дава правото да работя като хипотерапевт". Така започва разговорът ни с усмихнатата Ирена, която печели всекидневно доверието на малки и големи в една обща борба - борбата със страха. Страхът да кажеш една дума, да направиш първа крачка, да се довериш - за да оздравее душата, съзнанието на всеки, насочил се към този метод.

Хипотерапията е комплексен и високоефективен метод на физическа рехабилитация и социална адаптация на хора със специални потребности и въздейства на човек чрез два фактора: психогенен и биомеханичен.

"Много е важно да се подчертае, че хипотерапията не е просто "возене на конче", а е специално разработен метод, при който с помощта на коня и на сертифициран хипотерапевт се правят редица специално подбрани, с определена последователност и времетраене, в зависимост от даденото заболяване упражнения", добавя Ирена.

Кръгът от заболявания, които се повлияват благоприятно от метода на хипотерапията са: ДЦП, I и II степен на Сколиоза, Аутизъм, Хиперактивност, Синдром на Даун, слединсултни състояния и урологични заболявания.

Кучето Леда е неотлъчно до децата

Кучето Леда, порода Басенджи помага всекидневно в работата на Ирена. Представителите на породата Басенджи са единствените кучета, които не могат да лаят. Те издават звук, напомнящ йодел (вид пеене). Ето защо Ирена работи с кучето си, което придружава децата дори и върху коня .

Първото официално заявление за пет-терапията (англ. pet therapy, от англ. pet – обобщено название на домашните любимци или англ. animal assisted therapy) като метод за лечение е било направено в края на XVIII век в психиатричната болница York Retreat в Англия. Като допълнение към процедурите пациентите били длъжни да се грижат за животни. Според думите на главния лекар, болните засилвали вярата в собствените си сили, когато се грижели за същества, по-слаби от тях самите.

Анималотерапията придобива широка популярност благодарение на американския детски психиатър Борис Левинсон през 1964 г., когато е бил подпомогнат в работата си с дете-аутист от собственото си куче. Детето само е помолило, вместо сеансите, да си поиграе с кучето и напразните дотогава усилия на психиатъра да подобри състоянието му изведнъж се увенчали с успех. По-късно неговият опит е бил продължен от психиатрите Сам и Елизабет Корсон от Охайо – те предложили на пациентите си да си изберат приятел от близкия приют за кучета и ежедневно да прекарват известно време с него. Само след 15 дни много участници в експеримента са забелязали, че се чувстват по-добре, по-спокойно и уверено. Кучето удовлетворява недостига на човека от общуване, повишава самооценката, подобрява общителността. В кучешката слюнка се съдържа ензима лизоцим, унищожаващ болестотворните микроорганизми.

Стресът е нещото, което ни разболява в този динамичен свят, казва още Ирена Методиева и добавя, че единственият лек срещу панацеята на века е завръщането към природата. Само там ще преоткрием себе си, околните, ще забележим неща, които в забързания ни делник ни убягват.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40