По-спокойни, по-весели и по-здрави – такива са децата в едно полско училище, в което гостуваха варненски учители и ученици. Варненска група посещава основното училище в град Свиебодице, Полша тази есен, по международен образователен проект. Групата е от Средно училище „Свети Климент Охридски”, а един от преподавателите е Албена Илиева, учителка по английски език. Тя преподава на учениците от 5 до 7 клас. В интервю за Радио Варна сподели впечатленията си от полската образователна система.
Направи ми впечатление изключително интересният начин на преподаване по английски език. Там в почти всеки кабинет имаше освен карта и допълнителни материали от съвременни сайтове по английски език, което тук понякога ми липсва, тъй като не във всички кабинети има място да бъдат разположени. Направи ми впечатление и това, че нямаше затлъстели деца. Имаха изключително добра база по отношение на спорта. Имат и басейн.
Как е решен въпросът с храненето в училище?
Има столова към училището, където се приготвя храна. Храненето е балансирано. Децата и родителите могат сами да избират от менюто, в което има и вегетарианска храна.
Как е устроен учебният ден?
Денят започва в 8 или в 8.15 часа. Часовете са по 40 минути с 10 минути междучасие, като голямото междучасие е по-дълго от нашето. Занятията приключват до 14.30 часа. Няма занималня, но градът е от 12 000 души и казаха, че са устроени така, че да не се налага да има занималня.
Как изглеждат кабинетите в училище?
Почти като нашите, но с повече нагледни материали и повече проекти на децата окачени на стените. Под всеки проект беше написано името на детето, беше добавен и коментар от учител. Това допринася изключително много за тяхното самочувствие. Може би у нас се страхуваме повече от това дали подхождаме обективно към оценяването на децата и това ни предпазва да им дадем допълнителен стимул.
Учителите там дават ли толкова домашни като преподавателите в България?
Не. Не дават. И мисля, че трябва всички ние да си вземем малка поука.
А защо българските учители дават много домашни работи? Децата силно се съпротивляват на тези домашни и Вие го виждате.
Знам, че е така. И като учители и като родители го виждаме. Но в стремежа си нашите деца да постигнат най-добрия академичен успех, може би наистина сме прекалено втренчени в академичното предаване на материала и някак си на заден план остават другите неща. Забравяме, че децата имат интерес към спорта и игрите навън.
Че просто са деца.
Да.
По-добро ли се оказа полското училище от българското?
Децата са по-спокойни. Нямаше го този стрес при изпитването или при редуването на различните предмети. Часовете по спорт винаги бяха два един след друг и децата имат достатъчно време след това да си отдъхнат. Може би ние прекалено много се задълбочаваме в академичната страна на въпроса, докато при тях по–скоро е практически ориентирано и не е толкова стресиращо за децата и за колегите. По-малко е и бумащината.
Снимките в галерията са от посещението в Полша.
Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри, чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..
Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..
По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..
"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..
“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..