Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи случай на западнонилска треска у нас

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В България е регистриран първи случай на западнонилска треска за тази година, след като болестта беше потвърдена при 60-годишна жена от Монтана. Жената вече е в стабилно състояние, съобщи пред „Хоризонт“ професор Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести:

„Знаете, това е заболяване, предавано чрез комарите и протича със засягане на централната нервна система. Тази жена е била с неврологична симптоматика от около седмица. Вече е добре и нещата при нея вървят благоприятно. Заболяването е заразно, само ако е в острата фаза, в температурната фаза, ако някой комар ухапе, и пренесе на други хора. Заболяването не се предава директно от човек на човек, предава се само чрез комар или чрез заразена кръв при кръвопреливане“.

Според професор Кантарджиев пикът на западнонилската треска предстои в края на този месец и през септември. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Доц. Атанас Мангъров

Доц. Атанас Мангъров: Вирусът на западнонилската треска не е характерен за нашата страна

"Страната ни е северна граница на района на разпространение на вируса на западнонилската треска. Този вирус не е характерен за нашата страна. Може в някои топли и влажни лета да се появят единични случаи, но ние не сме мястото, където това заболяване се..

публикувано на 07.08.19 в 14:09
Проф. Тодор Кантарджиев

Детето от Русе, за което имаше съмнения за западнонилска треска, не е носител на вируса

Окончателната диагноза в Националната референтна лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести е, че детето от Русе, за което се имаше съмнения за западнонилска треска, не е носител на вируса, съобщи директорът на Националния център..

публикувано на 06.08.19 в 16:08
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Спецов

Румен Спецов е вписан в търговския регистър като особен управител на "Лукойл"

Директорът на Националната агенция за приходите Румен Спецов вече е вписан като особен търговски управител на "Лукойл Нефтохим Бургас", "Лукойл България", "Лукойл Ейвиейшън" и "Лукойл - България – Бункер", става ясно от Търговския регистър, предаде БНР...

публикувано на 17.11.25 в 12:26

Задържаха варненски ученик за разпространение на дрога сред съученици

Областната дирекция на МВР във Варна е задържала четири жени и 18 мъже  за придобиване и държане на наркотични вещества с цел разпространение. Акцията се е провела през изминалата седмица.  Опиатите, които са намерени в извършителите, в този..

публикувано на 17.11.25 в 10:49

МОСВ: Голяма част от морските ни курорти - с потенциална опасност от наводнения

Голяма част от черноморските ни курорти могат да бъдат наводнени при обилни валежи.  Това показват резултатите от проверката на Министерството на околната среда и водите след потопа в "Елените", който взе 4 жертви.  След кошмарното бедствие властите..

публикувано на 17.11.25 в 10:37

Тропическа риба уловиха любители рибари на Траката, екземплярът се среща за първи път в Черно море

Бял джак, наричан още Сребърен джак, е уловен от любители рибари на Траката край Варна това лято. Това е тропически вид, който се среща в океански води, и се наблюдава за първи път в Черно море. Това съобщи за Радио Варна д-р Радослава Бекова, ихтиолог и..

публикувано на 17.11.25 в 10:30

Светът отбелязва Деня на недоносените деца

На 17 ноември се отбелязва Международният ден на недоносените деца.  Очаква се днес обществени сгради, паметници на културата и забележителности из страната да бъдат осветени в лилаво - символ на Световния ден.  Международният ден на недоносените деца се..

публикувано на 17.11.25 в 08:34

Бюджет 2026 влиза за обсъждане в парламента тази седмица

Проектобюджетите на Държавното обществено осигуряване, Националната здравноосигурителна каса и централният бюджет за следващата година влизат за обсъждане в парламента. Трите законопроекта ще преминат през комисиите, преди да влязат за обсъждане в..

публикувано на 17.11.25 в 08:27

Автомобил паркира във варненски подлез

Кола, паркирала във варненски подлез, разбуни духовете в социалните мрежи тази сутрин. Автомобилът е с чуждестранна регистрация и е спрял точно до стълбите на един от изходите на съоръжението, което се намира на спирка "Осми декември".  Не става дума за..

публикувано на 17.11.25 в 08:00