За да е една година високосна, каквато е и 2020-а, освен че към обичайните 365 дни на определен период от време се добавя още един ден, тя трябва да отговаря и на някои допълнителни условия, свързани с математическото действие „деление“ без остатък при определени числа.
За какво по-точно става дума според Григорианския календар в контекста на старинните календарни системи и как календарната година „се привързва“ към астрономическата, уточнява астрофизикът д-р Владимир Божилов от катедра „Астрономия“ на СУ „Св. Климент Охридски“.
В средата на 16 век папа Григорий решава, че трябва да навакса натрупаните 13 дни закъснение, резултат на неточното измерване на времето. Така в Григорианския календар има вече не една високосна година на всеки четири, а имаме 97 високосни години на всеки 100 години. За това той е един от най-точните календари, които могат да се използват днес. Той има изоставане от един ден на всеки 4000 години.
Правилото при Григорианския календар звучи така:
Всяка година, която с точност се дели на 4 е високосна, освен ако не се дели без остатък на 100. Но има и още едно изключение. Ако годината се дели на 100 без остатък, но едновременно се дели на 400 без остатък, то тогава тя е високосна. Още математически обяснения можете да чуете в разговора на Росица Панайотова с Владимир Божилов.
"Имаме нужда от повече достъпност и равни права при пътуванията." Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков на дискусия по темата "ЕС в действие: по-добра защита за пътниците, ясни правила за бизнеса". Новаков посочи, че годишно в Европа се извършват над 13 милиарда пътувания. Тревожно е, че 60% от хората не знаят какво да..
“Глас за прекъснатия полет - Заедно срещу жестокостта“ е мотото на протест срещу насилието над животни във Варна днес. Конкретният повод, който го провокира, е видео, в което се вижда как „трима младежи ритат, гаврят се и в крайна сметка откъсват крилото на гларус“. Видеото е заснето на 11 май през нощта и публикувано в социалните мрежи. От..
Атрактивна и образователна инициатива организират младежите от "Ротаракт клуб" във Варна в рамките на Европейската нощ на музеите и галериите. Тя се казва "Treasure Hunt" или в превод на български - "Лов на съкровища". На лов за загадки и гатанки в няколко варненски галерии ще се впуснат участниците в състезанието. "С наближаването на..
Международният фестивал на Червенокръстките и здравни филми търси доброволци за своето 21-во издание, което ще се проведе от 12 до 20 юни във Варна. Организаторите на форума се обръщат към всички, които искат да помогнат за провежда-нето на едно от най-вдъхновяващите културни и хуманитарни събития в България. Изискванията са любов към киното и..
Първа езикова гимназия във Варна отбелязва своята 60-годишнина с тържествен концерт от 18 часа днес в Двореца на културата и спорта. Това е изключителна възможност да се съберем отново и да отпразнуваме заедно шест десетилетия академични постижения, живи традиции и ценни приятелства, подчертават от ръководството на училището. Първа езикова..
На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" край Сливен ще бъдат освободени първите три брадати лешояди в българската природа от 1972 г. насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия Балкански полуостров. Всички те са млади индивиди – един е излюпен в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", а..
Млада двойка от Варна решава да подаде ръка на абитуриентки в неравностойно положение, за да направят празника им хубав. В групи в социалните мрежи приканват и други да се присъединят към каузата им, за да предоставят всичко необходимо на завършващите, разказа Анелия Кожухарова, която е акушерка по професия. Тя и приятелят й предлагат безплатен транспорт..