Парк-музей „Владислав Варненчик“ отбелязва 575 години от бинката при Варна
С вход свободен и богата програма на 10 и 11 ноември Парк-музей на бойната дружба – 1444 г. „Владислав Варненчик“, филиал на Националния военноисторически музей, ще отбележи 575 години от битката при Варна.
Честванията ще започнат на 10 ноември от 10.30 часа с военен ритуал на Военноморските сили на Република България и отслужване на заупокойна молитва в памет на загиналите християнски воини.
Между 11.00 и 15.00 часа всички деца ще могат да се включат в „Работилница за славни рицари“, където с помощта на Сдружение „Арт – Визия“ ще рисуват на тема „Битката при Варна“ или ще оцветяват елементи от рицарското въоръжение и снаряжение.
Оръжие от епохата – боздугани, брадви, бомбарда, копия, мечове и други, ще видят посетителите в изложба с експонати от фонда на Националния военноисторически музей, посветена на битката при Варна.
Програмата ще продължи с двудневна международна научна конференция „Походите на Владислав Варненчик (1443 – 1444), в която български и чуждестранни специалисти ще представят най-новите научни разработки по темата. Заседанията са отворени за публика, като е осигурен превод на български и английски език.
Провеждането на международната конференция се финансира със средства от фонд „Култура“ на община Варна.
ПРОГРАМА на отбелязването на 575 години от битката при Варна
10 ноември
10.30 ч. – Официална церемония (военен ритуал, заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя);
11.00 – 15.00 ч. – Работилница за смели рицари – ателие за рисуване със Сдружение „Арт – Визия“;
13.30 ч. – Откриване на изложба, посветена на годишнина от битката при Варна;
14.30 – 17.00 ч. – Международна научна конференция: „Походите на Владислав Варненчик (1443 – 1444) в контекста на историята на Централна и Източна Европа“
11 ноември
9.30 ч.– Международна научна конференция „Походите на Владислав Варненчик (1443 – 1444) в контекста на историята на Централна и Източна Европа“Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..
Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, което образуваше тумори в главния и гръбначния мозък. - неврофиброматоза тип 2 "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни",..