Невробиолози от Бостънския университет заключиха, че генна мутация, която забавила развитието на префронталния кортекс у децата, е довела до поява на т.нар. рекурсивен език и въображение преди 70 хиляди години, съобщи Физ.орг, цитиран от БТА.
Учените изследвали механизъм, свързан с развитието на въображението, и констатирали, че хората, които в ранното си детство не са овладели пълноценно устната реч, никога няма да усвоят позволяващия мислено да се съпоставят два обекта префронтален синтез. Например тези хора няма да усетят разликата между словосъчетанията "кучето ухапа приятеля" и "приятелят ухапа кучето", при които значението и граматичната структура на думите са идентични. Префронталният синтез дава възможност да се създадат рекурсивни предложения, пресъздаващи сцени с няколко взаимодействащи помежду си обекта. Смята се, че рекурсията е характерна за всеки естествен език.
Неспособните да усвоят префронталния синтез хора не могат да разберат значението на предлозите, които се използват за описание на местоположението на предмети в пространството. Те не могат също да обучат децата си в тънкостите на префронталния синтез и затова възниква еволюционна бариера за развитие на пълноценен език. Освен това у съвременните деца критичната за овладяване на езика възраст е 5 години.
Резултатите от математическо моделиране показаха, че е било нужно да се сменят няколко поколения древни хора, за да се преодолеят двете бариери. Генната мутация, допринасяща за забавяне настъпването на критичната за префронталния синтез възраст, е вредна, ако не се вземе предвид ползата от последващото ползване на рекурсивен език.
Известно е, че у предците на човека говорният апарат е трябвало да развие основни съвременни черти, докато Хомо сапиенс не се отделил от неандерталците преди 600 хиляди години. Тъй като у шимпанзето - най-близкия до съвременния човек вид, има едва между 20 и 100 различни вокализации за звукова комуникация, преструктурирането на говорния апарат у непосредствените предци на човека е трябвало да разшири диапазона на вокализациите, така че да съответстват на сложността на съвременните езици. При това артефактите, които навеждат на мисълта за развитие на въображение - стенни рисунки, игли от кост, се появили преди не по-малко от 70 хиляди години.
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..