Военноморският музей във Варна открива днес една много специална изложба, в която показва изключително редки предмети - такива, каквито няма къде да бъдат видяни.
И най-интересното е, че те са извадени от морското дъно. Изложбата е посветена на 60 години от началото на подводната археология у нас, като е представен периодът от 1959 година до 2019 година.
Как първите български водолази стават археолози разказва още изложбата "Истории от морското дъно". И припомня, че първи варненският военноморски музей провежда експедиция във водите край Калиакра. Тази изложба е поклон пред първите, които се научиха да бъдат водолази, каза директорът на музея Марияна Кръстева. Тя пожела късмет, успех и нови находки на всички, които тепърва навлизат в това поприще, защото според нея подводната археология е предизвикателство за всички посветени.
С богатство от експонати тя проследява хронологията на подводните проучвания от най-северната до най-южната точка на българския бряг.
Акцент представлява дневникът на първата българска подводна археологическа експедиция, воден от писателя Цончо Родев, която изследва района на морската битка между Руската и Османската империя от 1791 г. при нос Калиакра.
Любителите на историята ще разгледат отблизо керамични съдове – свидетели на живота в наколното жилище в село Езерово, турско оръдие и копие на уникалния за България слитък от злато, сребро и мед от времето на Новото царство в Египет.
Любопитни фотографии представят емоциите при откриването на амфори, каменни или оловни щокове на Маслен нос, както и при проучването на праисторическо селище от ранната бронзова епоха в устието на река Ропотамо, залято при покачване на морското дъно.
Търговията през хилядолетията се проследява с монети, дори и бивник от морж. Място е отредено и на находки от проучванията, свързани с бойни действия пред българския бряг във войните през XX век.
Изложбата „Истории от морското дъно. 60 години подводна археология в България 1959 – 2019“ включва експонати от фондовете на Военноморскиямузей, Регионален исторически музей – Варна, Исторически музей – Приморско, Исторически музей – Каварна, и се организира със съдействието на Института по океанология при БАН, Центъра по подводна археология – Созопол, и водолаза Владимир Живков. Тя може да бъде разгледана във Военноморския музей до 31 октомври.
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.