Преди концерта си във Варна на 24 септември от 19 часа във Фестивален и конгресен център с Русенска филхармония младият талантлив концертиращ цигулар споделя пред Диана Димитрова своите очаквания размисли и вълнения.
Идвам във Варна след петгодишна пауза. През 2014 г. заедно с оркестъра на Класик ФМ, диригента Григор Паликаров и пианистката Виктория Василенко участието ни във фестивала „Варненско лято“ съвпадна с голямото наводнение в града на 19 юни. Точно преди да изляза на сцената около мен започна да тече вода. Концертът започна и аз разтревожен се свързах с импресариото си за да му съобщя, че не мога да изпълня ангажимента, защото цигулката ми ще бъде повредена.
Живея постоянно в Германия и виждам доброто тук. Хората са много сърдечни, откровени и естествени – това много ми допада. Обратно – в Германия хората са по-рационални, поставят си и следват ясни и конкретни цели. Детските ми спомени за България са свързани с лятото. Като малък обичах банички, но сега вече съм възприел веганството като жизнена философия. Българите винаги са имали страхотна кухня. Очаквам момента местните готвачи да достигнат в сутрешните си менюта до предложения, съобразени с хора, като мен. Първите ми изяви в България бяха през 2013 година в Русе – с големия флейтист Патрик Галоа. С него много си допаднахме. Той ми отвори вратата и възможностите да се изразя като музикант на сцената.
Относно идентичността си, за мен органичното, природата няма толкова голямо влияние, защото гледам на себе си като човек на света. Не се определям като космополит, защото това е една стара дума, която отразява немилитаризираната зона на планетата. Определям се по-скоро като човек на живота – където, природата, културата (националността) и цивилизацията (света) се смесват.
С музика започнах да се занимавам чрез родителите си. Баща ми ме учеше вкъщи. Бях на пет години, когато излязох за първи път на сцена, а две години по-късно – на по-големи сцени. В живота няма много лесни неща, дори и за децата. На 8 години свирих Вивалди пред 5 хилядна публика и беше хубаво преживяване.
Сега също ще изсвирим „Годишните времена“ на Вивалди. За случая решението за Вивалди дойде много лесно. Тъй като съм студент в Карлсруе, обмисляхме по какъв начин да се представя в България. Вивалди е един от най-ясните композитори в предкласиката. Това е и своеобразен отговор на въпроса за дългото ми отсъствие от България и послание да пазим природата. В програмата са предвидени още два концерта от Вивалди: „Великият Могул“ и RV 2012. Опитвам се да представя традицията на соловите концерти, когато цигуларите са импровизирали пред публика и са създавали нещо уникално, което няма как да се повтори.
Специално себе си възприемам като изпълнител мелодик, независимо, че в университета изучаваме пиано и хармония – интересуват ме преди всичко възможностите на отделния „глас“ въплътен в инструмента цигулка. Инструментът, на който свиря, е един от старите варианти на инструмента, създаден от Лоренцо Каркаси през 1749 г. във Флоренция – инструмент, който държи постоянна цена, без да се повишава изкуствено с рекламни цели…
Музика не може да се учи – не е въпрос на дарба, а на преживяване. Без дух музика не може да се създава. За да създаваме музика, трябва да сме искрени. По природа съм тих човек. Живея с културата на мястото, където сега живея и търся тишината. В концертите се опитвам се да създам това състояние на върховно напрежение, нещо магнетично, което хората да отнесат със себе си след концерта.
Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..
Световна драматургия, силни български участия и международно признати имена ще срещнат публиката във Варна през юни. Международният театрален фестивал „Варненско лято“ обяви програмата на своето 33-то издание. От днес започва и продажбата на билети за спектаклите, които ще се играят на различни варненски сцени. Фестивалът отново залага на програма с..
На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..
В Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна от 24 април до 7 май 2025 г. ще бъде представена изложба офорти на ученици от НУИ “Добри Христов” - Варна. Това гостуване на младите таланти в музейна среда е вече традиционна част от партньорството на Варненската галерия и Училището по изкуствата. 15 са участниците в изложбата - всички са от..
С първо и второ място се завърнаха от участието си в Международния конкурс „Talent for Dance“, провел се в Торино, Италия, възпитаничките на студио „Балет“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс, Варна. Първото място в раздел „Класически балет“, категория „Сеньори“, бе за танца „Кармен денс“. Малките балеринки на Бистра Бъчварова се класираха втори с..
Проект, наречен с интересното име „Трибункер“, започна своята реализация в морския град Каварна. Трима приятели, хора на изкуството, се обединиха около идеята да превръщат заобикалящата ни градска среда в по-приятно, чисто и приветливо място. Младежите са убедени, че видът на пространството, в което живеем, е от голямо значение за възпитанието и..
Седмицата на камерната музика на името на композитора Константин Илиев започва в Добрич. Музикалното събитие, което е създадено през далечната 1975 г. е един от най-престижните фестивали за камерна музика в Българи. Участниците в четирите концертни вечери са доказани професионалисти и известни музиканти, които ще се изявяват от днес до 25 април в..