„Връща ни се това, че пестяхме от учители в последните десетилетия“, сподели днес министърът на образованието Красимир Вълчев при гостуването си на Явор Стаматов в предаването ''Неделя 150'' на БНР. Той пожела на учители и ученици успешна нова учебна година. Той подчерта, че няма обща криза за учители, но по отделни дисциплини има голям проблем: „Следващите години ще бъдат трудни. Този недостиг ще се задълбочава“. По думите му с повишаването на заплатите се наблюдава и повишаване на мотивацията за включване в професията.
Въпреки допълнителното възнаграждение са малко кандидатите, които искат да преподават в училищата в проблемните райони, отчете просветният министър.
По думите му най-голямо отпадане на деца от тези райони има след 7 клас. Голям проблем остава и ежедневната посещаемост, добави Вълчев и отбеляза, че това е може би едно от най-важните предизвикателства, за което разчитат на помощта на учителите.
Най-важният фактор е учителят
Министърът на образованието посочи и целите, към които са се насочили. Основното, което трябва да се случи, е да подобрим функционалната грамотност и да провокираме в по-голяма степен интереса за учене на децата, категоричен бе Вълчев и добави:
„Учителят трябва да ги накара да мислят, да проблематизират, да четат допълнително – това е промяната, която се случва в системите. При нас това означава да променим модела на промяна – да кажем на учителите: „Вие сте по-свободни, но и по-отговорни. Разчитаме на вас“. Много са промените, които трябва да се случат. Най-важният фактор обаче си остават учителите“.
Системата в бъдеще много повече трябва да се развива благодарение на енергията на учителите да избират собствени, иновативни методи за обучение, смята още Красимир Вълчев.
„Нивото на образованост, на възпитание на един човек или на средното ниво намира отражение във всички обществени отношения, намира отражение във всеки квадратен сантиметър около нас“, добави той.
Шест хеликоптера и два шведски самолета се включиха в гасенето на големия пожар в Пирин, който бушува шести ден, предаде БНР. Самолетите зареждат вода от езерото Керкини в Гърция. Близо 200 огнеборци продължиха да се борят на земята с огнената стихия, която превзе над 50 000 декара предимно горска територия, достигайки в опасна близост до населени..
Актьорът Димо Алексиев е признат за виновен на първа инстанция от Софийския районен съд. Присъдата му е 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, глоба от 1000 лева, лишаване от право да шофира за срок от 2 години, заплащане на равностойността на автомобила за извършеното престъпление от 7500 лева и покриване на разноските по делото, предаде БНР...
Апелативен съд - София връща делото за акциите на Община Варна в Пловдивския панаир за разглеждане от друг състав на Софийския градски съд. Въззивната инстанция отменя решението на Софийския градски съд, с което прехвърлянето на акциите на Община Варна от Пловдивския панаир на дружеството "Пълдин Туринвест" АД бе обявено за нищожно. Припомняме,..
Неутрализират терористи, взели заложници в сградата на Областна администрация във Варна, при антитерористично учение. Антитерористичното учение е с цел повишаване на уменията и способностите на служителите на полицията, да се провери доброто взаимодействие между институциите, обясни старши комисар Красен Торимацов, директор на Областна дирекция на МВР -..
Районната прокуратура в Добрич се самосезира по публикации в социална мрежа и образува преписка за изясняване на информация за ощетяване на бюджета на Община Добрич. Преписката ще изясни дали има данни за извършено престъпление по смисъла на Наказателния кодекс или друг вид нарушение на закона, което подлежи на административна санкция. В..
Заради сушата царевицата , която се отглежда при неполивни условия, тази година е в много лошо състояние и по-голямата част ще бъде силажирана, каза за Радио Варна аргометеорологът Мирослав Ганчев от НИМХ-Варна. Останалата част от земеделските площи с царевица ще бъдат разорани и засадени с други култури. Това важи само за посевите при..
Правителството отпуска 900 хиляди лева помощи за пострадалите при пожарите. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. „Дотук хората можеше да кандидатстват за 1914 лв. Отпускаме по още 3000 лв. на семейство. Допълнително може да се кандидатства за още 2500 лв. за техника, която е била унищожена при пожарите. Общо на..