На редовното си заседание днес Общинският съвет в Добрич ще обсъди и гласува сформирането на паралелки с по-малко от определения минимум ученици. Причината е в недостига на учащи се в Добрич и желанието на училищата да запазят настоящия брой на паралелките си за учебната 2019-2020 година. Маломерните паралелки са предвидени за пет училища в Добрич – Професионалната гимназия по ветеринарна медицина, две паралелки в гимназията по аграрно стопанство, Обединеното училище „Йордан Йовков“, Основното училище „Никола Вапцаров“ и Средното училище „Димитър Талев“. Имаме ли повод за притеснение относно все по-намаляващия брой ученици дори и в областните центрове като Добрич и как гледат на това в местния парламент, чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.
Постоянната комисия по Наука и образование към Общинския съвет в Добрич единодушно е подкрепила желанието на петте училища да сформират паралелки с по-малко от установения минимум ученици. От много години с тенденцията на демографската криза и емиграционните процеси се налага и приемането на подобни изключения, сподели председателят на комисията Камелия Койчева.
Оптимистичните данни за тази учебна година в Добрич показват, че за първи път от години имаме по-голям брой на първокласниците, макар и само с 35 ученици.
Широко дискутирана в Добрич през миналата учебна година беше темата за професионалното образование и нуждата от осигуряване на бизнеса с необходимите му кадри. По думите на Камелия Койчева обществото ни трябва да бъде готово на промени в динамичното време, на което сме свидетели.
Насилието над жени у нас става все по-интензивно, доста по-жестоко и животозастрашаващо. Ако няма законодателни промени и не се вземат мерки, жертвите на домашно насилие остават необезпечени. Бройката им продължава да расте, а най-тежките случаи - тези, които завършват със смърт за жената-жертва на насилника, от началото на годината, са над 20. Тази..
Протест срещу насилието над жени започва от 18.30 часа днес на площад "Независимост" във Варна. Той е организиран от сдружение "Конфликт" в Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените. Само от началото на годината вследствие на домашно насилие са убити 23 жени, при 18 жертви през цялата минала година. Според Гергана Драгнева -..
Американски медии твърдят, че Украйна е приела споразумението за прекратяване на войната с Русия. Това заяви американски представител, цитиран от американските телевизии Си Ен Ен, Ей Би Си иСи Би Ес. По думите му, остават за допълнително изясняване само за - цитирамe, "дребни детайли". Няма официално потвърждение на тази информация от..
Близо 100 жители на блок 110 в квартал "Младост" във Варна са се подписали под сигнал до Общината по повод премахнати през октомври два контейнера за сметосъбиране. Сега хората от деветте входа на блока, близо 200 домакинства, са принудени да пренасят с автомобилите си чувалите с боклук, за да ги изхвърлят на друго място. Възрастните хора обаче,..
С литийно шествие в Екопарк Варна до параклиса "Св. Климент Охридски" и водосвет за здраве и благоденствие служителите на университетските ботанически градини отбелязаха патронния празник на Софийския университет. На всички граждани и гости на Екопарка беше раздаден рибен оброк. Доц. д-р Красимир Косев - директор на Университетските..
„Тенденции и пeрспективи за развитието за балнео, спа и уелнес туризма в България“ е темата на първо по рода си събитие във Варна днес, което събира за дискусия ученици и студенти с бизнеса. Домакин е Колежът по туризъм към Икономически университет – Варна. Младите хора са от професионални гимназии с профил „Туризъм“ от Варна и Шабла, студенти..
Синдикатът на административните служители "Подкрепа" обяви, че предварително насрочените протестни действия на служителите на Агенцията по заетостта, Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" и Агенцията за социално подпомагане се обединяват и ще се проведат съвместно на 26 ноември (сряда) от 12:30 ч. пред териториалните поделения на..