Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес варненци могат да участват в анкета за съдбата на "Дупката"

От днес варненци могат да участват в проучването за съдбата на т.нар. "Дупка" в центъра на града - теренът между булевард „Княз Борис I” и ул. „Княз Александър Батенберг”,  ул. ”Воден” и ул. “Архимандрит Филарет”. Анкетирането е он-лайн на създадената за целта интернет страница ideavarna.com. Въпросите са няколко и са формулирани на база обработените мнения на специалистите от първия етап на анкетата. Попълва се анонимно, като в част от въпросите анкетираният има възможност да опише своята визия за пространството.

В предаването "Новият ден" на Празника на Варна гостуват двама от членовете на организационния екип на проучването Цвета Йоцова – юрист, участвала в подготовката и организирането на международния архитектурен конкурс за новата сграда на библиотеката във Варна и Венцислава Недялкова, архитект с професионален опит в администрацията в Германия, в организиране на градоустройствени конкурси и въвличане на обществеността в облагородяването на градската среда:

През 1989 г. комисия към Националния институт за паметници на културата (НИПК)  излиза с категорично становище, че разкритите древни останки са уникални както за града, така и в национален мащаб. Препоръката е съхранението им да бъде на място, тъй като преместването им би било пагубно за тях. Тази позиция довела до спиране на проекта за изграждане на Търговския дом. Оттогава това място в сърцето на археологическия резерват „Античен град Одесос - Варна” е останало като грозна дупка  в центъра на града.

Т. нар. Дупка е пространство, разположено в идеалния център на града, и следва да съчетава различни обществени и търговски функции, които да направят участъка от бул. “Княз Борис I” и околните обществени пространства към ул. “Воден” и ул. “Шипка” още по-живи и използваеми, обясниха експертите от Обединение „Идея за Варна“, които ще изготвят проучването. 

Екипът, който стои зад проекта за проучването на нагласите, е в състав:  Максим Недков - архитект, завършил архитектура в Мюнхен. От 2016 г. работи във Варна в сферата на инвестиционното проектиране и теми, свързани с градска среда. Силвана Маринова - архитект с опит в инвестиционното проектиране и интереси към подобряване на градската среда и достъпността чрез изследване на решения с активно гражданско участие. Интереси и опит в опазването на културното наследство;  Явор Панев - архитект, съосновател и зам.- председател на Сдружение „Таляна“;  Александра Бабунска - архитект и автор на игрови модели, свързани с развитието на градската среда. През 2017 реализира проектите “Get involved, fall in love with VARNA” и “ In love with VARNA”, с които чрез артистични инсталации и игри цели да провокира повече активни хора във Варна да преоткрият потенциала, който крие историческото сърце на града и да обединят усилия в неговото преобразяване. Учредител на Сдружение „Таляна“; Цвета Йоцова – юрист с дългогодишна практика, участвала в подготовката и организирането на международния архитектурен конкурс за новата сграда на библиотеката във Варна, на Топлоцентралата в София, в конкурса за нов център на Боровец;; Росен Стоев - юрист с опит в структурни проекти на Столична община, паркове, публични пространства и инженерна инфраструктура. Социологията ще бъде обобщена и анализирана от Blue point - https://bluepoint.bg/.  Графичният дизайн е възложен на Димитър Трайчев - Сталкер студио. Електронната страница на проекта ще бъде изработена от http://www.virtualno.eu/ 

Целта ни е да намерим точната функция на пространството, като отправна точка от пешеходната зона на Варна към Приморския парк, Римски терми - големи и малки, пристанището и други градски музеи, археологически обекти и обществени пространства. Улиците “Хан Аспарух” и “Александър Батенберг” са важна връзка между морето и активната градска зона, които от десетилетия са блокирани от т.нар. Дупка. Затова бъдещите пространства трябва да обслужват на първо място обществения интерес и да интегрират по съвременен и достъпен начин откритите археологически ценности, коментира главният архитект на община Варна Виктор Бузев.

Т. нар. Дупка се появява в края на 80-те години, след като местната власт събаря няколко къщи със статут на паметници на културата с идея на мястото им да бъде построен Търговски дом. В процеса на работа обаче били открити археологически пластове – част от крепостна стена и кула на античния Одесос от IV в. пр. н. е., които според археолозите са най-старият открит досега участък от укрепителните съоръжения на древната крепост. Подобни останки не са установени на други места в стария град. Пак на същото място са налични и руини от сгради от късната античност – IV-V в., както и от два отводнителни канала и три глинени тръбопровода от същия период. Извън разкопаното пространство, но кореспондиращи с описаните старини, са открити и останки от втора крепостна стена. Според учените тези участъци от двете крепостни стени, запазени в центъра на един съвременен град, са рядко срещано явление в археологическата практика и са отлична предпоставка са превръщането им в туристическа атракция. 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кибератака блокира системата на ВАС и административните съдилища в страната

Кибератака спря работата на информационната система на Върховния административен съд и на административните съдилища в страната, предаде БНР.  Атаката е била осъществена между 00.00 и 04.00 часа през нощта. Блокирани са Единната информационна деловодна система и сайтът на Върховния административен съд.  От пресцентъра на тази институция уверяват, че..

публикувано на 27.01.25 в 14:35

Рекордните 100 550 лева събра благотворителният концерт "Моряците за повече варненчета"

Рекордната сума от 100 550 лева са събрани на благотворителния концерт, организиран от клуба за народни танци "Моряците". Това съобщи за Радио Варна  Силвия Матева от "Моряците".  "Това е чудовищно голяма сума. Миналата година успяхме да съберем 60 хиляди, сега са почти двойно. Благодаря от сърце на всички, които допринесоха това да се случи. Няма да..

публикувано на 27.01.25 в 14:25

Над 3000 нарушения за превишена скорост във Варна за седмица

Над 50 катастрофи са регистрирани във Варна и региона за седмица. В периода 20 януари - 26 януари на територията на областта са възникнали 53 пътнотранспортни произшествия, от които 9 тежки. Зад волана са заловени 10 дрогирани шофьори, съобщават от полицията. Пияните с над 1,2 промила са шестима. 3257 са нарушенията за превишена скорост.

публикувано на 27.01.25 в 14:14

Варненските ученици излизат в грипна ваканция

Учениците от всички училища на територията на област Варна излизат в грипна ваканция от 29 януари, сряда, до 4 февруари, включително.  Причината е повишената заболеваемост в учебните заведения.  Това предлагат от Комисията за борба с грипа и острите респираторни заболявания, чието заседание приключи преди минути. Регионалната здравна..

публикувано на 27.01.25 в 11:55
Корабът

Шведските власти конфискуваха кораба "Вежен" заради повреден подводен кабел

Подводен оптичен кабел между Латвия и Швеция е повреден вчера, най-вероятно под външно влияние, съобщи Латвия, след което НАТО разположи патрулни кораби в района и бе започнато разследване за саботаж от шведските власти, предаде Ройтерс. Шведската Служба за сигурност конфискува плавателен съд като част от разследването, съобщи прокуратурата в Стокхолм...

публикувано на 27.01.25 в 09:37

По ваш сигнал: Опасно е състоянието на ул. "Хан Пресиян"39 във Варна

С телефони и фенери си светят вечер живеещите на улица "Хан Пресиян" в квартал "Христо Ботев" във Варна. За да се стигне до нея, се минава през тесен участък, обрасъл с растителност, а перилото от едната страна е полуразрушено.  С този сигнал към Радио Варна се обърна Миглена Параскевова, която живее там от 1990 г.  Улица "Хан..

публикувано на 27.01.25 в 09:30