Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роботи решават проблема с дефицита на кадри в туризма

Снимка: Shizuo Kambayashi—AP

Основен проблем в хотелиерския бранш в страната е липсата на квалифициран персонал. Причината е в слабата мотивация на служителите. Това твърдят Феодор Василев и Георги Луканов, ученици от Професионалната гимназия по туризъм „Асен Златаров“ във Варна. 

Те са разработили проект с киоск, за автоматизация в хотелиерството, който представиха в Бургас. Според тях, това е бъдещето и така ще се реши дефицита на работна ръка. Те работят като барман и готвач.

"Аз и моят колега смятаме, че всичко в бъдещето ще бъде свързано с роботи, компютри и т.н. Ние работим усилено, за да направим това реалност, възможно най-скоро."

"Изобщо в по-големите хотели и хотелски вериги, липсва квалифициран персонал, защото собствениците и мениджърите не искат да инвестират в тяхното развитие. Повечето са сезонни служители и когато приключи сезонът - приключват и взаимоотношенията с техните работодатели. Идеята на тези роботи е по-скоро да улесни работния процес. Една хотелиерска услуга да се извършва по един и същи начин, защото всеки човешки служител ще извърши една услуга по различен начин."

Има и една друга крайност, с която се сблъскват последните години работещите в туристическия бранш - лошото отношение на клиенти и работодатели, посочиха още момчетата.

"Имали сме случаи, при които ние много се стараем и въпреки това идва гост и казва, че не си вършим работата добре, искат по-добър. Което е доста демотивиращо. Това е една от най-неблагодарните професии. Срещаме лошо отношение не само от клиентите, но и от самите работодатели. Ако човек не попадне в подходящо работна среда със сплотен екип, просто няма смисъл да се натоварва с тази работа."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици на протест в защита на кмета Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ)

Протест срещу съдебния произвол и задържането на кмета на града Благомир Коцев се проведе днес във Варна пред сградата на община Варна. Над 400 души се събраха в началото на акцията, но в рамките на половин час протестиращите станаха около 1000. Те затвориха кръстовището пред сградата на общинската администрация, а по-късно решиха да тръгнат на шествие..

обновено на 20.11.25 в 18:50

Протест срещу "зелената зона" във Варна

Десетки варненци от различни райони на града се събраха пред сградата на община Варна, за да изразят недоволството си от въведената "зелена зона" за кратковременно паркиране.  Те казаха, че от няколко дни ги глобяват по сто лева заради неправилно паркиране, а никога досега не е имало подобна акция Протестиращите са създали с техни текстове и музика..

публикувано на 20.11.25 в 17:56
Музей на стъклото в Белослав

Малкият бизнес готов да поеме тежестта на Бюджет 2026, но с мерки за компенсиране на разходите

Малкият бизнес е готов да поеме част от предстоящите разходи, след приемането на Бюджет 2026, но очаква  мерки - реформи, достъп до обществени поръчки, инвестиции в инфраструктурни проекти , които дават добавена стойност. Това каза Данко Калчев, съсобственик на семейна стъкларска фирма в Белослав, в предаването на Радио Варна POST..

публикувано на 20.11.25 в 17:25

По 120 лв. коледни добавки за най-бедните пенсионери

Управляващите решиха да бъдат отпуснати по 120 лв. коледни добавки на всички пенсионери под линията на бедност. Това обяви Деница Сачева от ГЕРБ-СДС на съвместен брифинг с партньорите си от коалиционния Съвет за съвместно управление. В брифинга участваха Мая Димитрова от БСП, Павела Митова от ИТН и Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало".  "По време на..

публикувано на 20.11.25 в 15:53

Служители на НСИ във Варна излязоха на протест с искане за 20% увеличение на заплатите

Служители на НСИ във Варна излязоха на протест с искане за 20% увеличение на заплатите. Те подчертават, че не искат привилегии, а уважение към труда си и адекватно възнаграждение. По думите им предвиденото в бюджета увеличение „до 5%“ се равнява на едва 70–80 лева и е „крайно унизително“. Протестиращите напомнят, че статистиката осигурява ключова..

публикувано на 20.11.25 в 15:17
Окръжният прокурор на Варна Красимир Конов (вдясно) и директорът на ОД на МВР -Варна Красен Торимацов.

Служител от сектор "Арести" във Варна е задържан за престъпление по служба и подкуп

До 72 часа е задържан служител на сектор „Арести“ във Варна. Срещу него се води разследване за извършено престъпление по служба и за подкуп. Това съобщи окръжният прокурор на Варна Красимир Конов. Извършени са претърсвания и обиски в килиите, разпитани са много свидетели. По информация на старши комисар Красен Торимацов, директор на Областната..

публикувано на 20.11.25 в 15:11

42-километра снегозащитни огради монтират в Добричка област за справяне със зимата

Всички общини  в Добричка област са извършили опресняване на хоризонталната маркировка в районите на училищата и детските градини в населените места. Част от тях са подменили уличното осветление в районите на пешеходните пътеки. Всички местни власти са извършили почистване на прораснали клони на дървета и храсти по пътищата. В населените места са..

публикувано на 20.11.25 в 15:03