Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инж. д-р Илия Щирков - последният подводничар на "жълтото бижу" миниподводница

Изследвателската миниподводница, с която преди години Институтът по океанология при БАН е извършвал подводни проучвания, бе изложена на вниманието на всеки, дошъл в Деня на отворени врати, по случай Международния ден на Черно море и 150-тата годишнина от основаването на БАН. За съжаление жълтото бижу, с което специалистите в Института разполагат, стои заключено в контейнер и от две години не е влизало във вода. Това разказа за Радио Варна инж. д-р Илия Щирков, последният подводничар, работил с тази миниподводница. Той ни разказа още, че е прекарал повече от 32 години в работа с нея и с тъга признава, че желаещи за тази професия с минимална работна заплата, вече няма.

На каква дълбочина сте влизали с тази подводница?

Пределната дълбочина на тази подводница е 250м или 800 фута, както е записано в сертификата, а "PC" означава "perica marin", е американска фирма, разположена в Маями, Флорида. Тя е производител на тази подводница през 1971г.

Колко време сте прекарали в нея?

Като време не съм смятал. В часове, въпреки, че сме водили точен дневник, но съм я управялвал повече от 32 години. В зависимост от годината и поставените задачи сме правили по 10-15-20 спускания годишно. Преминахме един тежък период, когато икономиката се срина и нямаше пари за наука - 2-3 години нямахме почти никакви спускания. Тогава работихме само за флота, когато те имаха по-сепциални задачи.

Какво още не знаем за тази миниподводница? Скоро тя бе изложена на входа на Морската градина във Варна. Хората имаха възможност да я снимат, да разберат повече за работата с нея.

Тази подводница и към днешна дата се счита за една от най-забележителните, построени в света. Даже когато я закупихме американското списание "C-technology" й посвети прощална статия. През годините американските ни колеги са се интересували дали я експлоатираме правилно и как се държи. Бях поканен преди години във Флорида, САЩ, за да изнеса доклад как сме я използвали през последните 25 години. Така че, тя е един шедьовър. Имахме голям късмет, че можехме да я купим почти на безценица, когато всички подводници, използвани в Северно море, използвани на нефтените сондажи бяха заменени с телеуправляеми апарати и на практика останаха без работа. Така тези подводници бяха на разпродажба. Тогава просто уцелихме момента и я купихме след основен ремонт, практически нова.

А сега тя е тук, заключена в един контейнер. От кога не е влизала във водата?

Последният проект беше преди две години. Втора година вече не сме влизали в морето. Имахме много интересни проекти, особено в сферата на техническото обезпечаване, на дълбоководната археология, която се започна в нашия институт ( Институтът по океанология при БАН ) и понастоящем с чужда помощ продължава в южното крайбрежие. Там се включиха учени от Англия. Оказва се, че Черно море е един склад за добре съхранени старинни, антични съдове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бебето и Татяна, баща-художник и дъщеря-архитект разказват за реставрирането на къщи на няколко века в Родопите

Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села. Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски,..

публикувано на 28.12.24 в 16:44
Стоян Стоянов

Стоян Стоянов – най-младият режисьор в Държавен куклен театър-Варна

С близки и приятели ще отпразнува във Варна именния си ден Стоян Стоянов – актьор и режисьор в Държавен куклен театър-Варна. За Радио Варна той разказа, че е кръстен на дядо си Стоян, който е бил трудолюбив и винаги усмихнат човек, въпреки нелеките неща, които е преживял. Стреми се да носи тази усмивка на дядо си и днес, преминавайки през..

публикувано на 27.12.24 в 07:05

Семейство за пример и с кауза - не една: Влади, Тони и децата им Кристиян и Александър

Какво е да бъдеш баща, доброволец и да възпитаваш доброта в децата си? - това ще научите в следващите редове от разговора ни със семейството на Владислав Николов и Антония Антонова и техните момчета - Кристиян ( 5г. ) и Александър ( 3г. ). Владислав Николов и съпругата му Антония Антонова разказват за баланса между семейния живот,..

публикувано на 26.12.24 в 15:40
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Рождеството на Спасителя е призив към нашата душа да се роди в Бога

Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри,  чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..

публикувано на 25.12.24 в 01:00

Един училищен директор като Човек на годината

Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..

публикувано на 24.12.24 в 09:22

АГ-специалистът д-р Анжел: Добре е до 29 години да знаем своя репродуктивен статус

По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..

публикувано на 23.12.24 в 08:10