Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Истанбулския университет започва изучаването на български език

Автор:

Преподаването на български език ще бъде част от Катедрата по славянски езици и литератури към Факултета по литература на Истанбулския университет, който има дълга традиция. До момента на университетско ниво българският език и литература се изучаваха само в университета в Анкара, информира Мариан Карагьозов, кореспондент на БНР в Истанбул.

„Към края на 19 век, след Танзимата - това е периодът на европеизация в Османската империя, се въвежда по-съвременен вид на образование. Този облик нашият университет придобива след основаването на Република Турция“, разказва Емине Инанър, ръководител на програмата по русистика. За модернизирането на образованието в Истанбулския университет помагат много учени от Германия, които намират в Турция убежище от режима на Хитлер.

Във факултета по литература на Истанбулския университет сега са записани около 13 000 студенти. Те изучават история, философия, археология и 25 древни и съвременни езици, като българският ще заеме място сред тях и ще стане 26-ият.

От славянските езици се изучават още руски, полски, украински и т. нар. „македонски“ език, който под формата на курсове се предлага и в други университети.

От тази година българският език, литература и култура се въвежда като факултативен език в обучението. Предвижда се първоначално заниманията да се провеждат веднъж седмично като свободно избираем предмет. Студентите, които запишат този курс, ще получат съответните академични кредити. Група студенти вече са проявили желание да изучават нашия език, но очакванията са с времето техният брой да нараства. Програмата тази година ще обхване студентите от втори и трети курс.

„По програмата „Еразъм“ нашите студенти имат възможност да учат един семестър или два семестъра в България. Със Софийския университет има, с Пловдивския университет. Наши студенти са учили в тези два университета“, допълва Джанан Ерсой, която ще преподава български език. Водят се разговори за сключване на споразумения за обмен на студенти и с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Според Джанан Ерсой близостта на българския и руския език би ускорила напредъка на студентите, които изберат да изучават български.

Цялата кореспонденция четете и слушайте тук.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Журналистът Ангел Петров: Част от подхвърлените хипотетични искания на Русия целят да всеят паника

Днес се навършват три години от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. " Този конфликт и начинът, по който реагира на него целият свят, показаха, че трябва да се разделим с илюзиите си за това, че редът, установен след Втората световна война, е нещо трайно. Путин напомни, че тези граници, които са се установили, и нормите, които сме приели,..

публикувано на 24.02.25 в 18:15

Общинският съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“

Общинският съвет на Шабла провежда сесия относно ветроенергийни паркове „Пролез“ и „Горичане“ 27 февруари 202 5 г. Общинският съвет на Шабла провежда днес специална сесия за експертно обсъждане на ветроенергийните паркове (ВЕП) „Пролез“ и „Горичане”. Инвеститорът в двата проекта, „НИМЕКС-2004‘ ЕООД, ще представи своите..

публикувано на 24.02.25 в 17:05
Теменужка Петкова

Теменужка Петкова: България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната

България ще поиска извънредни оценки за изпълнението на критериите за еврозоната от Европейската централна банка и Европейската комисия, обяви финансовият министър Теменужка Петкова, цитирана от БНР.  БНБ с нова серия отговори за присъединяването към еврозоната Според данните на Евростат през януари страната ни е изпълнила и последния..

публикувано на 24.02.25 в 16:30
Министър-председателят Росен Желязков

Росен Желязков: Внасяме проектобюджета в Народното събрание още днес

Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание.  Това съобщи премиерът Росен Желязков в началото на извънредното заседание на Министерския съвет.  Бюджетът за 2025 година си поставя задачи за балансиран растеж..

публикувано на 24.02.25 в 16:28
Снимката е илюстративна

Кметство "Одесос" с 50 предложения за бързи ремонти

С повишаването на дневните температури може да започне поетапното отстраняване на редица компрометирани участъци и ремонтът на инфраструктурни елементи в пешеходната зона на Варна, съобщиха от общинския пресцентър.  По разпореждане на кмета Благомир Коцев служители на кметството са направили обстоен оглед на пешеходната част от булевардите..

публикувано на 24.02.25 в 16:20

"Математика за всички": Да се анализират причините за ниските резултати на учениците след пети клас

Представители на гражданската група “Математика за всички” взеха участие в Кръгла маса в Народното събрание за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката - Красимир Вълчев, бившият министър акад. Николай Денков,..

публикувано на 24.02.25 в 16:01

Украинците във Варна отбелязаха третата година от началото на войната

Украинската общност във Варна отбеляза третата година от началото на войната с Русия. Присъстваха и варненци, които подкрепят украинците в борбата им за запазване на териториалната си цялост. Присъстващите поставиха цветя на паметника на украинските воини, загинали за свободата на България, като така почетоха жертвите на руската агресия. Бяха..

публикувано на 24.02.25 в 15:32