Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Гечев: Променя се закон, защото някой си е купил два морски лъва

Явор Гечев, „Четири лапи“
Снимка: БНР

В Народното събрание е внесено предложение за промяна в Закона за защита на животните, с което да се разреши използването на морски лъвове и тюлени в представления и атракциони. За това алармира в профила си в социална мрежа Явор Гечев от "Четири лапи".

Пред БНР той обясни, че става дума за предложение от трима народни представители от ГЕРБ, внесено в началото на юли, когато в парламента са обсъждаха промени в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, касаещи намордниците:

"Предложението е внесено между първо и второ четене на закона. То дори няма мотиви. Тази практика предполага, че се избягват становища на ресорни министерства, избягва се обществено обсъждане и дори нуждата от внасяне на мотиви. Ние знаем защо го правят – защото във Варненския делфинариум са внесени два морски лъва".

Според него има лобизъм в това, че "един човек, който си купува животни, които не се разрешени за отглеждане в затворени пространства за забавление, а след това вкарва чрез трима депутати едни промени в закона". "В нормалните държави тези депутати директно си подават оставките и приключват с политиката", коментира той. 

В предаването "Преди всички" Гечев обясни, че проблем е отглеждането на тюлени и морски лъвове в басейн: "Те са изключително активни животни, трябва да ловят плячка. Отглеждането им в басейн води да голям стрес за тях". 

По думите му в Холандия от 2014 година са забранени представления с диви животни, т.е. "чиито видове спадат към дивата природа, а не просто да са ловени в дивата природа". Там са стигнали до извода, че животните страдат и има много висока смъртност, особено в делфинариумите:

"Средната продължителност на живот на делфина в дивата природа е между 30 и 50 години, а в делфинариумите е около 12-13 години. В делфинариума във Варна за последните 5 години са починали 5 делфинчета".

Интервюто на Веселина Миланова с Явор Гечев можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бивш служител на ДАИ: Не може да се закрие ей така, трябва да се реформира

Държавната автомобилна инспекция (ДАИ) не може да се закрие ей така, но тя трябва да се реформира. Това коментира за предаването Пост Фактум по Радио Варна бившият служител на ДАИ Красимир Пъргов. По думите му  ДАИ като ДАИ е една дирекция в Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", която извършва контролната дейност. Контролът трябва да се..

публикувано на 01.10.25 в 17:00

Променят маршрута на временната линия 31 заради ремонта на пътя за "Виница"

Във връзка с изграждане на канализационен клон по проект на „ВиК-Варна“ ООД и извършване на строително-монтажни работи с прокопаване на бул. „Осми приморски полк“ в участъка от ул. „Арх. Манол Йорданов“ до ул. „Катя Чукова“, от 2 октомври – четвъртък, се въвеждат промени в маршрута и обслужването на автобусна линия №31 по направление спирка „ЖП гара“ -..

публикувано на 01.10.25 в 16:29

Кога ул. "Янаки Богданов" ще види ремонт

Нов проект ще бъде изготвен за цялостен ремонт на ул. "Янаки Богданов". Ще бъдат предвидени средства за проектиране в общинския бюджет за следващата година. Това каза Тихомир Тимов, директор на дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване", като допълни, че е било необходимо да се направи актуализация на съществуващия проект заради редица сигнали...

публикувано на 01.10.25 в 15:20

За ден задържаха трима за наркоразпространение във Варна

Трима души, замесени  в различни престъпни дейности, свързани с производството и разпространение на наркотични вещества, са задържани от варненските полицаи за ден, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР  след проведени специализирани операции по линия „Противодействие разпространението на наркотични вещества“.   Първият случай е..

публикувано на 01.10.25 в 14:45

Есента е времето за безплатно поставяне на силанти при децата

Варна е един от градовете в страната, в който през есента над 20 зъболекари поставят безплатно силанти на деца между 5 и 9 годишна възраст.  Това се случва по Националната програма за профилактика на оралните заболявания на деца до 18 години „Твоята бяла и красива усмивка“.  Доктор Гергана Трифонова е дентален лекар с практика от 20 години,..

публикувано на 01.10.25 в 14:36

1100 лева майчински през втората година предлага социалният министър

Социалният министър Борислав Гуцанов потвърди, че с бюджета за следващата година ще се повиши размерът на вдовишката добавка от 30 на 35 процента от пенсията на починалият съпруг.  "Да, абсолютно вярно. Това е част от нашата програма, така, че това също ще се случи, от догодина с бюджета, който предстои", коментира министър Гуцанов, който бе е гост..

публикувано на 01.10.25 в 13:16
Бойко Борисов

Бойко Борисов: Предлагам да се закрие ДАИ

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се обяви за закриване на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", предаде БНР. Предложението дойде след скандала с арестуваните служители на агенцията за поискан подкуп на шофьорите, превозващи техника за концерта на Роби Уилямс и законодателното предложение на "Демократична България" да бъдат оборудвани с боди..

публикувано на 01.10.25 в 12:00