Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трети коронавирус мутира

| обновено на 22.01.20 в 09:13

Мистериозният вирус от Ухан, който разболя 224 души и доведе четирима до летален край, се развива по най-лошия сценарий. Новият коронавирус е мутирал така, че може да се предава не само от животно на човек, но и от човек на човек. Други два коронавируса през последните 20 години са успели да се прехвърлят от животни на хора и да променят антигенната си структура. През 2003 година 8 хиляди души се разболяха от тежък остеореспираторен синдром, а 700 починаха, припомни д-р Янка Драганова, директор на дирекция „Надзор на заразните болести” в РЗИ-Варна. Другият пример е от 2011 – 2012 година със средно-източния респираторен синдром, причинен също от коронавирус, прескочил бариерата между животно и човек.

 Световната здравна организация се събира утре извънредно заради „вируса от Ухан”. „Информацията е много динамична,  най-важното е да я получаваме навреме”, каза д-р Драганова и така отговори на въпроса кога в РЗИ-Варна е постъпила информацията за заплаха от вируса:

Получихме информация от Министерството на здравеопазването на 15 януари, а Центърът за контрол на заразните заболявания в Китай съобщава данни на 5 януари за заболели от пневмония с неясен произход към 29 декември 2019 година, т.е. когато получихме данните, те вече бяха остарели.”

Коронавирусите са познати още от 1965 година. У нас има тестове за тяхната диагностика, но не и за новия вирус от Ухан. Д-р Драганова каза, че в подобни случаи се задейства Европейският център по контрол на заразните заболявания, откъдето можем да очакваме съдействие. Към момента обаче няма специфично лечение, лекуват се единствено симптомите.

 „България не е оазис. Българите пътуват много, а и летището в Ухан има връзка с Париж и други европейски столици. Наши сънародници и в момента пребивават в азиатските страни, така че не сме изолирани”, каза д-р Драганова.

Личната хигиена е много важна при коронавируса,  тъй като освен по въздушно-капков път, заразяването става и по контактно-битов път с мръсни ръце. И още съвети от д-р Драганова - носете си лични предпазни средства, ако ще пътувате до Азия, не посещавайте пазари и не контактувайте с хора, които имат симптоми,  наподобяващи грип. Имунизирайте се против сезонния грип, тъй като в момента в Китай заболеваемостта е много висока. След завръщането си в България, задължително уведомете личния си лекар, ако имате симптоми на грипоподобно заболяване.

Чуйте повече от д-р Драганова в прикачения файл:


Китайските здравни власти съобщиха, че по последни данни са потвърдени 440 случая на заразени хора в 13 провинции. Девет човека са починали.
Новият вирус се разпространи включително в столицата Пекин, мегаполиса Шанхай и специалния административен район Аомън (Макао). Регистрирани бяха случаи и в чужбина - в Южна Корея, Япония, Тайван, Тайланд и Съединените щати, отбелязва Ройтерс.
Редица страни засилиха граничните проверки, за да не допуснат разпространението на вируса, който се появи в края на миналата година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Артистите от Международния фолклорен фестивал с дефиле във Варна (СНИМКИ)

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал (МФФ) „Варненско лято“. Събитието е от 30 юли до 2 август. Фестивалът тази година е посветен на приятелството. Публиката ще може да види четири концерта в Летния театър, които са със свободен вход. Началото..

публикувано на 30.07.25 в 20:11

Експерт: Почивката в Гърция остава по-скъпа, но и по-предпочитана от българите

Почивката в Гърция все още остава по-скъпа пред тази по родното Черноморие. Много по-изгодни оферти могат да се намерят в нашите хотели. Това каза за Радио Варна шеф Марианна Александрова – асистент в Колежа по туризъм във Варна.  При сравнителен анализ на цените в двете туристически дестинации нощувка за двама в луксозен хотел по родното Черноморие..

публикувано на 30.07.25 в 12:30

Започва инициативата „Опознай Варна“ – посети петте забележителности от 100-те национални туристически обекта

От 1 август започва инициативата „Опознай Варна“ – посети петте забележителности от 100-те национални туристически обекта, организирана от Община Варна. Кампанията  има за цел да популяризира културно-историческите забележителности на територията на общината и се организира по повод 130 години от началото на организирания туризъм в България...

публикувано на 30.07.25 в 12:22

Как да спестим от „Гражданска отговорност“: Нашият поглед върху Boleron

Всяка година хиляди шофьори в България се изправят пред една и съща задача: подновяването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. За мнозина това е досаден процес, свързан с проучване на различни оферти и административни стъпки. Но дали трябва да е така? В търсене на по-интелигентен подход, решихме да разгледаме отблизо една от..

публикувано на 30.07.25 в 09:00

Започва Международният фолклорен фестивал "Варненско лято"

Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал (МФФ) „Варненско лято“. Събитието е от 30 юли до 2 август. Фестивалът тази година е посветен на приятелството. Публиката ще може да види четири концерта в Летния театър, които са със свободен вход. Началото..

публикувано на 30.07.25 в 08:08

Безплатните концерти на сцена „Раковина“ продължават и през август

Разнообразна музикална програма и фолклорни танцови изпълнения от български и чуждестранни артисти очакват варненци и гостите на града и през целия месец август. В безплатните концерти на сцена „Раковина“ в Морската градина ще звучат класика, стари градски песни, изпълнения на участници от МФФ „Варненско лято“, певчески групи към различни социални..

публикувано на 29.07.25 в 19:57

Пожарникари от Варна помагат в борбата с огъня в Тополовградско

Трима пожарникари от Първа районна служба във Варна помагат в гасенето на пожарите в Тополовградско. Ивайло Янчев посреща 42-рия си рожден ден на терен. Половината от живота му досега е преминал в борба с пламъците. Избира благородната професия преди 21 години. Обстановката около село Срем остава сложна, сподели той. Работят по график. Нямат пълен поглед..

публикувано на 29.07.25 в 14:49