Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Созополските рибари отхвърлиха проекта за реконструкция на пристанището

Администрацията ще умува как да не бъдат загубени 800 000 лева еврофинансиране

След бурни дебати созополските рибари отхвърлиха проекта за реконструкция на порта. Това стана с гласуване на събрание в залата на читалището тази вечер. Над 100 души декларираха желанието си в подписка, която ще продължи в града. Рибарите искат ремонт, но без поставянето на понтони.  "Ще се борим да направим проект, който да е удобен и приемлив за хората и същевременно да не бъдат загубени европейските средства ", заяви кметът Тихомир Янакиев.

Един път вече коригираният проект предвижда поставянето на четири и половина понтонни линии, при седем в първия вариант. Плаващите пристани, ориентирани перпендикулярно на кейовата стена, ще увеличат общата дължина на приставането. Ще бъде почти удвоен капацитетът на порта. Заложена е реконструкция на кея - подмяна на компроментираната бетонова настилка.  Предвидено е благоустрояването и паркинг за 65 автомобила и 18 буса.  Дейностите са на стойност 800 000 лева. Проектът е минал ОВОС още през 2015 година, съгласуван е с "Морска администрация". Не е имало обществено обсъждане, защото не е било заложено като изискване, обясниха експертите от Общината. 

Рибарите взема думата, за да изразят притесненията си. Градусът на напрежението се покачи след изказванията на представителите на "Морска администрация" и проектантския екип. Местните, които си вадят хляба в морето, са против ремонта, ако не бъде извършено удълбаване и почистване на дъното. Притесняват се, че с поставянето на понтоните, няма да има възможност за безопасно маневриране, пристанището ще се затлачи и в крайна сметка яхти ще заменят рибарските лодки. Дори се чуха опасения, че портът ще бъде даден на концесия. 

До срещата се стигна след като стана ясно, че има напрежение сред  рибарската общност заради неяснотите около реализацията на проекта. Отложено бе подписването на анекса към договора, по който вече има избран и изпълнител. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар в Провадийско затвори пътища

Пожар в района на Провадия затвори пътища. Горят сухи треви и оранжерия. Заради задимяването е спряно движението на пътя Провадия - Кривня. Затворен е и участъкът, който отвежда към АМ "Хемус".  Няма опасност от разрастване на стихията, съобщават от ОД на МВР - Варна.  На място на огненото произшествие са изпратени три екипа на пожарната и един на..

публикувано на 29.07.25 в 16:50

Павел Попов остава изпълняващ функциите кмет на Варна

Заместник-кметът Павел Попов остава на позицията изпълняващ функциите кмет на Варна. Върховният административен съд остави в сила решение на Административен съд - Варна, с което не е разгледана подадена от председателя на Общинския съвет – Варна жалба срещу кметската заповед. ОбС-Варна с частна жалба до Върховния административен съд заради казуса..

публикувано на 29.07.25 в 14:41

Министерството на културата обяви нова конкурсна сесия по програма "Помощ на книгата"

Министерството на културата обяви конкурсна сесия по Програма „Помощ за книгата“ за 2025 г., за финансиране на творчески проекти в областта на книгоиздаването в следните направления: 1. Българска и преводна художествена литература; 2. Българска и преводна хуманитаристика; 3. Литература за деца и юноши; 4. Културно наследство и..

публикувано на 29.07.25 в 14:14
Десислава Иванчева

Помилваха Десислава Иванчева, излиза от затвора

Десислава Иванчева е помилвана от вицепрезидента Илияна Йотова и излиза от затвора в Сливен. Това потвърди бившата заместничка на Десислава Иванчева Биляна Петрова, която  бе осъдена заедно с Иванчева, и пусната предсрочно поради тежко здравословно състояние, предаде БНР. До това развитие се стига, след като съдилищата отказаха условно предсрочно..

публикувано на 29.07.25 в 14:08

Забрана за пиене на алкохол извън заведенията в Русе

От 24 юли в Русе е забранено пиенето на алкохол извън заведенията. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по 200 лв. за първо провинение и 500 лв. за следващо, предаде БНР. "Русе не е град на пиянки. Това, че те не могат да се справят с някакви пиянки, не означава, че всички трябва да ни обявят за такива", каза писателят Явор Цонев, който къде..

публикувано на 29.07.25 в 14:07

В Тервел ще протестират против проект за изграждането на ветрогенератори

Граждански протест ще се проведе от 13 часа на 31 юли, четвъртък, пред сградата на Община Тервел, съобщават от сдружение „За хората, земята и природата“. Демонстрацията има за цел да покаже гражданско несъгласие с одобрен проект за изграждане на 50 ветрогенератора върху качествени високоплодородни земеделски почви в Добруджа. Протестът е подкрепен..

публикувано на 29.07.25 в 13:55

Само 1% от студентитe в България имат кредит

Сегашните кредитни условия, посочени в Закона за кредитиране на студенти и докторанти, правят изплащането на студентски кредит невъзможно за много от учащите у нас. Това обясни за Радио Варна Доротея Николаева от Националния студентски съвет .  Според проучване само 1% от всички студенти в България са се възползвали от такъв кредит заради..

публикувано на 29.07.25 в 13:45