Явор Панев е млад архитект, завършил Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Още като ученик започва да учи архитектура в София. Специализирал е по темата „Устойчива архитектура“ в Барселона, Испания и „Устойчиви строителни материали“ в Лисабон, Португалия. Регистриран е по немската система за сертифициране на устойчиви проекти. Съосновател и заместник-председател е на Сдружение „Таляна“, в което цели да насърчи развитието на историческото ядро на Варна като младежко, артистично и пешеходно пространство. Активен участник и организатор на дискусии за бъдещето на града. Работи като архитект във Варна и София.
Наскоро Явор Панев се върна от Лодз. В презентацията „Ревитализация. Лодз“ в Дома на архитекта във Варна той разказа за впечатленията си от архитектурата, опазването на сградите-паметници на културата и инфраструктурата в полския град. „Опазването на сградите-паметници на културата е тема, ключова за цяла Европа. При поляците ценността на това да опазват е равносилна на възпитанието и първите седем години. Те знаят смисъла на думите, че всеки камък е богатство. Това, което ми направи впечатление е, че собствеността там не се явява частна, а е общинска и държавна. А второто е, че в Полша няма земетръс – пространствена възможност, която в България се оказва проблем. В Лодз правят много подобрения на стари индустриални фабрики, които са инкубатори на младежки проекти. Цялостната политика на Лодз е на индустриален град, загубил индустриалния си апогей преди 150 години. Но през годините държавата се опитва да привлича млади хора, като насочва централната градска част към артистичните изпълнения. Разхождайки се из града, ти виждаш един облик, един характер“, коментира в предаването „Улица „Събота“ арх. Явор Панев.
По думите му, във Варна има изключително много история. „Тази история дори е фиксирана на една локация и това е т.нар. „Дупка“. Това място катализира всички процеси, които се случват в града. Изключително съм благодарен на всички граждани, които попълниха анкетата за бъдещето на „Дупката“ – това бяха над 3 хиляди души. За това място преди години е имало една идея, а погледнете сега как се променят нагласите. Години след това ние осъзнаваме, че е грешка да имаш мол в центъра на града“, допълни Панев.
Архитектът съобщи, че в края на февруари и началото на март ще станат ясни резултатите от Международния конкурс за новата сграда на „Карин дом“. „Има много голям интерес – срещаме одобрението както в Колегията във Варна, така и в страната. Сега тече общо събрание на Камарата на архитектите. И в Полша има голям интерес към заданието. Обяснили сме го така, че независимо от нашата нормативна уредба чуждестранните екипи да са адекватни да получат изходна информация, така че да проектират при равни условия“, каза още Явор Панев.
Целия разговор с него чуйте в прикачения звуков файл:
Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..
Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи. Съставени са 22 354 фиша /със 7354 повече..
Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..
Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..
До о. Ливнгстън и обратно – среща с оперативния офицер на българския военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) капитан-лейтенант Траян Попов. Той е от Каварна, офицер от Военноморските сили на България и в момента служи във Военноморска база-Бургас. За него това е първо участие в мисията , по покана на..
Българският фолклор е неизчерпаем източник на мистични истории – мрачни, вълнуващи и често стряскащи. Писателят Васил Попов ги превръща в съвременна проза с атмосфера, напомняща най-добрите примери в жанра. По образование еколог, той е част от екипа на National Geographic в продължение на няколко години, където допринася със свои снимки към поредицата..
Тенерифе от място за масов евтин туризъм става една от най-желаните дестинации в Европа. И то не само защото е подходящ за почивка във всеки ден от годината. Според пътешественичката и маркетинг специалист Весела Василева островът в Атлантическия океан научава урока: "Бъди това, в което си най-добър!". И се приспособява. За авантюристите Тенерифе..