Над една трета от учителите (36%) в ЕС в основни и средни училища са на 50 и повече години, сочи статистика на Евростат, публикувана днес по повод Световния ден на учителите, който се отбелязва на 5 октомври.
В Италия над половината от преподавателите са в тази възрастова група – 53%. Висок дял е регистриран още в Литва (50%,), Естония (49%), България (48%), Гърция (47%).
Във всички страни членки преподавателите в училища са предимно жени. Най-висок е делът им в Латвия (87%) и Литва (85%), следвани от България, Естония и Словения (по 83%).
В сферата са заети общо 5,8 млн. души, от които едва 500 000 са под 30-годишни. Учителите на 50 и повече години са 2,1 млн. или 36 на сто.
"Градски транспорт" очаква доставка на осем нови електробуса. Това съобщи за Радио Варна главният инженер на общинския превозвач инж. Пламен Панайотов. Осем бавнозарядни станции ще пристигнат за новите превозни средства по европроект, допълни Панайотов. Те ще бъдат монтирани в депото на "Градски транспорт". Според нов проект трябва да бъдат..
След 10-15 дни аварийният автомобил, създаден от инженери на "Градски транспорт" във Варна, ще бъде регистриран в КАТ и след това - пуснат в експлоатация. Вчера превозното средство, създадено от бракувани части от стара техника на общинското дружество, е преминало успешно техническа комисия, съобщи за Радио Варна инженерът, по чиято идея е създаден..
На този етап Централната избирателна комисия няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции от експерти, назначени от Конституционния съд. Това разясни заместник-председателя на ЦИК Росица Матева, след като Ивайло Благоев от Монтана, който е бил секретар на секционна комисия на изборите от 27 октомври миналата година,..
Днес се провежда мащабна кръводарителска кампания в сградата на районна администрация "Аспарухово", ет. 2, гр. Варна от 09:00 до 17:00 ч. Чуйте още от репортажа на Ваня Славова в сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден": Кой може да кръводарява? Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, който тежи повече от 50..
Двама криминално проявени нанесоха побой на мъж, разхождал се по Крайбрежната алея, за да вземат телефона му. Извършителите на 18 и 35 години бързо са заловени от полицията. Ден по-рано, навършилият скоро пълнолетие младеж, откраднал парна машина, прахосмукачка, кашон с алкохол и лични документи, от детски кът в ресторант. Вещите обект на престъпление са..
Преустановено е паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Вчера екипи на общинската дирекция „Управление на сигурността и контрол по обществения ред“ поставиха антипаркинг колчета в района. Причината за ограничаването на достъпа до паркинга е опасност от..
Докато говори по телефона, шофьорът губи концентрацията върху пътя и върху автомобила и това е равнозначно на състоянието на човек седнал да шофира след употреба на алкохол с 0,8 промила в кръвта. Това каза за Радио Варна Богдан Милчев, председател на УС на Института за пътна безопасност, като се позова на нови проучвания направени в САЩ..