Проект, чиято цел е хората да знаят какво е качеството на въздуха в София, Пловдив, Варна и Бургас донесе награда на д-р Евгения Сарафова. Това ще става с помощта на датчик, закачен на дрон, и данни от Европейската космическа агенция. Резултатите ще бъде видими в интернет в рамките на една година.
Мария Джумалиева-Стоева и д-р Юлия Романова са другите двама отличени стипендианти по програмата „За жените в науката“, предаде БГНЕС.
Трите дами бяха наградени с по 5000 евро за техните постижения в природните науки. Това се случи в рамките на 9-тата церемония по награждаване на жените в науката, организирана от Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО и L’Оreal.
Мария Джумалиева-Стоева е автор на проект, чиято цел е да се разработят нелинейни кодове, които да гарантират сигурността на информационните системи и невъзможността недобронамерени лица да могат да достигнат до тях.
Д-р Юлия Романова прави молекулно моделиране на материали, на базата на въглерода и бора за високопроизводителни соларни клетки.
„От началото на инициативата са минали 21 години. За тези години жените в науката са се увеличи с около 12% само. В световен мащаб дори не може да стигнем 30% участие на жените в науката. Само 4% от Нобелистите са жени. А пак в световен мащаб в академиите на науките присъствието на жените е едва 5%“, посочи вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията.
Тя добави още, че светът и световната икономика, днес, имат голяма нужда от наука и от познания, за да се родят иновации.
„Все повече са необходими, знаещи работещи, които могат да работят с високите технологии, а и да ги създават. Така ще се борим с бедността и новите предизвикателства на нашето съвремие, включително и с темата за климатичните промени“, посочи Йотова и подчерта, че когато жените липсват от някои от профилите на науката този профил закъсва.
Вицепрезидентът призова държавата и бизнесът да подадат ръка на младите жени.
„Ако тръгнем още от момичето от средното училище и възпитаваме в тях вкус към търсене и откривателство, ако създадем специализирани научни програми, ако направим достъпа до финансиране по-лесен, ако има специално внимание отстрана на институциите, ако дадем повече възможности за кариерно израстване и след това намиране на достойна работа, ще бъдем полезни за цялото общество. И така трябва да направим във всички области“, каза в заключение Йотова.
29% от изследователите в света са жени. Затова от 2008 г. е създадена програмата, която има за цел да стимулира и насърчава млади жени да изберат нелекия път на науката. 21 години по-късно каузата за жените в науката към днешна дата е подкрепила 3000 жени от 117 държави, а 3 от тях са носители на нобелови награди.
Посланикът на Франция в България Флоранс Робин каза, че преди да тръгне по пътя на дипломацията е била учен.
„Относно промотирането на идеята за жените в науката искам да подчертая важността от тази програма. Тя е важна не само заради равенството на жените, но и защото участието им в науката е от основополагащо значение за науката. От различието в екипността и в мисълта се ражда творчеството, иновацията. С това може да създадем по-етичен и социален принос в науката“, заяви тя.
185-годишнината от рождението на Варненския и Преславски митрополит Симеон беше отбелязана днес. Варненския и Великопреславски митрополит Йоан отслужи на гроба му в старите гробища архиерейска заупокойна света литургия и панихида, както и трисагий. Даниела Стойнова с репортаж от събитието.
Над 900 делегати на БСП от цялата страна се събраха днес в Националния дворец на културата (НДК) за участие в 51-ия конгрес на партията. Делегатите трябва да решат дали да бъде отменен прекия избор на председател. Този избор най-вероятно ще се проведе във втория ден на форума. В битката за поста са 14 кандидати, трима от общо 17 се оттеглиха от..
Хранителните вериги отдавна са строшили пазарните принципи, тъй като имат господстващ пазарен дял в търговията на дребно на хранителни продукти. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна„Позиция“, лидерът на "Изправи се, БГ!" Мая Манолова. Според нея, ако за цялата страна, търговският дял на големите хранителни магазини е 65%, то в..
Втори ден на Конференцията по сигурността в Мюнхен, която събра световния политически елит. Очаквано преговорите за мир в Украйна се превърнаха в най-важната тема на форума. Очаква се на днешния втори ден на Конференцията да говори украинският президент Володимир Зеленски. Участие ще вземе и германският канцлер Олаф Шолц. Зеленски обяви, че мирни..
Днес и утре БСП провежда своя 51-ви партиен конгрес. Очаква се временният председател Атанас Зафиров да направи отчет за изминалия период. Делегатите трябва да гласуват и промени в Устава на партията, с които да се върне старото положение - председателят да се избира от Конгреса, а не чрез пряк вот. Предвижда се и дискусия дали да бъде..
Днес с умерен, преди обяд по северното Черноморие и временно силен вятър от север и североизток ще започне да нахлува студен въздух. Ще бъде предимно облачно, след обяд със слаби валежи от дъжд, които към края на деня в Лудогорието ще преминат и в слаб сняг. Максималните температури ще са в широк интервал- от 2°-7° в Североизточна България и по..
Обезопасиха изоставеното съоръжение в близост до Делфинариума в Морската градина. За да се предотврати всяка възможност за инциденти и пропадания, бяха засипани и заравнени с машина отворите, които се разкриха на повърхността на могилата над някогашното военно съоръжение, съобщават от общинската администрация. Преди да бъде засипан с пръст, обектът..