Голяма част от варненските автоинструктори са против промените за увеличение на часовете по кормуване от 31 на 42 и въвеждането на интегрирана система за контрол на обучението по практика. Това каза за Радио Варна дългогодишният автоинструктор Милена Томова. Тя обясни, че теоретичното обучение трябва да бъде осъвременено и разкрепостено като се даде възможност на кандидатите сами да избират формата на обучение – дистанционно, самообучение или под формата на консултации, а не да бъдат намалени часовете по теория както е предложението.
„А що се касае до увеличение на часовете по практика, от 31 на 42, смятаме, че е необосновано тъй като и в момента две трети от кандидатите полагат успешно практически изпит от първия път. От останалата една трета почти всички полагат успешно изпита си с второто явяване и изключително малка част от третия път. Всеки един кандидат има право да си взима допълнителни часове. Защо е необходимо всички да взимат големия брой часове и всички да ги заплащат при положение, че задължително при 42 часа ще се вдигне цената и много от кандидатите няма да могат да я платят?”, допълни Томова.
Качеството на изпита да се подобри, да се увеличи заплащането на инспекторите, за да има повече добре обучени и квалифицирани кандидати - това е начина да се провери дали кандидатите са подготвени, каза още Милена Томова.
Тя допълни, че предвидените промени няма да променят броя на катастрофите и жертвите на пътя. „Всички знаем, че разковничето за тяхното намаляване е във възпитанието и контрола. Когато децата ни са във формите за обучение са по-ниски от тревата и по-тихи от водата, като излязат – тогава стават себе си.”, коментира Милена Томова. И допълни:
„Всички имаме деца и искаме да са живи и здрави. Контролът на пътя е най-важното. Камери ли, какво ще слагат? Това чувство за безнаказаност, тези безумия, които се случват ежедневно не са от обучение. И 80 часа да ги направят не могат да им променят поведението. Поведението и възпитанието се формират далеч преди децата да станат на 18 години.”
Автоинтрукторите са против и въвеждането на интегрирана система за контрол на обучението по практика, която включва и правенето на селфи на изпитващия и курсиста. Те смятат, че тя вместо да улесни работата им ще я влоши. Тази система също предполага допълнителни разходи като купуването на телефон. Тя по-скоро ще натовари финансово учебните центрове и кандидат водачите, с което ще доведе до по-висок процент неправоспособни шофьори на пътя.
До края на седмицата се събира подписка в подкрепа на становището на Съюза на автоинструкторите във Варна, което следващият вторник ще бъде изпратено до министрите на транспорта и образованието. Към него ще бъдат прикрепени подписите на инструктори от града.
Това не е първия път, в който варненските инструктори реагират срещу предложените промени. Ако се приеме предложението за 42 часа практическо обучение и електронната система за контрол на обучението, ще предприемат протестни действия.
Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си „Абонирай се за природата“. Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 ч. на 22-ри март. Фокусът на кампанията са влажните зони в България и безценната роля, която играят за поддържането на екосистемите...
Увеличение с 59 гласа получава политическа партия "Величие" според промяната в разпределението на действителните гласове по кандидатски листи на партии, коалиции и независими кандидати, според днешното решение на Конституционния съд. Намаление с 452 гласа има за ГЕРБ-СДС, а за ДПС-Ново начало намалението е с 1 110 гласа. Намалението за БСП-Обединена..
От 9 часа на 17 март (понеделник) ще бъде затворена за ремонт ул. „Младежка“ във Варна. Проектът обхваща четири етапа – от бул. „Република“ до ул. „Тихомир“ с обща продължителност 149 дни. Това беше решено по време на днешната оперативна среща на ръководството на Община Варна с представителите на пътностроителните фирми и ВиК дружеството. През..
Употребата на марихуана води до отключване на шизофрения и други психически заболявания, a тези, които я употребяват, продължават с по-силна дрога. Това стана ясно по време на обучение на ученици от варненски гимназии в Областната дирекция на МВР, които са доброволци към общинската дирекция "Превенции". Основната тема, която обсъждаха младежите с..
След като Конституционният съд обяви за незаконно избирането на 16 депутати в 51-вото Народно събрание, сега ЦИК, на база на пропорционална схема, трябва да определи кои народни представители ще заемат тяхното място. Това каза Стоил Цицелков, изборен експерт от Обществения съвет към ЦИК. Той не се ангажира с прогноза колко депутатски банки ще заеме ПП..
Конституционният съд излезе с решение, с което обявява за незаконен избора на 16 народни представители, сред които - двама от Варна. Това са Ивайло Митковски, избран за народен представител от коалиция ПП-ДБ, и Светослав Тодоров , избран за депутат в Трети изборен район от партия "Възраждане". КС реши още да отхвърли исканията на народни..
До около 20 часа вечерта остават без вода хиляди варненци след авария в района на КАТ. Гейзер бликна около обед и стана атракция в социалните мрежи. Дежурният във ВиК-Варна обясни за Радио Варна, че вече е спряна водата, а багер на частна фирма, при изкопни работи, е спукал водопровод в района над светофара на кръстовището на бул. „Цар..