Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асеновград – Българският Йерусалим


Наричат Асеновград Българският Йерусалим. Няма друг град в страната, в който да има толкова много параклиси, църкви и обредни места от дълбока древност. В самия град и в околностите има 70 параклиса, 15 храма и четири манастира, които водят своето начало още от Второто българско царство. Заради това и религиозният туризъм е много добре развит в региона, разказва пред Мартин Николов екскурзоводът Ивайло Мирчев.

Защо на Асеновград и околността казват Малкия или Българския Йерусалим?

Защото в района на Асеновград има нещо специфично и уникално за цяла България. Това е много голямата концентрация на православни храмове. В самия град и в околностите около града има 70 параклиса и 15 храма. Също така има четири манастира, които водят своето начало още от времето на Второто българско царство. При всички положения може да се каже, че Асеновград през целия Османски период е бил едно място, в което гръцкият етнос е имал своето място и значение. Гърците, като един православен народ, са били хора – радетели за строежа и поддръжката на тези духовни храмове, които и настоящото население на Асеновград припознава като свои храмове и ги поддържа.

Това привлича ли туристи към тези храмове и параклиси? Религиозният туризъм е много популярен напоследък.

При всички положения религиозният туризъм е един от основните дялове в туризма, които славят Асеновград като популярна туристическа дестинация. През последните години църквата доста се отвори към поклонничеството и религиозния туризъм, защото направи бази в самите манастири, където поклонниците могат да се потопят в духовния живот на всяка една света обител. До параклисите бяха направени информационни табели с година на създаване и интересни факти около тях, а като венец на тези поклоннически дестинации са храмът „Св. Богородица Петричка“, която е символ на Асеновата крепост и разбира се, Бачковският манастир, който е втори по големина в България, но първи като посещаемост. Средно между 600 и 800 хиляди поклонници посещават манастира. Чудотворната икона, без никакво съмнение, е духовната емблема на Бачковския манастир.

Историята на някой интересен параклис от миналото или сега построен? Строят ли се нови?

В самия Асеновград е имало един период, в рамките на около 120 години, в който не се е строил нито един храм. В края на миналия век в Асеновград се построява един параклис „Свети безсребреници Козма и Дамян“. Оттогава насам, в рамките на 30 години, в самия град са построени над 10 нови параклиса. Всички стари храмове са абсолютно възстановени, като автентичната част в тях е експонирана по такъв начин, че когато човек влезе, той да види старите стенописи, старите икони, стария дух на храма.

Цялото интервю на Мартин Николов с Ивайло Мирчев може да чуете в звуковия файл в началото на публикацията.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52