След повече от три години борба с институциите къщата музей на Адриана Будевска в Добрич най-после ще бъде реконструирана. Усилията на Регионалния исторически музей и Община Добрич най-после са на път да се увенчаят с успех, след като тази седмица беше подписан договор с фирма изпълнител на проекта. Родната къща на родената в Добрич на 13 декември 1878 година актриса ще бъде съборена и построена наново в автентичния й вид. Оставен на произвола повече от 30 години домът на Адриана Будевска е бил апетитен за редица инвеститори най-вече заради мястото, на което се намира. По същата причина целта на предишното местно управление е била тя да бъде извадена от списъка на паметниците на културата. За щастие този план не е бил осъществен и само след няколко месеца родният дом на Будевска ще се превърне в културно място на театъра и литературата.
Повече от три години усилия, девет съгласувания с различни инстанции, недостатъчно пари, отпуснати от Министерството на културата и липса на желаещ да се заеме с обществената поръчка. Това са само част от препятствията, които трябваше да бъдат преодолени, за да се запази една от знаковите сгради с историческа памет в Добрич. Щастливо съвпадение е фактът, че именно през 2019 година се навършват 120 години от стъпването за първи път на театралната сцена на Адриана Будевска. Сумата, отпусната от Министерството на културата, е 64 000 лв., като към тях музеят е отделил от собствените си средства още 12 000 лв.
Това място ще бъде използвано не само като музей, но и като творческа работилничка за децата, в изпълнение на проекта на Министерството на образованието „Музеят в училище и училището в музея“, споделя зам.-кметът по хуманитарните дейности в Община Добрич д-р Емилия Баева.
През 1976 година оригиналната къща на Адриана Будевска е съборена и изградена наново, но са допуснати леки неточности с оригинала. При сегашната реконструкция проектът е направен така, че да повтори изцяло оригинала, благодарение на богатия снимков материал, който се пази в РИМ, допълва директорът му Добри Добрев.
Богатият архив, който Регионалният исторически музей в Добрич съхранява за Адриана Будевска от години бива излаган в съкратен вариант на различни места в страната, но най-после ще се върне обратно у дома си, споделя главният уредник Кремена Митева.
Дейностите по проекта започват веднага, тъй като крайният срок за отчитането му е 15 ноември. И понеже за култура в България парите никога не стигат, от РИМ ще са щастливи на всяка финансова помощ от дарители.
В Букурещ има дърво на желанията. То се намира на улица “Луи Пастьор” 30 в квартал “Котрочени”. По клоните му са окачени десетки послания и пожелания - от такива за здраве, нова къща или пътуване до много лични - за намиране на любовта и подходящия партньор. Идеята принадлежи на собственици на магазин за десерти в квартала. Те осигуряват на..
Отбелязва се от 2019 г. с резолюция A/RES/73/161 на Общото събрание на ООН от 17 декември 2018 год. Целта е да се повиши информираността на обществеността за значението на Брайловата азбука като средство за комуникация на незрящите и слабо виждащите хора. Годишнина от рождението /1809/ на френския педагог Луи Брайл, създал Брайловата азбука..
В понеделник, 06.01.2025 г., започва записването за безплатния курс по „Начално обучение по кънки на лед“ за деца до 8 години. Началото на тренировките за „Клуб по ледени спортове – Варна“ е на 14.01.2025 г., обучението се провежда във вторник и четвъртък от 18:00 до 19:00 ч. „Клуб по ледени спортове – Одесос“ започва обучение от 13.01.2025 г., което..
На този ден всеки, който иска да е здрав през годината, се окъпва или поне се измива на река. Където има водоем, се извършва ритуално хвърляне на кръста от местния свещеник. След изваждането му се служи тържествена литургия, наречена Велик водосвет. На нея се обновява светената вода в храмовете, а..
Първи излет за наблюдение на птици ще се проведе тази неделя, на 5 януари, във Варна. Организатори са Bulgaria Bird Walks . Планирани са два похода в Морската градина от 9 и от 13 часа, които ще бъдат водени от орнитолог от Българското дружество за защита на птиците. Излети за наблюдение на птици се провеждат от години в София и..
На 2 януари православната ни църква чества Св.Силвестър, папа Римски, Преподобни Серафим Саровски Чудотворец и Свети Теоген, епископ Парийски. Преподобният Серафим Саровски (в света Прохор Сидорович Машнин) е роден през 1754 г. в град Курск в уважавано търговско семейство. Баща му изгражда храмове, а майка му възпитава трите си деца, от които Прохор е..
На днешния ден отбелязваме рождението на двама бележити българи. Навършват се 162 години от рождението на писателя и общественик Алеко Константинов и 147 години от рождението на поета символист и революционер Пейо Яворов , припомня БГНЕС. Големият български писател и общественик Алеко Константинов – Щастливеца е роден на 1-ви януари 1863..