Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образованието в Полша - с по-малко стрес за ученици и учители

6
Албена Илиева
Снимка: личен архив

По-спокойни, по-весели и по-здрави – такива са децата в едно полско училище, в което гостуваха варненски учители и ученици. Варненска група посещава основното училище в град Свиебодице, Полша тази есен, по международен образователен проект. Групата е от Средно училище „Свети Климент Охридски”, а един от преподавателите е Албена Илиева, учителка по английски език. Тя преподава на учениците от 5 до 7 клас. В интервю за Радио Варна сподели впечатленията си от полската образователна система.

Направи ми впечатление изключително интересният начин на преподаване по английски език. Там в почти всеки кабинет имаше освен карта и допълнителни материали от съвременни сайтове по английски език, което тук понякога ми липсва, тъй като не във всички кабинети има място да бъдат разположени. Направи ми впечатление и това, че нямаше затлъстели деца. Имаха изключително добра база по отношение на спорта. Имат и басейн.

Как е решен въпросът с храненето в училище?

Има столова към училището, където се приготвя храна. Храненето е балансирано. Децата и родителите могат сами да избират от менюто, в което има и вегетарианска храна.

Как е устроен учебният ден?

Денят започва в 8 или в 8.15 часа. Часовете са по 40 минути с 10 минути междучасие, като голямото междучасие е по-дълго от нашето. Занятията приключват до 14.30 часа. Няма занималня, но градът е от 12 000 души и казаха, че са устроени така, че да не се налага да има занималня.

Как изглеждат кабинетите в училище?

Почти като нашите, но с повече нагледни материали и повече проекти на децата окачени на стените. Под всеки проект беше написано името на детето, беше добавен и коментар от учител. Това допринася изключително много за тяхното самочувствие. Може би у нас се страхуваме повече от това дали подхождаме обективно към оценяването на децата и това ни предпазва да им дадем допълнителен стимул.

Учителите там дават ли толкова домашни като преподавателите в България?

Не. Не дават. И мисля, че трябва всички ние да си вземем малка поука.

А защо българските учители дават много домашни работи? Децата силно се съпротивляват на тези домашни и Вие го виждате.

Знам, че е така. И като учители и като родители го виждаме. Но в стремежа си нашите деца да постигнат най-добрия академичен успех, може би наистина сме прекалено втренчени в академичното предаване на материала и някак си на заден план остават другите неща. Забравяме, че децата имат интерес към спорта и игрите навън.

Че просто са деца.

Да.

По-добро ли се оказа полското училище от българското?

Децата са по-спокойни. Нямаше го този стрес при изпитването или при редуването на различните предмети. Часовете по спорт винаги бяха два един след друг и децата имат достатъчно време след това да си отдъхнат. Може би ние прекалено много се задълбочаваме в академичната страна на въпроса, докато при тях по–скоро е практически ориентирано и не е толкова стресиращо за децата и за колегите. По-малко е и бумащината.

Снимките в галерията са от посещението в Полша.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15