Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската икономика нараства стабилно с 3,7% през третото тримесечие

Снимка: БГНЕС

Брутният вътрешен продукт на България се повишава през третото тримесечие на 2019 година с 0,8% спрямо второто тримесечие, когато нарасна с 0,9%, като на годишна база икономическият растеж се забавя слабо до 3,7% след експанзия с 3,8% през периода април - юни, показва предварителна оценка на Националния статистически институт (НСИ).

Това представлява най-сдържано нарастване на БВП на тримесечна база от година насам (от третото тримесечие на 2018-а), докато експанзията на годишна база все още остава третата най-добра от две години насам, въпреки че тя се забави след 3,9% през първото и след 3,8% през второто тримесечие на текущата година.

Според предварителните данни на НСИ за третото тримесечие на тази година произведеният брутен вътрешен продукт възлиза на 31,764 млрд. лева по текущи цени, като на човек от населението се падат 4544 лева.

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през третото тримесечие на 2019 година възлиза на 27,395 млрд. лева по текущи цени.

Графики на БВП на тримесечна и на годишна база

През периода юли - септември относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката намалява равнището си с 0,6% спрямо същия период година по-рано. В същото време индустриалният сектор увеличава относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 0,9 процентни пункта до 27,0%, докато реализираната  добавена стойност от дейностите в сферата на услугите намалява до ниво от 66,9% спрямо 67,2% през третото тримесечие на 2018-а година.

Крайното потребление през третото тримесечие нараства с 0,9% на тримесечна база (след повишение с 1,1% през предходните три месеца и скок с 2,4% в началото на годината) и нараства на годишна база с 4,9% (след ръст с 5.5% през предходните три месеца и с 5,7% през първото тримесечие). Брутната добавена стойност в икономиката пък нараства с 0,6% на тримесечна база и с 3,5% спрямо година по-рано (след повишения съответно с 1,1% и с 3,7% през второто тримесечие).

Външнотърговското салдо е положително и в размер на цели 4,4555 млрд. лева, като през периода юли - септември износът на стоки и услуги се увеличава с 4,3% на тримесечна база  (след понижение с 3,4% през второто тримесечие) до 21,4519 млрд. лева и нараства на годишна база с 1,3% след понижение с 2,5% през периода април - юни. В същото време вносът се повишава с 3,9% на тримесечна база (след свиване а с 5,4% през предишните три месеца) до 16,9964 млрд. лева, като на годишна база вносът нараства с 1,2% (след спад с 3,9% през април - юни).

Положителното външнотърговско салдо се отразява позитивно на икономическия растеж, като търговският излишък в размер на 4,4555 млрд. лева представлява 14,0 процентни пункта от БВП през третото тримесечие на тази година и е една от причините за стабилния икономически растеж, отчетен от НСИ.

Данните на НСИ показват, че принос за икономическия растеж през периода юли - септември 2019-а година спрямо година по-рано оказват и нарастването на индивидуалното потребление с 5,1%, колективното потребление на държавното управление - с 5,0%, както и бруто образуването на основен капитал, което се увеличава с 1,8 на сто.

НСИ представи и данни, показващи увеличаване на производителността на труда през третото тримесечие на годината.

БВП на един зает в нашата страна нараства с 3,0% спрямо третото тримесечие на 2018 година. Заетите лица в икономиката на страната през периода юли - септември са 3,6852 милиона, а общият брой отработени часове е 1,4801 милиарда.

Структурата на заетостта по икономически сектори през третото тримесечие на 2019 година спрямо съответния период година по-рано показва увеличение на относителния дял на индустриалния и на сектора на услугите.

На едно заето лице се падат 8619,2 лева от текущия обем на БВП, като всеки зает създава средно 21,5 лева БВП за един отработен час.

Брутната добавена стойност (БДС) средно на един зает през третото тримесечие се увеличава реално с 3,1%, докато брутната добавена стойност за един отработен човекочас нараства реално с 3,0% спрямо година по-рано.

Равнището на производителността на труда в индустриалния сектор е 7971,0 лева от БДС средно на един зает и 19,1 лева за един отработен човекочас, докато в сектора на услугите всеки зает произвежда средно 7761,3 лева БДС, като за един отработен човекочас се създават средно 19,5 лева от текущия обем на показателя.

Най-ниска остава производителността на труда в аграрния сектор – едва 2513,2 лева БДС на един зает и скромните 6,4 лева за един отработен човекочас.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата с участие в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс - Варна" за изграждането на Стадион "Варна"

Държавата ще участва в увеличаването на капитала на "Спортен комплекс Варна" едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството, реши на своето редовно заседание днес Министерският съвет. Тази възможност се осигурява с изменение на Постановление на МС за одобряване на промените по бюджета на Министерството на младежта..

публикувано на 18.12.24 в 18:15
Снимката е илюстративна

Площадката за безплатно изхвърляне на едрогабаритни отпадъци до КАТ-Варна вече с лиценз

Община Варна вече има лиценз за площадка за изхвърляне на едрогабаритни, строителни и друг вид отпадъци. Тя се намира на общински терен между квартал „Възраждане“ и промишлената зона, в близост до сградата на КАТ. Предстои на площадката да бъдат разположени съдове за различни видове отпадъци, а изхвърлянето им ще е абсолютно безплатно за гражданите...

публикувано на 18.12.24 в 18:00

Николай Стефанов, ПП-ДБ: Съгласен съм да не се вдигат таксите, но накрая кой плаща сметката?

Общинските съветници от "Продължаваме промяната - Демократична България" на утрешното заседание на сесията на ОбС-Варна ще предложат преразглеждане на решенията от последната комисия по финанси и бюджет. Това съобщи за предаването "Post Factum" Николай Стефанов, заместник-председател на Общинския съвет, председател на комисията по финанси и..

публикувано на 18.12.24 в 17:50

Павел Раличков: Липсата на диалог между ОбС и Общината затруднява работата на общинските съветници

Липсата на комуникация между кметската администрация и Общинския съвет във Варна е основната причина голяма част от важните за Варна въпроси да се обсъждат за първи път на общинските комисии, а те трябва да се коментират предварително, за да се вземат адекватни решения. Това коментира за предаването "Post Factum" Павел Раличков, председател на..

публикувано на 18.12.24 в 16:40

До дни ще има ново приложение за синята зона, няма да се загубят средствата на потребителите

До няколко дни ще заработи новото приложение, което обслужва синята зона във Варна. Всички данни от старото - "Варна Паркинг", ще бъдат прехвърлени, в това число и сумите от портфейлите на потребителите. Ще бъдат възстановени и сумите в абонамента. Това увери на брифинг преди минути кметът на Варна Благомир Коцев.  Данните на абонатите, живущи в..

публикувано на 18.12.24 в 16:05

КЕВР обсъжда на 1 януари поскъпването на тока с 9 на сто

На закрито заседание на 1 януари Комисията за енергийно и водно регулиране ще реши окончателно с колко ще поскъпне електроенергията за бита, считано от същата дата. Предложението на КЕВР е за ръст с 9 на сто.  Днес това предложение беше подложено на обществено обсъждане с участието на производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски..

публикувано на 18.12.24 в 15:16

Иван Костов представя „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ във Варна

В началото на октомври 2024 г. в книжарниците се появи „Свидетелства за прехода: 2000–2009“ или достойното продължение на мемоарите на министър-председателя на България в периода 1997-2001 – Иван Костов. В него българският държавник представя едно от най-бурните десетилетия в новата ни история, пречупвайки го през своите наблюдения и през най-важните..

публикувано на 18.12.24 в 14:37